امر به معروف

 

داشتم دنبال رقیه (دختر امام حسین) می گشتم تو کتاب حماسه ی حسینی! اونو که پیدا نکردم هنوز، ولی یه چیز جالب دیدم گفتم بنویسم:

"شما می بینید مردم از انبیا و اولیا، زیاد پیروی می کنند ولی از حکما و فلاسفه آنقدرها پیروی نمی کنند. چرا؟ برای اینکه فلاسفه فقط می گویند، فقط مکتب دارند، فقط تئوری می دهند؛ در گوشه ی حجره اش نشسته است، پی در پی کتاب می نویسد و تحویل مردم می دهد. ولی انبیا و اولیا تنها تئوری و فرضیه ندارند، عمل هم دارند. آنچه می گویند اول عمل می کنند. حتی این طور نیست که اول بگویند بعد عمل کنند، اول عمل می کنند بعد می گویند."

"کونوا دعاه للناس بغیر السنتکم" مردم را به دین دعوت کنید اما نه با زبان، با غیر زبان دعوت کنید؛ یعنی با عمل خودتان مردم را به اسلام دعوت کنید. "

----

پی نوشت 1: اون قسمت اولی که پررنگ کردم، نمونه ی بارزی از جامعه ی ما بود! ایران خودمون. من که بسیاااااااااار دیدم آدمی که میگه ببین من چطوری می پوشم، تو هم این طوری بپوش! ببین من این کارو نمی کنم، تو هم نکن، ببین من خوبم، تو هم خوب باش! اول حرف می زنن، بعد شاید عمل بکنن شاید نه!

پی نوشت 2: قسمت دومی که پررنگ کردم، اون جنبه ی دینه که خیلی ها از دیگران پنهان می کنن، اتفاقا بر عکس همه جا رو در و دیوار می زنن تذکر لسانی وظیفه ی همگانی!!! در حالی که تذکر غیرلسانی قبل از تذکر لسانی وظیفه ی همه است!

پی نوشت 3: حواسم به چیزایی که ازم خواسته بودین هست، اگه جواب ندادم، یعنی هنوز پیدا نکردم یا وقت نکردم بگردم. فعلا دارم دنبال رد پای شخصی به اسم رقیه می گردم توی کتابا (!!)، بعدش هم باید بگردم دنبال زمان اتفاق افتادن عاشورا توی همین کتابای تاریخی.


/ 4 نظر / 7 بازدید
پیرامید

تذکر لسانی وظیفه همگانی! [خنده] خیلی باحال بود خداییش!

صبا

[گل] خیلی مرسی که اینقدر توجه می کنی، من خیلی خوشحالم که با وبلاگت آشنا شدم، چون خیلی چیزا یاد می گیرم و در مورد خیلی چیزا مطمئن میشم. و عذرخواهی می کنم که اینقدر ازت درخواست دارم[خجالت]

من

سلام خیلی جالبه که نگاهت به کتاب حماسه حسینی با من شباهت داره چون من هم دقیقا همین قسمت هایی که گفتی برام جالب بود. اما یک نکته : حماسه حسینی شهید مطهری مشتمل بر یادداشت و سخنرانیه ، علاوه بر اینکه اون شهید بزرگوار معصوم نبودن ، یادداشت هاشون بعد از شهادتشون به چاپ رسیده چه بسا اگر زنده بودن ، خیلی از این یادداشت ها رو تصحیح می کردن و همونطور که می دونی ، یادداشت اصلا برای خود ادمه نه برای مخاطب و امکان تصحیحش وجود داره . با این تفاسیر باید قبول کرد که شهید مطهری در حماسه حسینی بر خلاف بقیه کتاب ها در چندین جا اشتباهات فاحشی کرده : 1- انکار ضمنی حضرت رقیه که البته در یادداشت ها اتفاق افتاده و نمیشه به اون شهید نسبت داد. 2- انکار ماجرای زعفر جنی که علامه طباطبایی تاییدش می کنن. 3- عدم توجه به جنبه محبتی عاشورا و بیشتر توجه کردن به جنبه اجتماعی و حماسی آن قیام بزرگ و .... اما بی انصافی نباشه باید گفت که در مطلب ماهیت قیام حسینی حضرت استاد سنگ تمام گذاشته و به خوبی حوادث رو تحلیل کرده. همچنین سفارش می کنم کتاب (پنجاه سال بعد پیرامون قیام حسین علیه السلام) مرحوم سید جعفر شهیدی رو هم بخونی که شباهت زیادی به ک

من

همچنین سفارش می کنم کتاب (پنجاه سال بعد پیرامون قیام حسین علیه السلام) مرحوم سید جعفر شهیدی رو هم بخونی که شباهت زیادی به کتاب حماسه حسینی داره ، ولی ابعاد جدید و جالب توجهی رو از حماسه عاشورا بیان می کنه. ضمنا نقل قسمت های جالب کتاب ها توی وبلاگ کار خیلی مفیدیه و توصیه می کنم ادامه اش بدی ، لااقل من که استفاده کردم.