چیزایی که امروز یاد گرفتم

 

از کتاب کشف الاسرار و عده الابرار:

در مورد اینکه آیا آدم از "بهشت" بیرون شده، یا اونجایی که توش بوده بهشت نبوده، بلکه فقط یه باغ بوده، نظرهای مختلفی وجود داره.

این کتاب در جواب اونایی که میگن جایی که حضرت آدم بوده فقط باغ بوده میگه:

"معتزلی گفت اگر بهشت بودی آدم بیرون نیامدی که الله میگوید - ما هم منها بمخرجین- جواب آنست که هرکه ثواب را در بهشت شود هرگز بیرون نیاید و آدم که در بهشت بود نه ثواب اعمال را در بهشت بود همچون رضوان و خازنان بهشت، که ایشان از بهشت بیرون می آیند از بهر آنک نه جزاء اعمال و ثواب را در بهشتند."

---

بعضی علما گفته اند که الله تعالی آدم را از بهشت آن روز بیرون کرد که با فرشتگان می گفت" انی جاعل فی الارض خلیفه آدم که در زمین خلیفه می بایست که باشد در بهشت چون ماندی؟

---

آیه ی 38 سوره ی بقره در مورد کسانی که هدایت شدن میگه "فلا خوف علیم و لا هم یحزنون".

حالا در این باره کتاب میگه:

اگر کسی گوید چونست که الله تعالی اینجا نفی خوف از دوستان خود کرد و بگردانید(ن) خوف ازیشان از کمال نعمت شمرد و جای دیگر ایشان را در خوف بستوند و گفت - یخشون ربهم و یخافون سوءالحساب- جواب آنست که .. آن خوف که ایشان را بستوند در دنیاست، اما در عقبی ایشان را همه ام و راحت است.

---

میگم خوب شد این کتاب یه سری سوالا رو مطرح کرد و خودش هم جواب داد، من که حتی به ذهنم نرسیده بود این سوالا رو بپرسم!!نیشخند

 

/ 2 نظر / 8 بازدید
صبا

به نظر من همه ی اینها داستانه تا ذهن بشر، مخصوصا بشر چندهزار سال پیش بتونه یه دید کلی نسبت به قضیه داشته. زمین خلق شده که بشر روش زندگی کنه. حالا اون قصه سیب و شیطان و هبوط و ... در واقع سمبلی هستند از اعمال بشر. اینکه اون بهشت تو آسمان هفتم بوده یا به گفته بعضی ها حوالی بیت المقدس (بهشت اصلی بوده یا فرعی) هیچ تاثیری تو اعمال بشر نداره نه در گذشته نه در حال و نه در آینده. حالا اینکه اینقدر به این داستان ها اهمیت بدیم که باعث اختلاف بین افراد و ادیان مختلف بشه مثل این می مونه که دوباره گول همون شیطون رو بخوریم و سیب رو گاز بزنیم و هبوط کنیم.

صبا

علت اینکه میگم داستانه (البته منظورم تمثیل هست) اینه که بر اساس ادیان ابراهیمی آدم اولین بشر روی زمین هست که نهایتا عمرش به 5700 سال میرسه این در حالی هست که قدمت عمر بشریت در زمین و قدمت ادیان دیگه بیش از 20 یا 30 هزار سال هست. در واقع تمثیل ادیان ابراهیمی قصه رو از 5700 پیش شروع کرده و گرنه قبل از اون بشر و فطرت خداجوش بوده. بعدش هم طبق همون آیات سوره بقره خداوند از همون اول میگه انی جاعل فی الارض خلیفه. یعنی بشر رو برای زمین خلق کرده و از اول هم قرار بوده آدم تو زمین زندگی کنه. حالا با این سناریوی سیب و شیطان و ... در واقع می خواد بگه پیروی از هوای نفس آدم را از مقام قرب الهی (جایگاه اصلیش) دور کرد و این هوای نفس (همون شیطان قسم خورده) هم تا آخر عمر بشر (تا زمانی که هر فردی روی زمین زندگی مادی داره) وجود داره، پس بشر حواست به خودت و هوای نفست باشه. حالا این بشر محترم چیکار کرده یک گروهشون گیر دادن که تقصیر حوا و کلا زن هاست که ما رو از جایگاه اصلی مون پرت کردن بیرون. یک گروه گیر دادن به سیب و گندم و حیوانی که شیطان به شکل اون در اومده. یک گروه گیر دادن که بهشت کجا بوده و پوشش گیاهیش چی بوده!! یک گروه گیر