خدا، این نعمت همیشگی...

 

به نظرم داشتن خدا، خودش یکی از نعمتای بزرگه! جدی میگم. واقعا من نمی دونم اونایی که خدا ندارن و به وجودش کلا اعتقادی ندارن، وقتی درمونده میشن منتظرن کی براشون کاری بکنه؟!!

الان بیشتر از 28 ساعت از آخرین لحظه ای که خواب بودم می گذره. خسته نیستم، خوابم هم نمیاد، خواب هم به چشمام نمیاد (این با قبلی فرق داره، این یعنی حتی اگه بخوام و برم دراز بکشم هم خوابم نمی بره).

دیروز کم نوشتم، اصلا یادم نیست دیروز چیزی نوشتم یا نه. ولی به هر حال تمام روز رو مشغول بودم، تمام روز که میگم یعنی از صبح تااااااااااا همین الان.

دیشب تا صبح بیدار بودیم با همسر و داشتیم تز همسر رو تموم می کردیم.

کار تز همسر کلا خیلی خیلی پیچیده و گره در گره بود، تا روز آخر داشت هنوز روش های مختلف رو امتحان می کرد، بلکه نتیجه بده. این شد که نوشتن تزش آماده نشده بود. یعنی پراکنده نوشته بود، ولی میدونین خودتون دیگه، جمع کردن تزی که قبلا نوشته شده خودش یه هفته طول می کشه!!

خلاصه که چون استادش هم اینجا بهش گیر نمیده خیلی خیالش نبود، ما هم فکر کردیم مثل ایرانه حالا آدم یه کم دیرتر بده نهایت نهایتش یه کم نمره کم میشه. دیروز که دیدیم دو روز مونده به ددلاین (فردا ددلاینشه) و هنوز یه عالمه کار هست برای انجام دادن، من زنگ زدم به مسئول دانشگاهشون که ببینم اگه دیرتر تحویل بدی چی میشه. ورنداشت. منم رفتم توی سایت دانشگاهشون گشتم ببینم قانون چی میگه. دیدم بعله، نوشته اگه تا ددلاین تز رو تحویل ندین، fail محسوب میشه!!!

هیچ کاری نمی تونستیم بکنیم، جز اینکه بنویسیم. به همسر گفتم. همسر هم به استادش گفت که باید حتما تا ددلاین تحویل بده، اونم یه سری تکون داده بود و گفته بود من نمی دونم میخوای چیکار کنی!

واقعا تقصیر استاد نبود، یعنی مسلما استاد حاضر نمیشه بگه تز رو نخونده بگه ببر بده صحافی! آخه حتی یه صفحه اش رو هم استاد بیچاره تا حالا ندیده! هی من به همسر میگفتم بده بهش، هی میگفت پراکنده است و مرتب نیست، البته اونم راست می گفت و واقعا سرش شلوغ بود و این طوری نبود که از روی تنبلی ننوشته باشه. ولی خب من دیشب فهمیدم که تنبلی من می تونه یه دلیل  باشه برای ننوشتن تز همسر. آخه من انقدر از همسر پرسیدم چیکار کردی و چیکار می کنی که دیگه واقعا تو بحر تزش هستم! فصل summary and conclusion همسر رو که البته دو صفحه بیشتر نبود، همه اش رو من نوشتم!! من واقعا می تونستم زودتر این کارو بکنم و کمکش کنم بنویسه.

خلاصه که دیشب تا صبح بیدار بودیم، یعنی نه تنها تا خود صبح بیدار بودیم بلکه خوابمون هم نمی اومد. من که واقعا حتی اگه می خواستم هم نمی تونستم بخوابم.

از اون طرف دیروز که همسر داشت برمی گشت هوا بارونی بود و تقریبا نیم ساعت یا چهل دقیقه هم دیرتر اومد و هی استرسش توی راه بیشتر میشد. واقعا هم استرس زائه!!! شما بودین این همه مدت زحمت کشیدین و الان ممکنه به خاطر یه ددلاین fail بشین چه حالی می شین؟!!

می دونستم خیلی بهش فشار میاد، ولی خب کاری هم نمی تونستم بکنم. یعنی اصلا چیز قابل دلداری دادنی نبود!!! خلاصه که همسر که اومد خونه دوتایی شروع کردیم به نوشتن اون قسمت هایی که مونده بود و تقریبا ساعتای دو کار نوشتن تموم شد و بقیه اش شد رو به راه کردن. که تا همین الان هم بقایاش ادامه داره!!!

نمی دونم چرا واقعا کامپیوتر انقدر خنگه!! هی یا زیرنویس شکل ها رو می پروند، یا بالانویس جدولا رو، یا فصل ها رو قاطی می کرد. خلاصه بساطی داشتیم.

صبح هم با کلی امید و آرزو و آویزون شدن به کلیه ی ائمه ی مسلمین و اینا همسرو راهی کردیم که بره دانشگاه. هیچی نخورده بود و من هم! آخرین وعده ی غذایی که خوردم پریشب بود. دیروز صبح که چیزی نخوردم، ظهر هم دقیقا یادم نیست، شاید کالباسی چیزی خوردم، ولی تا جایی که یادمه همونم نخوردم. عصری هم که همسر اومد و یه بند پای لپ تاپ بودیم. شب هم که اصلا نفهمیدیم چطوری صبح شد. صبح هم که همچنان درگیر بودیم، همسر هم طفلکی قبل از رفتنش انقدر دیگه صدای قار و قور شکمش زیاد شده بود که نگو، ولی واقعا منم حتی وقت اینو نداشتم براش صبحانه آماده کنم. آخه من توی بعضی کارای تایپی دستم از همسر تندتره، بهتر بود که من اون کارا رو انجام میدام. در مقابل، یه کارایی بود که همسر خودش باید انجام می داد چون خودش رشته شو بلده و می دونه چطوری چیزی به تزش اضافه کنه. خلاصه اینجوری شد که دو تاییمون موازی کار می کردیم و واقعا وقت صبحونه خوردن هم نداشتیم.

یه بسته بیسکوئیت بود، که من یکی دو تاشو خورده بودم (از این بزرگا که فکر کنم توش یه پونزده تایی بیسکوئیت کرمدار داره)، بقیه شو درسته گذاشتم توی کوله ی همسر و گفتم که امروز که غذا نداره همونو بخوره. یه موز هم بهش دادم. واقعا چیز دیگه ای تو یخچال نبود! یعنی اگه اندازه ی سر سوزنی گوشت خورشتی، آبگوشتی، ماهی یا چرخ کرده توی فریزر ما پیدا بشه الان من باهاش شصت نفرو مهمون می کنم!!!!

خلاصه که همسر رفت دانشگاه و منم برگشتم خونه. اول که نماز صبحمو خوندم و دوباره آیزون کل ائمه ای که وقت و بی وقت بهشون میگم امروز روز شماست(!!!)!! در همین اثنا همسر در زد، برگشته بود تا چترشو ببره. من متوجه شدم که یادش رفت، همین که رفت صداش زدم ولی برنگشت. من حدس زدم که شنیده ولی نخواسته برگرده، شاید اتوبوسو از دست می داده. خلاصه برگشت و چترشم برد.

منم برگشتم و دوباره سر درست کردن چیزایی که همسر بهم سپرده بود. یه صفحه رو باید سکشن بندی می کردم و landscape می کردم، فهرست ها شماره هاش فارسی خورده بود، باید دستی همه رو انگلیسی می کردم، دو تا پیوست باید اضافه می کردم. یه شکل رو باید خودم توی paint می کشیدم که همه رو تا ساعت هشت آماده کردم. همسر هم ساعتای هشت اینا همیشه می رسه سر کارش. بنابراین کار من تا وقتی همسر رسید آماده شد. براش میل کردم و بهش گفتم که چه تغییراتی دادم.

همسر هم برد همه رو پرینت رنگی گرفت که استادش که میاد بره بهش بده و باهاش صحبت کنه که استاد امروز بخونه و ایراد بگیره و ما تا شب رفع کنیم (یاد این پشتیبانی هایی افتادم که بیست و چهار ساعته اند!!)، فردا صبح دوست همسر توی شهر دانشگاه اصلیش، بره صحافی کنه و بده به آموزش دانشکده!!!

البته یادتون نره که تمام اینا مشروط به اینه که استاد همسر قبول کنه پروسه ی خوندن تز در عرض نصف روز رو!!!

از اون طرف، دیروز همسر فقط به استادش گفته بود که باید خودشو به ددلاین برسونه و عمق فاجعه رو نگفته بود!! دیشب بهش گفتم یه میل بزن و بهش بگو که واقعا نمی خوای زحمتات هدر بره. خلاصه متن ایمیلو هم خودم آماده کردم براشو!!! ایمیل زدیم.

تا صبح که جواب نداد. صبح هم که همسر رفت استاد توی اتاقش نبود. همسر می دونست که استاد امروز دانشگاه اومده ولی توی اتاقش نیست. منم به همسر گفتم نسخه ی الکترونیکیش رو برای استاد میل کنه و بهش بگه که اومدم اتاقت نبودی. همسر هم همین کارو کرد.

من که دل تو دلم نبود که استادش کی میاد و چی میگه، اصلا قبول می کنه، یا میگه به من ربطی نداره و تقصیر خودت بوده؟!! خلاصه ساعتای نه و نیم بود که همسر زنگ زد و گفت استاد قبول کرده.

یه نفس راحت کشیدیم. واقعا یه نفس راحت. البته این فقط غول اوله. صحافی یه روزه هم خودش غولیه!! که باید شاخش شکسته بشه.

در کل، دیشب واقعا خاطره ای شد برای خودش...دیشب به نظرم شرایط، بیشتر سخت می اومد، تا بد. یعنی اصلا به ذهنم نمی رسید چه روز بدی کاشکی تموم بشه، فقط به ذهنم می رسید چقدر کار داریم، همین!

و در آخر، بعد از این همه خاطره نویسی، مجددا یادآوری می کنم:

خدا، این نعمت همیشگی بغل...

 

/ 5 نظر / 2 بازدید
پیرامید

خدا رو شکر... حالا ایشالا صحافی هم درست می شه... نگران نباش... خدا همیشه با ما است...

صبا

پستت عجب هیجانی داشت. [وحشتناک] ایشاله که همه چی به خوبی تا انتها پیش میره[گل]

گلبرگ

چه پشتکاری ! خدا قوت![بغل]

لیلی

خدا رو شکر که خدا هست