کتابخونه (فرهنگ آلمانی)

 

دیدم یکی دو تا از دوستان استقبال کردن از نوشتن راجع به فرهنگ آلمانی، گفتم بیام یه کم بیشتر براتون بنویسم.

شهر ما یه کتابخونه ی عمومی داره که اسمش هست کتابخونه ی شهر. چیزی که توی این کتابخونه با کتابخونه های ایران متفاوته اینه که یه قسمت داره مخصوص بچه ها، با میز و صندلی های کوچیک، دقیقا در حد بچه ها، با رنگ های شاد، سبز، زرد، قرمز و امثالهم و یه سری اسباب بازی. کتاب ها هم که مسلما بچگونه هستن و اکثرشون هم طوری چیده شدن که دست بچه ها برسه، یعنی مجبور نیستن از کسی کمک بگیرن تا کتابو بردارن. خیلی ها میارن بچه هاشونو میذارن که اونجا بازی کنن و حتی شده عکسای کتابا رو نگاه کنن. من توی اون چند باری که رفتم اون کتابخونه، همیشه بچه هایی رو می دیدم که اصلا سنشون نمی تونه از چهار پنج سال بیشتر باشه، ولی خب ماماناشون میارنشون اونجا.

کلا فرهنگ کتابخونی آلمانی ها، مثال زدنیه. پدر و مادری که خودشون میان کتابخونه، مسلما بچه هاشون هم میان.

از اینکه بگذریم، یه نکته ی خوب دیگه اش اینه که محدودیت تعداد کتاب نداره. هر کس می تونه در آن واحد هر چند تا کتاب که دلش می خواد از کتابخونه امانت بگیره.

یه نکته ی دیگه اش اینه که مسئولی نداره که بخواین بگین کتاب رو براتون ثبت کنه. دستگاه هست، کارتتونو می گیرین جلوش، رمز عبورو وارد می کنین و بعد دونه دونه بارکد کتاباتونو میگیرین جلوی دستگاه و سیستم نشون میده که این کتاب الان بارکدش خونده شد و امانت گرفته شد، اگر هم نتونه بارکدو بخونه، پیغامی میده که متوجه میشین باید دوباره این کارو بکنین. اگر باز هم این کارو کردین و کتابو نخوند، می تونین ببرین پیش مسئولش تا اون کتاب رو دستی براتون وارد کنن. ولی در حالت کلی مسئولین اونجا کارشون کتاب امانت دادن نیست، سوال جواب دادنه، ثبت نام کردنه یا حل کردن مشکلاتی که پیش میاد.

اگر هم کتابو دیر ببرین هر روز یه یورو جریمه شه (اگه درست یادم باشه). جریمه رو هم نمی دین به مسئول که بشه چونه زد! یه دستگاه هست که جریمه رو باید اونجا پرداخت کنین. اگر این کارو نکنین، وقتی جریمه تون به یه حدی بره دیگه نمی تونین کتاب قرض بگیرین، سیستم بهتون اجازه نمی ده!

کتاب پس دادنشون هم جالبه. یه دستگاه هست بیرون از در ورودی کتابخونه، البته نه بیرون از کل ساختمون!). شما کتابتون رو میارین اونجا، یه چیز ریل ماننده. کتابو میذارین اون رو و اگه سیستم تونسته باشه کتابو بخونه (بارکدش رو) که هیچی بهتون اکی میده، وگرنه کتابو پس میده و باید دوباره بذارین روی ریل. به این ترتیب توی این قسمت هم هیچ آدمی نیست که تحویل بگیره کتابا رو و همه چی ماشینی و خیلی راحت و بدون صف انجام میشه.

--

پی نوشت: البته آلمانی ها با این همه سیستم هنوز موفق نشدن ما خارجی ها رو کتابخون کنن، نگران نباشین نیشخند

/ 8 نظر / 16 بازدید
ندا

با سلام اولین وتنها ترین وبلاگ ایرانی “معایب و سختی های تحصیل در خارج از کشور”جهت آگاه سازی و شفاف سازی تحصیل در خارج از کشور و کمک به دانشجویان متقاضی تحصیل در خارج کشور مدتی است ساخته شده است. توضیح در مورد هزینه های بسیار زیاد،رفتار بسیار بد اروپایی ها با دانشجویان ایرانی،هوای بسیار سرد و همیشه ابری،و….. در این وبلاگ به طور کامل و واضح توضیح داده شده است. نامه چندین دانشجوی ایرانی فریب خورده که از رفتن به خارج از کشور بسیار پشیمان و افسرده شده اند دراین وبلاگ موجود است. جهت کمک به هم وطنان و دانشجویان ایرانی و اگاه سازی دانشجویان لطفا این وبلاگ را به همه دوستان و اقوام و خانواده ها اطلاع دهید تا در این فریب و رویای پوچ وارد نشوند. لطفا این وبلاگ را در لینک های خود قرار دهید تا بقیه هم وطنان آگاهی های لازم را بدست آورند. با تشکر فراوان وبلاگ “”معایب تحصیل در خارج از کشور”" http://www.Tahsiil.blogfa.com

پیرامید

پی نوشتت منو کشته! [خنده] من فکر کنم یه چله هم باید بگیرم برای کتابخون کردن خودم! [نیشخند]

ندا

ببین من میدونم اونجا از سرما و رفتار خشگ آلمانی ها داری بیجاره میشی چون خودم تجربه داشتم برای اینکه اآبروت نره داری میگی خوبه چرت و پرت هم نگو بعد از تحصیل اقامت بهت میدند مزخرف هم نگو 2500 حقوق میدند متوسط حقوق اونجا 1200 تا 1800 یورو هست ااین مزخرفاتو برای کسی بگو که اونجا نبوده نه برای ما سه نفر که هم فرانسه و هم سوئد و هم آلمان بودیم اگر میخوای فرهنگ تعریف کنی از فرهنگ ژاپن بگو نه اون آلمانی های خشگ و مریض روانی بشین اونجا تا بهت اقامت بدند(توی خواب ببینی)

صبا

چه فرهنگ جالبی!! و چه امکاناتی! بسیار خوشمان آمد[لبخند] دلم می خواد در مورد این وبلاگی هم که اینجا گذاشتن حرف بزنم ولی خب فکر کنم درست نباشه[خنثی]

سارا .

سلام :) من حدود دو هفته ای هست که اینجا رو پیدا کردم و دارم به صورت خاموش میخونم. با اجازه اومدم که روشن شم! یکی از علایقم آشنایی با فرهنگ مردم مختلف از کشورای مختلفه، برا همین خوندن اینجا رو خیلی دوست دارم. البته روزنوشت خوندنم کلی لذت داره به نظرم. لینکتون میکنم :>

لیلی

در کتابخانه دانشگاه شهر ما جریمه تاخیرش 7 یورو هست و اگر در عرض یک هفته ندی دو برابر میشه و همین طور تساعدی میره بالا!!

نیکی

چقدر باکلاس_البته لا فتحه روی ک)[چشمک][نیشخند]

mahsa

سلام من با جستجو در گوگل با وبلاگتون آشنا شدم خیلی عالیه که انقدر با جزییات و دقیق نوشتید واقعا ممنون خیلی چشم آدم باز میشه نگاهش تغییر میکنه واقعا خسته نباشید ممنون بابت اطلاعات خوبتون.من خیلی سوال داشتم شما به خیلیهاش جواب داده بودید. باز هم تشکر