کپی و پرینت

 

دوباره به همون دلیل که قرار بود یه چیزی رو همسر برام پرینت بگیره بیاره، به ذهنم رسید که بیام اینجا از کپی گرفتن و پرینت گرفتن اینجا توی دانشگاه هم بگم، چون یه کمی با ایران فرق داره.

کلا اکثر جاها کپی گرفتن به عهده ی خود طرفه، البته به جز توی مغازه های تایپ و تکثیری (که تعدادشون هم زیاد نیست). یعنی مثلا میرین توی یه فروشگاه معمولی، اونجا دستگاه کپی گذاشته شده و شما باید برین خودتون کپی بگیرین، مسئولی هم اونجا نیست که پول بگیره یا راهنمایی کنه ولی چون دستگاها آلمانیه، خب فهمش برای همه راحته، چون زبون خودشونه و خود دستگاه هم پولیه، یعنی اول پول میدین بعد کارتون رو انجام میدین.

توی دانشگاه هم از این دستگاها هست با این تفاوت که کارتیه، یعنی کارت دانشجوییتون رو که قبلا فعال کردین و توش پول ریختین میزنین توی دستگاه و کپی یا اسکنتون رو انجام میدین.

خوبی این دستگاها اینه که همیشه هستن دیگه، یعنی توی اتاق خاصی نیستن که درش قفل بشه توی یه ساعتی از روز (البته شبا که در دانشکده ها بسته میشه، خب از اونا هم نمیشه استفاده کرد دیگه). یه گوشه ای از راهرو اند. صف هم ندارن، تعدادشون هم به نسبت استفاده ی بچه ها زیاده.

برای پرینت گرفتن، یه مرکز کامپیوتر هست که مخصوص کارای کامپیوتریه، یعنی اگه شما کامپیوترت مشکلی داشته باشه، مثلا نتونی وی پی ان نصب کنی (برای دانلود مقاله باید وی پی ان استفاده کنیم)، برات مجانی نصب می کنن، راهنماییت می کنن. توی این مرکز چندین سایت مختلف داره، یعنی یه سری اتاق های بزرگ و کوچیک داره که توش پر از کامپیوتره. برای پرینت گرفتن میریم اونجا، و از روی سیستم های اونجا چیزی که می خوایم رو پرینت می گیریم که باز خودش دو تا راه داره.

از اونجایی که گفتم تعداد کامپیوترهای این مرکز خیلی خیلی زیاده، یه راهش اینه که شما پرینتر اصلی رو انتخاب می کنی از بین گزینه های پرینتر و دستور پرینتت رو صادر می کنی، بعد میری دنبال کار خودت، و مثلا دو ساعت دیگه میری طبقه ی زیرزمین و پریننت رو برمیداری. در واقع شما وقتی میزنی پرینتر اصلی، این پرینتر توی زیرزمینه و اونجا دو سه نفر هستن که مسئول این هستن که پرینت ها که گرفته میشه اونا رو مرتب کنن.

اینجا این طوریه که برای وارد شدن به سیستم که مسلما آدم نام کاربری و پسورد می زنه که این نام کاربری همون شماره دانشجویی هست. حالا وقتی شما دستور پرینت رو میدی، اون دستگاه خود به خود دو تا صفحه اضافه پرینت می زنه که اول و آخر پرینت اصیلیتون میذاره و روش شماره دانشجویی شما رو نوشته.

اون مسئولایی که اون پایین هستن بر اساس این شماره دانشجویی ها پرینت هایی که از دستگاه میاد رو مرتب می کنن و میذارن توی قفسه ها. شماره دانشجویی ها هم توی دانشگاه ما اولش دو تا حرف داره، مثلا AD یا VD . خلاصه اینا رو بر اساس حروف الفبای شماره دانشجویی ها مرتب می کنن، و مثلا می بینی که یه قفسه هست نوشته AD230-DD321 و به این ترتیب همه چی کاملا منظمه و آدم بعد از چند ساعت میره قفسه ی مربوط به خودش رو نگاه می کنه تا ببینه پرینتش آماده شده یا نه.

ولی خب اگه صبر نداشتیم چی؟! اون وقت حداقل یه پرینتر توی همون طبقه ی سایت ها هست (مطمئن نیستم که هر اتاقی یه دونه داشته باشه) که اگه زیر 20 صفحه بخوای می تونی اونجا پرینت بگیری، زود بهت میده ولی گرونتره یه کمی.

پرینتر رنگی هم بغل همین پرینتر فوریه هست که اونم هزینه اش بیشتره ولی خب تقریبا همیشه خالیه و بچه ها زیاد روش دستور پرینت نمی فرستن.

---

یه سیستمی هم بود که من ترم پیش امتحان کردم کار نمی کرد، بعدا میلش برام اومد که این سیستم راه اندازی شده، من دیگه دوباره امتحان نکردم ولی سیستمش این بود که اصلا از خونه دستور پرینتت رو بدی. یعنی میری توی سایت دانشگاه، یا نام کاربری و رمز عبورت وارد میشی، فایلی که می خوای پرینت بگیری رو آپلود می کنی و دستور پرینت رو میدی. بعدا میری از همون زیرزمین پرینتت رو میگیری. باید یه بار اینو امتحان کنم، اگه راه افتاده باشه که خیلی خوبه.

---

واقعا به نظرم پرینت گرفتن توی دانشگاه توی ایران خیلی وقت گیر بود، آدم باید دو ساعت توی صف پرینت و کپی می موند، آخرشم یا می گفتن دستگاه خرابه یا می گفتن الان اینقدر پرینت نمی تونیم بگیریم، یا هزار تا حرف دیگه.

 

/ 3 نظر / 89 بازدید
آریا

سلام. به نظرم میرسه که من و شما همکار باشیم! من آدرس وبلاگ شما را توی وبلاگ خودم درج کردم و در این پست بهمعرفی وبلاگ شما پرداختم: http://aalmaan.blogfa.com/post/377 اگه احیانا، ترجیح میدید که جور دیگه ای وبلاگتون را معرفی کنم، خواهشا بهم بگید. (مثلا روی چیزی تاکید کنم، جمله ای را حذف کنم و یا هر چیز دیگه ای که مد نظرتونه.) با سپاس آریا

وبلاگ ماد

سلام از آلمان انتظار دیگری نمیشه داشت بزرگترین کشور صدرکننده دنیا باید هم اینقدر پیشرفته باشه

ماهگل

چه جالب