جواب از من بپرسید

 

اما سوال من: اگه کسی آلمانی رو تا سطح C1 بخونه و برای کار بخواد اقدام کنه مشکلی خاصی براش پیش میاد یا نه؟

خب اول از همه اینکه هرچی بیشتر آلمانی بلد باشین، مطمئنا کمتر به مشکل بر می خورین. سطح C1 هم، پیشرفته محسوب میشه. در واقعا سطح آ،  مقدماتی هست ، ب متوسط و C پیشرفته.

این چیزی که الان می خوام بگم چیزی هست که من شنیدم، خودم تجربه نداشتم (ممکنه غلط باشه ها! بعد اگه غلط بود نیاین یقه ی منو بگیرین،بگین تو گفتی).

وقتی شما درخواست کار میدین، اینکه شما و کارفرما راضی باشین کافی نیست برای استخدام شدن شما. پرونده ی شما میره یه جایی به اسم Arbeitsamt که اونجا بررسی می کنن که آیا کار باید به شما داده بشه یا نه. این بنده خدایی که اینو به من گفت، گفت که دوستش با یه شرکتی صحبت کرده، شرکت قبول کرده که این آدمو برداره، این آدم هم قبول کرده، اما وقتی پرونده اش رفته Arbeitsamt، اونجا قبول نکردن و اجازه ندادن کار به این شخص داده بشه.

شنیده ها حاکی است (چشمک)، از نظر این اداره ی Arbeitsamt، در شرایط یکسان، یه آلمانی اولویت داره، یعنی اگه اونا ببینن که آلمانی ای هم هست که بتونه این کار رو انجام بده، اجازه نمی دن شرکت شما رو استخدام کنه. اما چیزی که هست من شخصا نمی دونم توی اون اداره چی مهمه، مثلا آیا سطح زبان شما نقشی داره یا نه؟ یا فقط ملیت هست یا چیز دیگه.

به همین دلیل، به نفع شماست که هرچه بیشتر آلمانی بلد باشین، علی الخصوص اگر رشته تون فنی هست (از اون مدلی که باید با کارگر و این جور کسا در ارتباط باشین) یا رشته تون چیزی تو مایه های روانشناسی و امثالهم هست که ارباب رجوع زیاد دارین. تو این جور رشته ها، چون سر و کارتون با همه جور آدم هست، با لهجه های مختلف و فرهنگ های مختلف، باید خیلی آلمانیتون خوب باشه که استخدام بشین. پس سعی کنین کلا آلمانی رو خوب یاد بگیرین.


/ 3 نظر / 34 بازدید
علی

سلام خیلی خوشحال شدم که سوال کلیدی من رو یادداشت کردید تا بقیه ببینند من از این جهت سوال پرسیدم که رشتم کامپپیوتر هست گرایش نرم افزار و C1 هم فکر کنم معادل آیلتس یا تافل باشه

لیلی

من فکر می کنم این اداره کار آلمان هم حق داره که الویت رو بده به شهروندان خودش

یگانه

[نگران][نگران][نگران]این ینی من با b1 نمیتونم کارای روزمره رو انجام بدم؟؟؟؟؟[تعجب]