اتاق مادر و کودک؟

 

اگه دقت کرده باشین تو ایران (حداقل تا همین دو سه سال پیش که ما اونجا بودیم) به ندرت توی یه سری جاهای خیلی خیلی معدود، یه اتاقی بود به اسم مادر و کودک که مادرا می تونستن برن اونجا برای عوض کردن پوشک بچه هاشون.

من یادمه اولین باری که این اتاقو دیدم تو یکی از ترمینالای تهران بود که البته روی درش هم (مثل درهای اضطراری!) یه قفل گنده زده بودن که مبادا کسی از این اتاق استفاده کنه. من نمی دونم مادرایی که واقعا کار ضروری دارن چیکار می کنن و آیا میرن به کسی میگن تا این جور مواقع درو براشون باز کنن یا کار دیگه ای می کنن؟

دیروز که رفتیم ایکیا یه چیز جالبی توجه منو جلب کرد. بالای دستشویی خانما یه عکس بود از یه مادر و یه بچه که دست همو گرفتن (یا شایدم فقط خیلی به هم نزدیکن و من این طوری به نظرم اومده) (همون عکسی که همه جا می بینین) و بالای دستشویی آقایون یه عکس بود از یه آقا و یه بچه که دست همو گرفتن.

من اصولا تا حالا بیشتر از یکی دو بار از دستشویی های عمومی تو آلمان استفاده نکردم و تا حالا هیچ وقت به این نکته توجه نکرده بودم. از همسر پرسیدم خب من برداشتم اینه که اون عکس مادر و بچه یعنی اتاق مادر و کودک هم دارن، ولی اون یکی عکس چیو نشون میده؟

همسر که برام توضیح داد فهمیدم اینجا اتاق جداگونه ای برای تعویض بچه ندارن. اما یه تخته هست که مماس با دیواره و به صورت کشویی میاد جلو. کسی که بچه داره، میر اونو میکشه جلو و در واقع یه صفحه ای که قدش احتمالا تا کمر پدر یا مادر بیشتر نیست جلوش باز میشه، بچه رو میذارن اونجا، کارشون که تموم شد تخته رو دوباره تا می کنن.

اینکه تخته ای که به این منظور طراحی شده حتی توی دستشویی آقایون هم هست واقعا واسه من جالب بود.

تو ایران کلا به اینجور جاها میگن اتاق "مادر" و کودک. ظاهرا اتاق "پدر و کودک" خیلی عبارت غریب و دور از ذهنیه برای ماها! فکر کن تو ایران یه چیزی داشته باشین تحت عنوان اتاق پدر و کودک خیال باطل!

 

/ 4 نظر / 10 بازدید
دهکده

منم غریبم تویکی از شهرهای اسمان این شهر گاهی وقتا دلم بدجوی مگیره

توپولو

با افتخار لینکتان کردم با اجازه [لبخند]

لیلی

من یکبار از اتاق همین مادر و کودک شهرداری استفاده نمودم بسیار راضی می باشم با تشکر از آقای شهردار[نیشخند]

فهیان

اول سلام..خوبید؟.. یک روز صاحبخونمون نشست و کلی برای من توضیح داد که ظرف چه مدتی آلمان عوض شده و امروز مردهای زیادی خانه دارند و بچه داری میکنن و خانم های اونها سر کارند. یا هر دو کار میکنند اما مردها یک سری وظایف رو مثل مادرها دارندو...