سفر به رم، روز سوم

 

خب امروز سومین روز ما توی رم بود. خیییییییییلی بیشتر از اون چیزی که فکر می کردیم امروز تونستیم جاهای دیدنی رو ببینیم.

اول که صبح نشستیم یه صبحونه ی مفصل خوردیم که خیلی هم طولانی شد (نمی دونم چرا سوال). خیلی دیرتر از دیروز از هتل رفتیم بیرون، تقریبا ساعتای 9 و ربع اینا بود که رفتیم. ساعتای 9.5 نزدیک کلوزیوم بودیم. یه اطلاعات اونجا بود برای توریست ها، از اونجا راجع به یه محل دیدنی پرسیدیم و بهمون گفت که چطوری می تونیم بریم اونجا.

اول که رفتیم انقدر خلوت بود اصلا شک کردیم که واقعا اجازه میدن بریم اونجا؟ آخه همه اش یه سری ستون و سنگ و این چیزا بود که توی زمین ریخته شده بودن (حالا بعدا که عکساشو گذاشتم متوجه میشین منظورم چیه). از یه نفر پرسیدیم که اینجا ورودیش کجاست، بهمون نشون داد. رفتیم اونجا و تازه فهمیدیم که بلیت اینجا با کلوزیوم یکیه. کلی خوشحال شدیم که بلیت دیروزمونو ننداخته بودیم مژه. بعد رفتیم بلیتمونو بزنیم تو دستگاه بلد نبودیم نیشخند. هیچ کس هم نبود که راهنماییمون کنه!

درست همون موقع یهویی یه عالمه چینی سبز شدن پشت سرمون (چینی ها همیشه با تور میان). از یکیشون پرسیدیم شما بلدین چه جوری کارتمونو بزنیم؟ گفت نه! همون موقع یه خانومه دوان دوان اومد گفت الان کمکتون می کنم. خلاصه اون خانومه که مسئول اونجا بود کارتامونو برامون گرفت جلوی دستگاه و ما رفتیم تو.

انقدر اون تو بزرگ بود که نگو. در واقعا یه سری بناها بودن که یه کمیشون باقی مونده بود و بقیه شون خراب شده بود. یه چیزی تو مایه های تخت جمشید، مثلا یه جاهایی فقط چند تا ستون بود. در کل دو مدل بنا بود، یه سری هاش سنگی بود، یه سری هاش آجری. سنگی ها همه مال قبل از میلاد بودن و آجری ها همه مال بعد از میلاد. خیییییییلی جای قشنگی بود به نظر من. من واقعا این جور جاها رو دوست دارم. جاهایی که یادم می اندازه اون پادشاها با اون همه جلال و شکوه، با اون همه عظمت، همه شون از بین رفتن. آدم زیاد نباید نگران چیزی باشه، کل عمر آدم مگه چقدره؟!

خلاصه، دو ساعت کامل اون تو بودیم و واقعا نیاز بود که آدم اون همه اون تو باشه، چون خیلی بزرگ بود.

از اونجا رفتیم به سمت یه سری جاهای دیدنی دیگه که یه سری هاشون تو رفتنی نبودن، یعنی فقط نمای بیرون داشتن، یه سری ها می شد رفت تو، ولی توشون چیز خاصی نبود، مثلا موزه بود که ما هم زیاد به موزه علاقه نداشتیم.

خلاصه، بعد از اینکه چند تا از این جاهای دیدنی رو رفتیم، رفتیم ناهار خوردیم توی یه رستوران و باید خدمتتون عرض کنم که همون پیتزای ایرانی خودمونو بچسبین نیشخند. من که پیتزا مارگاریتا سفارش دادم (چون ما گوشت های اونا رو نمی خوریم و می خواستم حتما یه غذای گیاهی سفارش بدم)، اصلا چیز خاصی نبود. یه نون بود که روش پنیرپیتزا ریخته بودن. کمی هم سس گوجه هم انگاری باهاش پخته شده بود. مزه اش بد نبود، ولی پیتزای ایران یه چیز دیگه است. همسر هم اسپاگتی سفارش داد که با تن ماهی تهیه شده بود که اونم مثل ماکارونی دم نشده ی ایرانی بود.

از اونجا هم رفتیم یه سری جاهای دیدنی رو دیدیم، نماز هم در کلیسا اقامه شد نیشخند. بعدش، برای خودمون برنامه ریزی کردیم که فردا بریم واتیکان و از یه مسیر خاصی برگردیم که جاهای دیدنی زیادی رو ببینیم. بعدش هم اون چیزایی که توی برنامه ی امروزمون بود رو شروع کردیم به گشتن. ولی یهویی دیدیم واتیکان دو قدم بیشتر باهامون فاصله نداره نیشخند. برای همین تصمیم گرفتیم بریم تو. بعد از اینکه توی یه صف طولانی ایستادیم، رفتیم تو. یه جا بلیت می فروختن، ما هم رفتیم خریدیم و راهنماییمون کردن که از کدوم سمت بریم. وقتی رفتیم دیدیم همه اش پله است، نگو قراره بریم تا بالای کلیسای اصلی واتیکان!! ما این بلیتو به هوای این خریدیم که بریم داخل کلیسا، نه بالای کلیسا! آخرش هم نفهمیدیم آیا توی کلیسا مجانی بود و ما الکی خودمون خودمونو سرکیسه کردیم یا اجباری بود!

به هر حال که هن هن کنان رسیدیم بالا و چند تا عکس هم از نمای بالا از واتیکان و رم و اون اطراف گرفتیم. بعدش هم که تلق و تلق برگشتیم پایین و رفتیم داخل خود کلیسا. خیلی خیلی کلیسای باشکوهی بود. خیلی با کلیساهای آلمان فرق داشت، خیلی قشنگ تر بود.

از واتیکان که اومدیم بیرون دیگه واقعا خسته شده بودیم، رفتیم سوار مترو شدیم و برگشتیم خونه. البته قبلش یه سری به سوپرمارکت جدیدی که نزدیک خونه کشف کردیم زدیم و خرید کردیم برای صبحونه و ناهارمون.

از وقتی هم که اومدیم خونه، من نوشتم و نوشتم و نوشتم. انقدر که صدای همسر در اومدنیشخند. راست هم می گفت، میگه یه ساعت بیشتره داری می نویسی! داری برنامه ی کل زندگیمونو می گی؟چشمک.

خلاصه که الان دیگه بسه نوشتن. بریم بخوابیم که فردا باز سر صبح باید پاشیم بریم خیابون گردی.

 

/ 3 نظر / 4 بازدید
پیرامید

نمازتون رو تو کلیسا خوندید خیلی باحال بود [نیشخند]

لیلی

ما هم تجربه نماز خواندن در کلیسا رو داریم. معمولا وقتی شهر و خیابون شلوغه و جای خلوت پیدا نمیشه کلیساها با مجسمه ها و پله ها و ... جاهای بسیاری برای نماز خواندن دارند.

سارا .

کلوزیوم رو خیلی دوست دارم ببینم! مشتاق دیدن عکساییم :) واو جدی تو کلیسا نماز خوندین؟ یعنی واقعا مشکلی نداشتن؟ گیر ندادن؟ :o