چیزایی که امروز یاد گرفتم

 

از کتاب آنگاه هدایت شدم:

این قسمت در مورد زمان خلافت عمر هست که دنباله ی راه پیامبر رو ادامه نداده:

..."وقتی عمر در سال 20 هجری برنامه "بخشش" از بیت المالل را تصویب کرد، روش رسول خدا را اصلا دنبال نکرد و به آن متعهد نشد چرا که پیامبر (ص) همه ی مسلمانان را در اموال بیت المال یکسان دانست و هیچ کس را بر دیگری مقدم نداشت و ابوبکر نیز در طول خلافتش بر همین سنت پابرجا ماند ولی عمربن خطاب روش جدیدی را اختراع و پایه گذاری کرد و سابقیت (در اسلام) را بر دیگران مقدم دانست و همچنین مهاجرین از قریش را بر دیگر مهاجرین و اصلا مهاجرین را بطور کلی بر انصار پیشتر داسنت و عرب را بر عجم آقایان را بر بردگان و قبیله مضر را بر ربیعه برتر داسنت، پس برای مضر 300 و برای ربیعه 200 قرار داد و اوس را بر خزرج برتری و افضلیت داد."

----

یه جای دیگه ی کتاب هم مجددا راجع به تغییر سنت های پیامبر میگه:

"ابوسعید خدری گوید: رسول خدا (ص) روزهای عیدفطر و اضحی به مصلی می رفت و نخستین کارش نماز عید بود سپس برمی خاست و در برابر مردم که همچنان در صف های خود نشسته بودند می ایستاد و آنان را نصیحت و موعظه و سفارش می کرد و اگر می خواست بحثی را قطع کند، قطع میکرد یا اگر می خواست دستوری بدهد، دستور می داد، سپس روانه می شد.

ابوسیعد می گوید: همچنان مردم بر آن منوال بودند تا اینکه روزی با مروان که آن وقت امیر مدینه بود. در عید اضحی یا فطر بود، که به مصلی آمدیم و نزد منبری رفتیم که "کثیربن صلت" آنرا ساخته بود، مروان می خواست بر منبر بالا رود پیش از آنکه نماز عید بخواند، من لباسش را کشیدم، او هم مرا کشید، آنگاه بر منبر بالا رفت و قبل از نماز خواندن، خطبه ای خواند، من به او گفتم: بخدا، شما تغییر دادید! گفت: ابوسعید! آنچه می دانستی تمام شد! آنچه می دانم به خدا بهتر است از آنچه نمی دانم. گفت: مردم پس از نماز نمی نشینند، لذا من خطبه را قبل از نماز قرار دادم".

---

پی نوشت: فکر می کنم شیعه ها هم خیلی وقتا خطبه ها رو قبل از نماز می خونن!! این طور نیست؟

/ 2 نظر / 5 بازدید
لیلی

من این کتاب رو چندین سال پیش خوندم ولی اون زمان چون در محیط یک دستی بودم خیلی توجهم بهش جلب نشد ولی مجددا امسال هم خوندم.بسیار دوست می دارمش

صبا

من کل شیعه ها رو نمی دونم ولی هر وقت که نماز عید فطر و عید قربان رفتم، خطبه هاش رو بعدش خوندن و البته اکثر ملت هم ول کردن رفتن[نیشخند] من 4 تا کلمه آلمانی تا حالا ازت یاد گرفتم، مرسی[بغل]