نگاه های تازه به چیزای ناتازه

 

این پستو خیلی وقت پیش می خواستم بنویسم، وقتی که هنوز تازه رفته بودیم ایران ولی وقت نشد. بعدش هم چند بار می خواستم بنویسم ولی بازم وقت نشد خنثی، انقد هی وقت نشد، وقت نشد که اصلا فکر کردم نوشتمش متفکر. حالا تازه فهمیدم که ننوشتمش تا الان! حالا اگه واقعا نوشته بودم، شما به بزرگواری خودتون ببخشید!!

هر بار که میرم ایران یه حس جدیدی پیدا می کنم نسبت به کشور خودم. این بار سومین باری بود که می رفتیم. اولین بار عید دو سال پیش بود، هنوز خیلی از زمانی که اومده بودیم نمی گذشت ولی خب نزدیک عید که شد یهویی به سرمون زد که بریم ایران، آخه دلمون نمی اومد اون همه شیرینی رو تو خونه بقیه تنها بخورن و ما نباشیم نیشخند.

وقتی رسیدیم، من حس دیگه ای داشتم نسبت به کشورم. خیلی از رانندگی مردمش می ترسیدم. ما که اینجا ماشین نداریم، همه اش سوار اتوبوس و تِرَمیم. توی این جور وسایل نقلیه هم آدم زیاد متوجه ماشینای دور و برش نمی شه، چون اونا خیلی کوچیکن. ولی ایران که رفته بودیم و دوباره نشسته بودیم توی پراید و سمند و این چیزا، همش احساس می کردم الانه که بخوریم به ماشین بغلی، الانه که این ماشینه بزنه بهمون، الان با ماشین جلویی تصادف می کنیم!!!

واقعا چند روز طول کشید تا این حسم رفت و درک کردم که اینجا ایرانه و همه میلی متری رانندگی می کنن و کسی هم به کسی نمی خوره!!

بار دومی که رفتم ایران - خیلی رو راست بخوام بگم- اولین چیزایی که توی کشورم به نظرم رسید این بود که ما چقدر فقیریم! ورودی های شهرامون همه خراب و داغون. درسته که خیلی جاهای قشنگ هم توی شهرامون داریم، ولی خب جای خراب هم زیاد داریم. ورودی خیلی شهرها هم یه wellcome نوشتن (همین جوری با دو تا l) که آدم واقعا در وهله ی اول از خودش می پرسه یعنی یه نفر آدم نداشتن که در همین حد انگلیسی بلد باشه؟!!!

از اون گذشته، وقتی فرهنگ آشغال ریختنامونو می دیدم (توی جوی بغل خیابون، توی پارک، توی خیابون، توی پیاده رو، بغل آبمیوه فروشی ها)، واقعا به خودم می گفتم ما از نظر فرهنگی هم فقیر هستیم. الان یه آلمانی اینجا رو ببینه چی میگه؟!! همه اش تو دلم حرص می خوردم که چرا ما توی چیزی که "می تونیم بهتر باشیم" هم بهتر نیستیم؟!!! چرا سعی نمی کنیم شهرمونو خونه ی خودمون بدونیم؟!! چرا سعی نمی کنیم اونی که توی ایستگاه مترو بغل ما منتظر قطاره خواهر خودمون بدونیم و با آرنج و تنه زدن پرتش نکنیم اون ور تا به زور خودمونو جا کنیم؟!!! چرا نمی تونیم روزا یه ربع، نیم ساعت زودتر راه بیفتیم تا این همه توی ترافیک بوق نزنیم؟!!

آخرین باری که رفتم ایران ولی دیدم خیلی تغییر کرده بود. این دفعه یه جور دیگه به کشورم نگاه می کردم. این جا جای من بود، وطن من بود، با همه ی خرابی هاش و بی فرهنگی هاش، با همه ی عقب افتادگیاش، با ماشینای پراید و سمندش که قابل قیاس با آئودی و بنز و پورشه ی آلمان نبودن، با همه ی بدی هاش، اینجا جای من بود، خونه ی من بود. این جا اون جایی بود که می تونستم با مردمش "حرف" بزنم، ارتباط برقرار کنم بدون اینکه هیچ کاری بکنم! فقط کافی بود ده دقیقه تو ایستگاه اتوبوس بشینم، خود به خود یه نفر شروع می کرد باهام به حرف زدن!! اینجا اون جایی بود که من احساس می کردم آدماش زنده ان، آدماش اجازه می دن از گرمی صداشون به تو هم برسه چیزی، جایی که آدماش اگه دارن چیزی می خورن، وقتی بغلشون می شینی می گن بفرمایید. این جا جایی بود که آدماش یه جور دیگه بودن، یه جوری مهربون تر، آدماش حتی به مرده هاشونم سر می زدن.

این بار دوست داشتم چهار راه ولی عصرو -با تمام شلوغی هاش-، دوست داشتم فرودگاهای کوچیک و نامنظم تهرانو - با تمام کثیفی ها و شلوغی هاش-، دوست داشتم وارد شدن به شهرای مختلفو، - با همون تابولهای wellcome غلطشون-، دوست داشتم همون خرابه هایی رو که بخشی از من بودن، بخشی از خاطرات من، گذشته ی من، زندگی من ...

 

/ 4 نظر / 2 بازدید
لیلی

خیلی خوبه که بالاخره به یک نتیجه آرامش بخش رسیدین. در قسمت دوم سفرتون به ایران نگران شدم همون حس این که اگر خارجی فلان صحنه رو ببینه چی فکر می کنه و این حرف ها. من هم گاهی فکر می کنم دنیای ما شرقی ها و غربی ها تفاوت داره درسته که نظم و قانون و تمیزی جزء اصول انسانی است و ربطی به شرق و غرب نداره ولی لایه های درونی اجتماعات و دیدگاه ها نسبت به زندگی با هم فرق میکنه امیدوارم که دفعه بعد که به ایران می آیی(یا می روی!) با حس های بهتر و نگاه های عمیق تر به قضیه نگاه کنی و برای ما هم بنویسی تا ما هم یاد بگیریم

صبا

من خیلی با این پست ارتباط برقرار کردم!! [گل]من به عنوان کسی که در آستانه تصمیم به مهاجرت هست از بس این روزا به این چیزا فکر کردم واقعا فکر میکنم دیگه خل شدم[خنثی] حتی اگر تو پیشرفته ترین کشور دنیا هم که باشیم بازم اینجا وطنمون هست. اینجا به زبان مادریمون حرف میزنند و اینجاست که با وجود همه بی احترامی ها ، بی ارزشی ها بازم محترم و ارزشمند هستیم.

علی فاریابی

با سلام ... چیزی که می خواهم اضافه کنم تجربه شخصی اینجانب در مواجهه با روستاها و شهرستان فقیر است ... بنده بدلیل کار و حرفه خودم بسیار به اقصی نقاط کشور سفر می نمایم ... مثلاً زمانیکه از یک شهر کوچک به یک شهر کوچک در یک استان محروم سفر می کنید در میان راه کوره دهاتها و شهرکهایی را می بینید که زندگی در آنها جاری است ... انسان پیش خود فکر می کند خوب زمانیکه بسیاری از شهرهای زیباتر و به روزتر با محیط زیست جالب مانند شمال و غرب ایران موجود است چرا کسی در چنین کوره دهاتی مثلا در شرق ایران بایستی زندگی کند ... اما وقتی داخل این آدمها می روی متوجه می شوی که تفکر آدمهایی که در جایی بزرگ شده اند و بدنیا آمده اند بسیار متفاوت با افرادی است که از بیرون به معضلات آنها نگاه می اندازند... می خواهم این را بگویم که وطن پرستی در مقیاس کوچک و بزرگش حسی است که بسیاری از معضلاتی رافرمودید تحت الشعاع خود قرار می دهد ... متشکر از پست خوب و نیت پاکتون... هرکجا که هستید امیدوارم شاد و سعادتمند باشید خواهرعزیز [گل]

ملیکا

این پستی که گذاشتی خیلی قشنگ بود در واقع حرف همه ی ایرانیا و همه ی اونایی که از ایران رفتند هستش.ما همه مون ایرانو با تمام خرابیاش دوست داریم و همیشه آرزو میکنیم یه روز کشور ما بشه مثل قبل.با تمدنو با فرهنگ ..:(