چیزایی که امروز یاد گرفتم

 

از کتاب مقامات العلیه:

در حدیث نبوى صلى الله علیه و آله و سلم است که فرمودند: ((آیا میدانید که غیبت چه چیز است ؟ عرض کردند خدا و رسول داناترند، فرمود: آن است که یاد کنى برادر خود را بچیزى که او را ناخوش آید، شخصى عرض کرد که اگر آن صفت با او باشد باز بد است ؟ فرمود: اگر باشد غیبت است والا بهتان است ، و فرقى نیست در میان غیبت به کنایه یا تصریح بلکه بسا باشد کنایه بدتر باشد.
(غیبت به کنایه مثل آنکه بگویى الحمد لله که ما مبتلا به همنشینى ظلمه یا به حب ریاست نیستیم . یا آنکه گویى نعوذ بالله از بى شرمى یا خدا ما را محافظت کند از بى حیایى و امثال اینها؛ و غرض کنایه به شخصى باشد که مرتکب این اعمال باشد.)


و غیبت شنونده هم در حکم غیبت کننده است .

و از احادیث کثیره مستفاد شده که غیبت بدتر از زنا است ، و مى خورد حسنات را همچنانکه آتش هیزم را.

و حقتعالى چهل شبانه روز نماز و روزه غیبت کننده را قبول نمى فرماید، و آنکه غیبت کننده اگر توبه اش قبول شد آخر کسى است که بهشت میرود، و اگر نه اول کسى است که بجهنم میرود.

---

خدایا! من دیگه حرفی ندارم خنثی. ما رو تو این دسته قرار نده و اگه توی این دسته ایم، از این دسته درمون بیار!

 

/ 5 نظر / 3 بازدید
پیرامید

منم این حدیث رو دیده بودم که غیبت کننده آخرین نفری هست که وارد بهشت می شه... آقا ما رو که بهشت راه نمی دن... به نظرم ولی آخر از همه هم راه بدن خوبه ها! نه؟ [نیشخند] باز بهتر از جهنمه که!

سارا .

جالبه اگه با چنین مواردی تو زندگی روزانه مون مواجه نشیم بیشتر عجیب و غیر معموله! البته چندانم جالب نیست :|

سارا .

راستی از بین تیکه هایی که از کتابای مختلف میذاری، من مال مقامات العلیه رو خیلی دوست دارم. مشتاق شدم بخونمش [پلک]

لیلی

دارم فکر می کنم غیبت هم مثل شراب هست که تا 40 روز عبادات قابل قبول نیست. ولی همه شراب رو می دونن و غیبت رو توجیه می کنن

شیوا

خیلی مفید بود .من همیشه فکر میکنم اهل غیبت نیستم. ولی خوب که دقت میکنم میبینم تقریبا هر روز دارم متاسفانه. مطلب شما باعث شد بیشتر دقت کنم. شما منشا اثر خیری . آفرین