چیزایی که امروز یاد گرفتم

 

اون زمان که کتاب مقامات العلیه رو می خوندم این نکته رو توش خوندم، اما نمی دونم اینجا هم نوشتم یا نه. اما به هر حال الان که دارم کتاب اخلاق ناصری رو می خونم و دوباره به اون نکته رسیدم، گفتم حتی اگه قبلا هم نوشتم، خوبه که دوباره تکرار کنم:

همه تون مسلما اینو می دونین که به صفت های خوب می گیم فضیلت اخلاقی و به صفت های بد می گیم رذیلت اخلاقی. حالا این کتاب فضیلت ها رو دسته بندی کرده و رسیده به رذیلت ها. حالا اولش می خواد تعریف کنه که رذیلت چی هست؟

این طوری تعریف می کنه:

هر فضیلتی را حدیست که چون از آن حد تجاوز نمایند، چه در طرف غلو و چه در طرف تقصیر، به رذیلتی ادا کنند.... پس هر فضیلتی به مثابت وسطی است و رذایل که به ازای او باشند به منزلت اطراف. مانند مرکز و دایره، تا همچنان که بر سطح دایره یک نقطه که مرکز است دورترین نقطه هاست از محیط، و دیگر نقاط، که اعداد آن در حصر و عدّ نیاید از جوانب، چه بر محیط و چه داخل محیط، هر یک در جانبی که باشد به محیط نزدیکتر باشند از مرکز؛ ... و اینست مراد حکما از آنچه گویند فضیلت در وسط بود و رذایل بر اطراف. پس از این روی، به ازای هر فضیلتی رذیلت های نامتناهی باشد، چه وسط محدود بود و اطراف نامحدود.

--

فک می کنم معنیش واضح بود دیگه، یعنی اگه اخلاق رو مثل یه فضای دو بعدی در نظر بگیریم روی یه سطح، فضیلت اخلاقی درست مثل یه نقطه است و آدم به هر طریقی که از اون نقطه فاصله بگیره، کارش تبدیل به یه رذیلت اخلاقی شده! (فک کنم بالقوه معنیش این باشه که خوب بودن خیلی سخته چشمک.)

--

در ادامه اش یه مثال زده که عربیه، من عربیشو می نویسم که احیانا اگه اشتباه ترجمه کردم، خواننده لااقل اصل کلامو داشته باشه (کتاب ترجمه نکرده این عربی ها رو):

اصابه نقطه الهدف اعسر من العدول عنها.

یعنی احتمال اینکه تیر آدم به هدف بخوره از اینکه به غیرهدف بخوره سخت تره.

اینو دیگه فک کنم هممون دیدیم و یه مثال عینی و واضحه برای مطلبی که خواسته برسونه لبخند.

--

خب حالا میریم سراغ اون دسته بندی ای که گفتم کرده برای فضیلت و رذیلت. فضیلت ها رو چهار دسته می دونه که عبارتند از حکمت، شجاعت، عفت و عدالت.

حالا به ازای هر کدوم از اینا در کل می شه گفت دو دسته رذالت داریم. یه دسته در جهت افراط و یه دسته در جهت تفریط.

من نمی خوام همه شو براتون بگم (واقعا برین کتابو بخرین بخونین، به نظر من شدیدا می ارزه لبخند) ولی نکات جالبشو براتون میگم.

مثلا اون دو دسته رذیلت مربوط به حکمت رو اسماشونو گفته. یکیش سَفَه هست (که کلمه ی سفیه باهاش هم خانواده است) به معنی "استعمال قوت فکری در آنچه واجب نبود یا زیادت بر آنچه مقدار واجب بود". این از جانب افراط کردن بود دیگه. اون یکیش "بَلَه" هست (که با کلمه ی ابله هم خانواده است) "و آن در طرف تفریط است، تعطیل این قوت [فکری] بود به ارادت [اراده] نه از روی خلقت.

--

برای فعلا بسه دیگه لبخند.


/ 11 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بیقرار

سلام. صبح بخیر. دو نکته: 1) با این همه مشغله درس خواندن، روی مقاله کار کردن و زندگی و گرفتاریها واقعا مطالعه کتابهای دینی مذهبی هم همت زیادی می طلبد و احسنت گفتن داره. 2) به نظر من مطالعه چنین کتابهایی که اینقدر مسئله ای مانند «فضیلت» یا «رذیلت» را موشکافی میکنند و اینقدر به جزئیات می پردازند، نیازمند پیش زمینه ای (Background) است تا بتوان درک کرد و به کار برد و در نهایت باعث گمراهی نشود!

پاييز .

سلام دختر معمولى جان.کتاب معراج السعاده هم خ خوبه,ولى ببىن همه جا اين تعريف واسه فضيلت و رژىلت درست نىستا.مثلا صداقت آيا اگر انسان خىىىلى راستگو باشه ميشه بدى!!

بیقرار

منظورم از «باعث گمراه» شدن در نظر قبلی ام مانند نظری است که «پاییز» نوشته اند؛ ببینید وقتی «پیش زمینه» ای در یک نفر وجود نداشته باشه یا اینکه به مقدار کافی وجود نداشته باشه؛ ورود به جزئیات یک علم (حالا هر علمی؛ نه فقط علوم دینی) احتمال تحریف وجود داره و نهایتا هم گمراه شدن. اختلاف نظر و اختلاف برداشت در علوم دینی زیاد است.

پاييز .

ممنون عزيزم [ماچ] راست ميگى در خصوص جان پيامبر هم ميشه دروغ گفت [چشمک] حالا يادم امد

:)

سلام. ببخشید یک سوال. شما برای ورود به سایت های ایرانی یا وبلاگتون از فیلترشکن استفاده میکنین؟

صبا

چقدر خوب بود این نوشته.[گل] بخاطر اینکه زدن به وسط خال خیلی سخته و اکثر آدم ها به اطراف میزنند شبهه ایجاد میشه که اطراف خال هم فضیلته در حالیکه همون یه ذره خطا هم موجب رذیلت میشه[خنثی] و ما ازش غافلیم[ناراحت]

صبا

به نظرم مخلص کلام این کتاب و کتابهای مشابه فقط متعادل بودن تو همه چیز هست اگه به فطرتمون هم مراجعه کنیم میشه فهمید کجاها داریم از خط خارج میشیم[عینک]

صبا

ما هیچ تقصیری نداریم[نیشخند] همین که تلاش میکنیم متعادل باشیم و نقطه تعادل رو پیدا کنیم تا یه جایی خیلی خوب و کافیه و بیشتر از این به نظرم تو همین موردم دچار افراط و رذیلت میشیم[خنثی]

هیلا

من که همم رذیلته یعنی ماه تولدم رذیلته چون همش افراط تفریطم بعدم من ازین ادبیات خوشم نمیاد تو بخون تفسیر کن قربونت تو شادیات جبران کنیم هه هههههه[نیشخند]

لیلا

سلام ممنونم که میای به یکی مثه من که اصلا از عربی سر در نمیاره یه تذکراتی میدی...