چند تا آیه

 

یه بار دیگه میگم از همه ی کسایی که قرآناشونو خوندن و از همه ی کسایی که ما رو هم مستفیض کردن از چیزایی که یاد گرفتن و از همه ی اونایی که خواننده ی این پست ها هستن واقعاااااا ممنونم لبخند.

دیگه دارم خیلی تنبل میشم، یه عالمه چیز واسه نوشتن جمع شده!!

اولش برین این لینکو بخونین. پیرامید نکته های خودشو اونجا نوشته.

--

حالا نکته هایی که آقا پیمان نوشتن رو می نویسم:

راجع به آیه اولی که خواهر عزیزمون فرمودن می خواستم ذکری از مراتب نفس بکنم. نفسهای اماره، لوامه و مطمئنه رو که هممون می شناسیم اما مرتبه ای از نفس که کمتر بهش اشاره می شه نفس "مسوله" نام داره که به معنای آراسته کننده و زینت بخش هست. وقتی انسان فعل اشتباهی رو انجام می ده در برابر نفس لوامه که انسان رو نسبت به اون فعل سرزنش می کنه نفس مسوله اون کار رو در نظر انسان زیبا جلوه می ده و ذهن آدم رو پر می کنه از توجیهات گوناگون که برای هممون کاملا ملموس هست.

این آیه شریفه به عملکرد همین نفس اشاره داره همونطور که حضرت یعقوب به فرزندانش که حضرت یوسف رو در چاه انداختند فرمود: "بَلْ سَوَّلَتْ لَکُمْ أَنفُسُکُمْ أَمْرًا" "بلکه نفستان کارى (زشت) را در نظرتان آراسته است‏" و کلمه "مسوله" هم از ریشه همین "سولت" گرفته شده. یه نکته دیگه هم هست.

در مورد آیات سوره توبه که در انتهای مطلب اومده، خداوند پیامبر و مومنین رو از استغفار برای مشرکین نهی کرده و از آیه 114 مشخصه که پدر حضرت ابراهیم که با عنوان "أب" ازش یاد شده دشمن خداست و حضرت ابراهیم نباید براشون طلب آمرزش بکنه.

اما در جاهای دیگه در قرآن حضرت ابراهیم برای والدینشون طلب مغفرت می کنن مثل آیه 41 سوره ابراهیم: "رَبَّنَا اغْفِرْ لِی وَلِوَالِدَیَّ وَلِلْمُؤْمِنِینَ یَوْمَ یَقُومُ الْحِسَابُ" به ظاهر اینها با هم در تناقض هستند اما باید به این نکته توجه داشت که با توجه به مصادیق متعددی در کلام عرب گاهی عربها عموی خودشون رو هم با عنوان "أب" یاد می کنند و این کلمه فقط معنای پدر رو در بر نداره و می دونیم که طبق آیه 74 سوره أنعام "آزر" عموی حضرت ابراهیم بت پرست و مشرک بود که در همین آیه هم "آزر" با عنوان "أب" خطاب شده.

نتیجه بحث اینکه در آیه 114 سوره توبه منظور از "أب" عموی حضرت ابراهیم هست و مشرک بودن او تناقضی با طلب آمرزش حضرت ابراهیم برای پدر و مادرشون نداره. امیدوارم نکته ای که گفتم مفید بوده باشه البته برای کسایی که نمی دونستن.

 

/ 5 نظر / 14 بازدید
پیمان

سلام خانم دختر معمولی. خیلی ممنون که کامنتهای بنده رو به صورت یه پست جدا قرار دادین. طبق معمول چند تا نکته رو می خواستم خدمت شما و دوستان عرض کنم. 1- این کامنتها رو من زیر پست "چند تا آیه" که نکات خانم "دختری به نام امید" راجع به سهمیه آیاتشون بود گذاشتم. چون در متن مثلا نوشتم آیه اولی یا آیات سوره توبه خواستم دوستان بدونن که رفرنسش توی اون پست هست که فکر کنم 4 یا 5 تا پست ازش گذشته. 2- کلمه "مسوله" چون اعرابش رو نذاشتم مثل کلمه "محدثه" خونده می شه. 3- خانم دختر معمولی نکته ای رو که داخل پرانتز گذاشتین نفهمیدم (پیرو اون بحث لایکلف الله نفسا الا وسعا). ممنون می شم اگه توضیح بدین. باز هم یک دنیا سپاسگزار از توجه و لطف شما.

پیمان

خدای ناکرده منظور من این نبود که شما اشتباه کردین یا معذرت خواهی کنین. گفتم شاید نکته ای هست که من اطلاع ندارم. به هر حال عذرخواهی بنده رو پذیرا باشید.

صبا

من قرانمو خوندم ولی وقت نکردم نت برداری خاصی بکنم.[نگران]

دختری بنام اُمید!

سلام ممنون آقا پیمان، استفاده کردم[لبخند] دختر معمولی عزیز از شما هم تشکر میکنم که زحمتشو کشیدین[گل]

پیمان

خانم "دختری به نام امید": بنده هم از نظر لطف شما ممنونم. پاینده باشید. خانم دختر معمولی: ممنون و سپاسگزار. در پناه خدا.