جواب از من بپرسید

 

اولین چیزی که فکر می کنم راجع به آلمان و فرهنگشون در مورد مسلمونا آدم باید بدونه اینه که اینجا ترک خیلی زیاده، خیلی از ترک ها هم مسلمون هستن. به همین دلیل، آلمانی ها تعامل خوبی با مسلمونا دارن، حداقلش اینه که فرهنگ های ما براشون عجیب و غریب نیست. مثلا من خودم اولین باری که (بدون اینکه من به طرف چیزی گفته باشه) یه آلمان به من آدرس رستوران "حلال" داد (دقیقا هم همین کلمه رو به کار برد)، خیلی برای من تعجب برانگیز بود! ولی خب اون دقیقا می دونست حلال چیه، و واقعا جالب ترش این بود که آدرس رستوران حلال هم بلد بود!!

در مورد حجاب و این چیزا هم هیچ جا من تا حالا محدودیتی ندیدم، که مثلا جایی بگن روسریت رو در بیار، اصلا. برخوردشون هم اصلا عجیب و غریب نیست، یا حداقل کسی تا حالا به خاطر حجاب من باهام بد برخورد نکرده.

در مورد دست دادن هم وقتی بهشون میگین من دست نمی دم با مردا، خیلی راحت می پذیرن! همین! البته بعضی هاشون ممکنه ناراحت بشن، اونایی که زیاد راجع به دین ما چیزی نمی دونن. مثلا یه بار همین اتفاق برای من افتاد، من با یه نفر دست ندادم و به نظرم اومد که ناراحت شد، طرف انگلیسی بلد نبود، دوستش یه کمی بلد بود، حرفای اون بنده خدا رو برای من ترجمه کرد (یا اون خیلی کج و کوله ترجمه کرد یا من بد فهمیدم)، به هر حال من گفتم آره! بعدا فهمیدم که این گفته بوده چون ما آلمانی هستیم با ما دست نمی دی؟!! منم وقتی فهمیدم اون وقتی چی جواب دادم، سریع تصحیح کردم و گفتم نه این طوری نیست، ما تو کشور خودمون هم با فک و فامیل دست نمی دیم! اون وقت تازه طرف شروع کرد راجع به فرهنگ ما پرسیدن و اینکه کی روسری سرمون می کنیم و از این حرفا و من بعد از اون واقعا متوجه شدم که سوء تفاهمی براش پیش اومده که الان رفع شده.

برای نماز خوندن هم، هرکس هرجا پیدا می کنه نماز می خونه دیگه، اونا هم این مسئله اونقدر براشون ناآشنا نیست که بخوان بیان زل بزنن به آدم! البته من شخصا تا حالا تو دانشگاه نماز نخوندم، توی شهر ما نزدیک محلی که ما هستیم یه کلینیک هست که توش نمازخونه داره، ما اگه لازم بشه میریم اونجا نماز می خونیم. یه قسمت دیگه از دانشگاه هم که یه جای دیگه ی شهره، یه اتاق نمازخونه داره. نمی دونم همه ی شهرها این جوریه یا نه ولی ما مشکل نماز خوندن نداریم.

غذای حلال هم که همه جا پیدا میشه، علاوه بر مغازه های ترک ها که توی هر شهر حداقل یکی دو تا هستن (و گوشت حلال می فروشن)، توی مغازه های آلمانی هم گوشت حلال پیدا میشه. مثلا یه مارکی هست به اسم wisenhof که بعضی از چیزهایی که می زنه حلاله (نه همه اش ها!). کلا چیزایی که حلال باشه، حتما یه مارک حلالی یه گوشه ایش داره و راحت میشه پیداشون کرد.

---

تا اینجا هرچی گفتم راجع به ظاهر قضیه بود. در ظاهر مردم به راحتی ما رو می پذیرن و مشکلی هم با ما ندارن، اما این اصلا معنیش این نیست که یه خانم با حجاب انتظار داشته باشه اونجا به راحتی استخدام بشه، همون طوری که ما تو کشورمون اقلیت ها رو راحت استخدام نمی کنیم، اونا هم راحت مسلمونا رو استخدام نمی کنن، مخصوصا اگه خانم باشه و باحجاب.

یا مثلا، ممکنه شما بخواین خونه اجاره کنین و کسی حاضر نشه بهتون خونه اجاره بده (که این اتفاق زیاد می افته)، حالا نمی دونم این بخاطر ملیت ماست یا به خاطر مسلمون بودنمون، ولی به هر حال اتفاق می افته.

/ 6 نظر / 9 بازدید
لیلی

دقیقا همه مواردی که شما گفتین باهاش برخورد داشتم. در مورد دست دادن من معمولا فاصله رو با طرف رعایت می کنم تا دسترسی به دست دادن نداشته باشه! برای نماز خواندن هم من پسرهای عرب دانشکده رو دیدم که توی کتابخونه بین قفسه های کتاب ها خیلی عادی نماز می خونن هر چند که دانشگاه ما نمازخونه نداره ولی کلاس خالی زیاد داره! من از دوستانم در دانشگاه های بزرگ شنیدم که نمازخانه دارند. غیر از گوشت حلال غذاهای سبزیجاتی هم زیاد هست چون آدم هایی که سبزی خوار هستند زیاد هستند و درخواست غذای سبزیجاتی غیرعادی نیست. ممنون از تجربیات خوبتون میگم حالا که یک کم بهتر شدین تندتند دارین جوای سوال ها رو میدین ها. یه کم استراحت تون رو ادامه بدین

صبا

ممنون بابت توضیحات جامعت[قلب][گل]

علی

سلام با تشکر از وقتی که برای پاسخ دادن میذارید برای ویزای کار اگه بخواهم اقدام کنه چطور هست؟ من رشته کامپیوتر/نرم افزار می خونم و به زبان انگلیسی در حد Intermediate مسلطم به نظر شما آلمانی رو شروع کنم یا انگلیسی رو تا آیلتس ادامه بدم؟ با تشکر از حوصله شما

ســاریـــ♥ــنــــــآ

مرسی خیلی خوب بود اما شما چیزی راجبه تحصیل نگفته بودین من سال اول دبیرستان هستم میخواستم بپرسم بورسیه گرفتن تو کشور آلمان چه جوریه؟ شنیدم دانشگاه های خوبی داره فقط اینکه واسه بورسیه گرفتن شرط معدل شرطه؟از چه رشته ای راحت تر میپذیرن؟

شنگه بیری

با سلام مجدد بنده هم اضافه کنم در شهر دوسلدورف کنار ایستگاه اشتراسه بان یا همون قطار شهری که اسم ایستگاه ورهان هست مسجد باصفایی هست خیلی محیط دلچسپی داره خانم دختر معمولی اگه صلاح بدونن عکسهاش رو که خودم گرفتم میفرستم براتون ممنون

نیلوفر

سلام من یه چیزی بگم؟ منم اونجا با حجاب مشکلی نداشتم فقط توی فرودگاه موقع رد شدن از گیت گفتن شال و مانتوت رو دآر این مورد فقط مشکل خوردم تو فرودگاه کلن-بن و طبق اطلاعات شما ارجیح میدن با حجاب استخدام نکنن