جواب از من بپرسید

 

سوال اینه:

من ترم آخر کارشناسی علوم آزمایشگاه هستم و  به رشتم علاقه دارم. می خوام دکترای ژنتیک بگیرم که حق تاسیس آزمایشگاه ژنتیک هم داره تو ایران. چون نمی خوام تو ایران بمونم و نیازمند رشته ای هستم که آیندم رو هم تامین کنه آیا با دکترای ژنتیک از آلمان میشه تو آلمان آزمایشگاه تاسیس کرد؟ در کل می خوام بدونم که اونجا هم پزشکی سالاری و .. هست و بهتره از اول بیام آلمان دندان یا پزشکی بخونم یا رشته خودم رو ادامه بدم؟ بهتره برای مهاجرت کاری اقدام کنم با کارشناسی علوم آزمایشگاه یا برای تحصیل؟

جواب:

آیا با دکترای ژنتیک از آلمان میشه تو آلمان آزمایشگاه تاسیس کرد؟

متاسفانه هیچ اطلاعی در زمینه ی کارای اداری اینجا و اینکه چطوری آزمایشگاه تاسیس می کنن ندارم اما اصلا فکر نمی کنم کار ساده ای باشه. آخه شما آزمایشگاه می خواین بزنین که چیکار کنین؟ بالاخره باید با یه موسسه ای همکاری کنین دیگه. با کدوم موسسه می خواین همکاری کنین؟ چه مدل همکاری ای می خواین بکنین؟ به نظرتون یه موسسه چقدر احتمال داره با یه تازه فارغ التحصیل قرارداد امضا کنه و کاراشو بسپره به آزمایشگاهش؟ من فکر می کنم تو بهترین حالت شما بعد از گرفتن دکترا بتونین توی یه آزمایشگاه کار پیدا کنین. همین.

در کل می خوام بدونم که اونجا هم پزشکی سالاری و .. هست و بهتره از اول بیام آلمان دندان یا پزشکی بخونم یا رشته خودم رو ادامه بدم؟

در مورد اینکه آیا پزشکی سالاری هست یا نه نمی دونم، من فقط می دونم رشته ی پزشکی حقوقای خوبی داره اما از نظر موقعیت اجتماعی نمی دونم چقدر با سایر رشته ها متفاوته.

من واقعا راجع به رشته ی شما اطلاعی ندارم که بخوام با هم مقایسه شون کنم اینا رو ولی اگه می خواین برای پزشکی تو آلمان اقدام کنین بهتره خیلی خیلی اول آلمانیتون رو قوی کنین چون اینجا قراره با مریض سر و کار داشته باشین، یه مریض آلمانی با لهجه ای که معلوم نیست مال کجای آلمانه، مریض هم هست و شاید خیلی از حرفاش برای یه آدم عادی هم مفهوم نباشه.

ضمن اینکه "اگه اطلاعاتم درست باشه" (که اصلا مطمئن نیستم)، پزشک به محض فارغ التحصیلی مثل ایران نمی تونه مطب بزنه و پول پارو کنه! باید اول پیش یه دکتر دیگه کار کنه و اون طرف تایید کنه که این فرد می تونه مطب بزنه تا بهش مجوز بدن.

اگر هم بخواین اینجا پزشکی بخونین باید اول برین کالج حتما (تا جایی که می دونم). بعد تازه برای دانشگاه باید اقدام کنین و برای دانشگاهای خوب باید معدلتون عالی (1 تا 1.3 (اگه درست یادم باشه) تو سیستم آلمانی) باشه تا پذیرفته بشین.

بهتره برای مهاجرت کاری اقدام کنم با کارشناسی علوم آزمایشگاه یا برای تحصیل؟

من بعید می دونم بتونین مستقیم برای کار جایی پذیرفته بشین. آخه وقتی می خوان کسی رو استخدام کنن معمولا مصاحبه می ذارن، و مسلما ترجیحشون با کسی هست که اینجا دم دسته و می تونه بره مصاحبه. ضمن اینکه اینجا اکثر کارها به صورت سفارشیه. یعنی یه جور پارتی بازی شبیه ایران خودمون با این تفاوت که طرف حتی با وجود پارتی بازم باید سواد داشته باشه. یعنی مثلا یه استادی دانشجوشو برای یه شرکتی معرفی می کنه و اون شرکت با اون دانشجوی تازه فارغ التحصیل شده مصاحبه می ذاره و اگه سوادش به نظرشون کافی بود، طرفو می گیره.

به همین دلیل شانس کسی که بخواد از بیرون این سیستم وارد بشه، خیلی کمه، مخصوصا که کلا هم آلمان نباشه.

برای تحصیل اگه بخواین بیاین، بعد از تحصیل 1.5 سال فرصت دارین دنبال کار بگردین و پیدا کنین. بازم نمی تونم بگم چقدر احتمال داره کار پیدا کنین، اما من فکر می کنم از اینکه بخواین از ایران برای کار اقدام کنین، شانس بیشتری دارین.

 

/ 2 نظر / 8 بازدید
صبا

فارغ التحصیلان ژننیک و دکترای علوم آزمایشگاهی تو ایران می تونند از این آزمایشگاهها که میریم آزمایش خون و ... انجام می دیم بزنند. اونجا از این آزمایشگاهها به طور خصوصی نیست؟

محمد

سلام برای تحصیل در رشته ژنتیک پزشکی (به آلمانی Dr.rer.nat. Humangenetik) شما باید بر اساس علائق تحقیقاتیت در یک انستیتو ژنتیک انسانی در یک دانشگاه پزشکی (Uniklinikum) مثل هایدلبرگ یا مونیخ دوره پژوهشی دکتری رو به مدت 3 سال بگذرونی بعدش واسه اینکه متخصص ژنتیک پزشکی بشی دوره 4 ساله fachhumangenetiker رو که توسط انجمن ملی ژنتیک پزشکی آلمان (Deutsche gesselschaft fur humangenetik) بگذرونی که شامل تشخیص مولکولی، سیتوژنتیک و مشاوره ژنتیک میشه. بعد این دوره 7 ساله (3سال دکترا و 4 سال هم دوره فوق تخصصی gfh) میتونی بعنوان فوق تخصص ژنتیک انسانی - پزشکی در آلمان فعالیت کنی که شامل مسئول فنی در بخش های مولکولی و سیتو و همچنین مشاور ژنتیک در کلینیک های مربوطه میشه و حقوق نسبتا خوبی رو داره (حدود 5000 یورو) . اگه بازم سوالی دارین در خدمتم من خودم ژنتیک پزشکی میخونم dehestani_mohamad@yahoo.com