رویاهای من

 

داشتم این پست رو می خوندم که به فکر آینده ی خودم و رویاهایی که از بچگی تا الان راجع بهش داشتم افتادم. چندین بار راجع به این که بالاخره قراره چی کاره بشم فکر کردم ولی هنوز هم نتونستم تصمیم بگیرم.

شغلی که همه منو با اون تصور می کنن، مسلما استادی دانشگاهه ولی استادی دانشگاه هرگز توی شغل های مورد علاقه ی من نبوده. البته نه اینکه دوسش نداشته باشم، خود شغلشو دوست دارم ولی وقتی فکر می کنم باید برم با یه عده ای که کوچکترین علاقه ای به رشته ی تحصیلیشون ندارن سرو کله بزنم، با خودم میگم بهتره اصلا نرم سراغ این شغل. من هیچ وقت آدمایی که رشته شونو دوست نداشتن درک نمی کنم، چون خودم رشته مو دوست داشتم.

قشنگ ترین شغلی که دوست داشتم و هنوزم دارم کتابداریه. بچه که بودم مامانم اسممو توی کتابخونه ی عمومی نوشت. کلاس سوم دبستان بودم. قدم به پیشخون نمی رسید (اون موقع ها وقتی کتابو امانت می گرفتی باید توی دفتر امضا می کردی) ولی خب یه کتابدار خییییییییییلی مهربون اونجا بود. انقدر این خانوم از عضویت من (با اون مقنعه ی سفید بچگونه) خوشحال شده بود که خدا می دونه. خودش هم به زبون اعتراف می کرد و می گفت من عاشق این بچه های کوچیکم که میان توی کتابخونه ی بزرگا عضو می شن و به سختی کتابای مناسب سنشون پیدا می کنن. یه بچه داشت، دقیقا همسن من؛ واسه همین خیلی راحت کمکم می کرد. برای من از دخترش می پرسید که چه کتابایی رو خونده و خوشش اومده، همونا رو برای من می آورد. منم به عشق این کتابداره می رفتم کتابخونه. کم کم جا افتادم اونجا. یازده سال پیاپی عوض بودم توی اون کتابخونه (اونم عضو فعال، اون موقع دیگه رمان و شعری توی کتابخونه نمونده بود که نخونده باشم) تا اینکه دانشگاهی شدیم و دیگه کمتر می رفتیم کتابخونه.

تصور من از یه کتابدار همیشه اینه: یه خانومی که هر وقت بیکاره سرش پایینه و داره کتاب می خونه. وقتی یه نفر میاد، با خوشرویی کتابشو می بنده و جواب طرفو میده، تا جایی که می تونه راهنماییش می کنه (حتی راجع به محتوای کتابایی که بلده)، و وقتی طرف میره، دوباره غرق کتابش میشه...

کلا هر کاری که راجع به کتاب و این چیزا باشه دوست دارم. مثلا حتی کتابفروشی داشتنو هم دوست دارم، یا حتی دوست دارم یه کتابخونه ی شخصی داشته باشم (حالا اگه کتابدار نشدم، حداقل امیدوارم این آخری رو بتونم برای خودم دست و پا کنمچشمک)

یه شغل دیگه ای که دوست داشتم و دارم مترجمیه. آدم وقتی ترجمه می کنه کلی چیز جدید یاد می گیره، جدای از کلمات انگلیسی ای که یاد می گیره، با ایده های مختلفی آشنا میشه. من چند سال مترجم بودم، حالا یا برای خودم، یا برای دارالترجمه. وقتی برای خودم بود خب بیشتر موضوعا تخصصی رشته ی خودم بود، ولی وقتی رفتم دارالترجمه دیگه باید همه جور متن ترجمه می کردم، از فلسفه بگیر تااااااا مهندسی مکانیک و برق! توی مهندسی ها سخت ترینا همیشه مال رشته ی برق و معماری بودن، آسون ترینا هم مهندسی عمران. فلسفه و این چیزا هم اذیت می کردن ولی سخت نبودن. مصیبت وقتی بود که یه بار قرار بود من فلسفه رو از فارسی به انگلیسی ترجمه کنم. واقعا سخت بود، ممکن الوجود، واجب الوجود، هستی، چیستی ....... مردم تا ترجمه کردم!

گاهی وقتا هم فکر می کنم حاضرم توی همین رشته ی خودم، پروژه بگیرم و کار کنم، ولی خب کو پروژه؟!!! استادای با بیست سال سابقه اش هم نمی تونن پروژه ها بگیرن چه برسه به من.

فرهنگستان زبان و ادب فارسی هم از اون جاهاست که خیییییییلی دوست دارم یه روز باهاشون همکاری کنم.

---

خب بسه دیگه، من رویاهامو گفتم. شمام اگه دوست داشتین بگین چشمک

 

/ 11 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
صبا

من تا دوم راهنمایی که بودم دوست داشتم چشم پزشک بشم!! ولی حالا اگه یکی بهم بگه تو چشمام نگاه ببین مژه ای چیزی هست ، دلشو ندارم!! بعد عاشق ریاضی شدم یا معلم های ریاضیم هنوز واسه خودم روشن نیست ! یه مدت دلم می خواست معلم ریاضی بشم!! بعدش هم عاشق رشته ی خودم شدم وتا حالا انواع مشاغل مرتبط با رشته ام رو تجربه کردم ولی الان دلم می خواد برم تو یه مرکز تحقیقات مرتبط با فیلدم کار کنم که برای رسیدن به این رویا باید مهاجرت بنمایم !! ولی از این مسائل آکادمیک که بگذریم دلم می خواد اسباب بازی فروشی بزنم و در کنارش لولزم التحریرای خوشکل هم بفروشم، البته هر وقت میرم تو کتابفروشی ها دلم می خواد یه کتاب فروشی داشته باشم، گل فروشی هم دوست دارم داشته باشم

لیلی

من معلمی و استاد دانشگاهی رو تجربه کردم. باهات موافقم که درس دادن به کسانی که علاقه ای ندارن و به زور دارن میان سرکلاس خیلی سخته. البته شما رشته ات رو نگفتی که من بتونم نظرات گهربارم رو بدم که پروژه ای بهتره یا استادی[نیشخند] من فروشندگی وسایل رنگی رو دوست دارم. مثل وسایل گلسازی و تزئینی و خیاطی و ... از گذشته تاکنون باستان شناسی و کشف گذشته رو هم دوست داشتم. الان به مرحله قدم زدن در محوطه های تاریخی رسیدم.فکر کنم باید باز هم روی علاقه ام کار کنم شاید بهش رسیدم! ولی کار کردن در رشته خودم رو هم خیلی دوست دارم. هر چند که کار رشته من (کامپیوتر)خیلی وسیع هست و شامل طیف وسیعی از کارهای تخصصی و غیرتخصصی میشه. من یک مدت کاری که دوست داشتم مثل برنامه نویسی و طراحی سایت انجام دادم نمی دونم دوباره فرصتش را خواهم یافت یا نه؟ این رو هم بگم که آشپزی و خلاقیت های مربوط به آن و خیاطی اصلا جزء علاقمندی های من نیست[خجالت]

پیرامید

تو که رویای منو می دونی... اما اگه از بچگی شروع کنیم، کلا من به شعر و ادبیات علاقه داشتم... به هنر.... به لوازم التحریری... به باستان شناسی... به فضولی تو کار فراعنه مصر و اهرام مصر! به تاریخ... به خیلی چیزا.... اما انگار دست آخر نویسندگی داره پیروز میشه!

پیرامید

اومدم یه پست بذارم منم و کلی از رویای خودم بنویسم... یهو دیدم قبلا دقیقا همین پست رو نوشتم... ضایع شدم رفت [خنده]

پیرامید

http://lifeformyself.persianblog.ir/post/560/ راستی یادم رفت بگم یه مدتی هم (دوره نوجوونی!) دوست داشتم جاسوس بشم! [ساکت] پدر طبیعت رو درآوردم من با این همه علاقه متنوع!!![شرمنده]

محبوبه

ترجمه رو دوست ندارم، کتابداری دوست دارم ولی. البته اگر مسولیت برگرداندن کتابها به مخزن با یکی دیگه باشه نه من! تدریس هم کردم ولی واقعا دوست نداشتم. در عوض پژوهش رو خیلی دوست داشتم و دارم به شرط اونکه کسی توی طرح کار و روش و ... دخالت نکنه.

سارا .

واقعا کارایی که با کتاب سر و کار دارن دوست داشتنی ن :* من از دوران راهنمایی تو نخ باستان شناسی بودم. ولی الان نه. اما کلا از موصوعات تاریخی خییییلی خوشم میاد. مخصوصا رمان های تاریخی دوست دارم بخونم و این چیزا. کلا به علوم انسانی علاقه ی زیادی دارم ولی نمی دونم چرا رفتم تجربی [نیشخند] الانم اینکه واقعا به رشته ی دانشگاهیم علاقه دارم یا نه رو توش موندم :| دیگه چه برسه به اینکه بدونم چه شغلی رو دوست دارم [نیشخند] اما از اینا گذشته همیشه آرزوم این بوده که دنیاگردی کنم. مردم فرهنگ های مختلف رو ببینم و باهاشون آشنا شم و زبان های محبوبمم یاد بگیرم [رویا] هععی!! همچنان بهش فکر میکنم البته [رویا]

شنگه بیری

اول دبیرستان چون اکثر همکلاسیهام جزو نخبه ها بودن ( البته اکثرا بعدا جزو برنده های المپیادهای جهانی شده و الان در اکثر نقاط دنیا در بهترین دانشگاهها مدرس و محقق شدن ) و بنده البته فوق خنگ تصمیم گرفتم به دکتر شدن رضایت بدم بعدها هم به سرم زد مرد علمی جهانی بشم کلی هم مدرک گرفتم به خودم اومدم حاجی جان چه کار میکنی فکر نان کن خربزه اب میباشد و بدینگونه جهان علم را از وجود خودمان محروم ساختیم :)

گریوانی

12ساله کتابدارم و عاشق کارم هستم خیلی باحاله .