دیروز و امروز و فردا

 

دیروز صبح کلاس آلمانی-فارسی داشتم. خیلی خوب بود. بعد از مدت ها باز مجبور بودم طولانی مدت آلمانی حرف بزنم لبخند.

دوستم میگه بچه ی خاله ام تازه به دنیا اومده. این اولین cousin... cousin به فارسی چی میشه؟ میگم خب دختره یا پسر؟ میگه پسر؟ میگم خب تو این مورد میشه پسرخاله. میگه خب پس هیچی دیگه، اون مفهومی که می خواستم بگو اصلا نمی تونم به فارسی بگم خنده. می خواستم بگم این اولین cousin ایه که توی آلمان دارم، بقیه همه تو ایرانن، تمام مثلا دخترعمو، پسرعمو، دخترعمه و ... هایی که دارم. ولی این جوری که شما تو فارسی جدا می کنین دخترخاله و پسرخاله و دختردایی و اینا، این چیزی که می خواستم بگم اصلا مفهوم نداره تو فارسی نیشخند.

اینجاست که آدم می فهمه چرا میگن بعضی چیزا از یه زبونی به زبون دیگه قابل ترجمه نیست چشمک.

--

عصری زنگ زدیم به دوستامون گفتیم با هم بریم بیرون یه دوری بزنیم. اول که خانومش گفت همسرم هنوز نیومده (یه شهر دیگه بود)، گفت هر وقت امد بهتون خبر میدم. دیگه من و همسر هم راه افتادیم خودمون بریم.

ساعتای هفت و نیم دوستمون زنگ زد گفت اگه قرار هنوز پابرجاست ما الان می تونیم بیایم. گفتیم بیاین، ما تو مرکز شهریم. منتظرتون می مونیم.

اومدن، با هم رفتیم دونر خوردیم، مهمون اونا. آخه کارای دوستمون درست شده و از هفته ی بعد رسما کارشو شروع می کنه لبخند. تا الان منتظر هزار تا تایید مدرک و از این چیزمیزا بود.

بعدش هم رفتیم سلف دانشگاه. من چیزی نخوردم ولی بچه ها چایی و هات چاکلت خوردن. کلی هم این وسط صحبت و بحث شد در مورد جلسه ی قرآن.

آخه اون روز قرار شد جلسه باشه یکشنبه صبح، بعضی ها گفتن نمی تونیم بیاین، تبدیل شد به شنبه عصر (من تو پست قبلی اشتباه نوشتم، نوشتم شنبه صبح، ترکیبی از پیشنهادای ارائه شده بود اون نیشخند).

حالا بعدش دوباره همون دوستمون که گفت یکشنبه نمی تونیم، گفت ما شنبه هم نمی تونیم. چون دوست خانومش مریضه و خانومش باید به جای دوستش بره سر کار.

بعد که دیدیم اونا در هر صورت نمیان، بچه ها دوباره پیشنهاد دادن که خب پس بذاریم همون یکشنبه دیگه. حالا باز دوباره همونی که اول از همه گفته بود یکشنبه نمی تونن و بعدش گفت شنبه نمی تونن، گفت اگه یکشنبه باشه ما میایم خنده.

حالا فعلا قرارمون شده برای فردا صبح ساعت 11 به صرف کله پاچه!! حالا من و همسر از الان نگرانیم ما که کله پاچه دوست نداریم باید چیکار کنیم نگران.

--

مثلا قراره جلسه ی قرآن باشه، واسه همه چی برنامه ریزی شده غیر از قرآن! صاحبخونه پیشنهاد داده بچه ها ابزارآلات موسیقی و تار و این چیزاشونو هم بیارن یه کم لذت ببریم نیشخند. آخه دیشب یکی از بچه ها (که کلاس موسیقی رفته و کمی هم سنتی می خونه) یه فایل از یکی از اجراهای خودشو برامون فرستاد که خیلی مورد پسند جمع واقع شد.

علاوه بر اون پیشنهاد بسکتبال و والیبال هم داده شده!!

فقط من نمی دونم در اون صورت ما قراره کی برگردیم؟!! تو بهترین حالت باید بگیم یازده تا دوازده صبحونه است. دوازده تا دو قرآنه، بعدش که می خوان بخونن و بعدش هم که برن بازی کنن! با این حساب صاحبخونه باید ما رو برای صبحونه و ناهار و شام دعوت می کرد چشمک.

البته من فکر می کنم هیچ کدوم از این پیشنهادا به جز همون صبحونه و قرآن خوندن عملی نشه، چون واقعا فکر نمی کنم پیاده سازیش امکان پذیر باشه.

--

راستی دوشنبه هم تعطیله اینجا لبخند.

--

دیروز داشتم به همسر می گفتم الان از نظر اونایی که تو ایرانن ما از اوناییم که هم درس می خونیم هم تفریحمونو می کنیم و خلاصه چندبعدی ایم!! ولی وقتی خود ما، خودمونو با اونایی که اینجا هستن مقایسه می کنیم می بینیم که ما چقدر عین جلبک تک بعدی ایم!!

مثلا استاد یکی از بچه ها هست، هر روز، دقت کنین هر روز، از وقت ناهارش که یه ساعت هست، نیم ساعتشو ناهار می خوره، نیم ساعت بعدشو میره تنیس بازی می کنه، بعد میاد بقیه ی کارشو انجام میده خنثی.

همسر هم یه مدت یه جایی بود که بچه ها از یه ساعت وقت ناهار نیم ساعتشو ناهار می خوردن، نیم ساعتشو فوتبال دستی بازی می کردن، بعدش هم می رفتن بقیه ی کارشونو شروع می کردن!

حالا ما واسه یه ورزش کردن آخر هفته کلی باید برنامه ریزی کنیم، آخرشم می گیم ولش کن بابا، انقد خوردیم، کی حال ورزش کردن داره؟!!

--

پارسال یه بار رفته بودیم بیرون با هم، بچه ها والیبال بازی می کردن، یکی از بچه ها یه جوری توپو زد که افتاد تو رودخونه و آب بردش.

هفته ی پیش که با هم رفته بودیم بیرون، صاحب توپ کذایی به شوخی گفت برین توپو از رودخونه بگیرین که باز از این به بعد می خوایم بازی کنیم. خانوم اونی که توپو انداخته بود تو رودخونه می گه حقیقتش ما رفتیم براتون توپ بخریم، فروشگاه توپ والیبال نداشت، به جاش برا خودمون توپ بسکتبال خریدیم خنده.

حالا نمی دونم کسی تا فردا یه توپ والیبال ابتیاع می کنه یا نه نیشخند.

--

راستی باورتون میشه من به عمرم تا حالا والیبال بازی نکردم؟

فقط یه بار تو دبستان که بودیم، رفتم تو زمین ولی بازی نکردم اصلا. از توپ می ترسیدم. از توپی که از بالا بیاد می ترسم!

 

/ 8 نظر / 45 بازدید
صبا

من والیبال و بسکتبال بازی کردم ولی همیشه از اینکه توپ به چشمم اصابت کنه ترس دارم، چون یه بار تو بچگی توپ بسکتبال با ضربه شدید خورده تو تخم چشمم[وحشتناک] من همیشه واسم سوال بود این جماعت خارجی چطور همیشه ورزش میکنند با اون همه ساعت کار مفیدی که انجام میدن؟؟ من دو ماه میرم باشگاه بعد احساس میکنم نمی کشم ولش میکنم دوباره تا سال بعد یا سالهای بعد[گاوچران]

هیلا

کم کار شدیراضی نیستم ازت !!!

لیلی

چقدر دوست خوب و پایه خوبه

مهمان

در مورد كلاس آلمانى - فارسى توضيح ميدين؟

بیقرار

سلام. من هستما! یعنی میام میخونم و کلی لذت می برم از قلمتون! اما چند روزیه دچار کسالت روحی(همون بی حوصلگی) شده ام. به قول دوستی؛ قلمتان پر توان.[گل]

رها آفرینش

سلام...تازگیها وبلاگت رو پیدا کردم و میخونم...خوشم میاد که طولانی و پیاپی مینویسی... از یه چیز دیگه هم خوشم میاد...اینکه خیلی از نوشته هات رو که میخونم خاطرات خودم یادم میاد...آخه منم حدود سه سال آلمان زندگی میکردم... وقتی در مورد باان صحبت میکنی و توضیح میدی درمورد شکلهای مختلفش، میدونم کدومها رو میگی... کلا حالم خوب میشه وقتی خاطراتت رو میخونم...

علی

ولی من پیشنهاد میکنم باشگاه حتما برین.در ادامه کامنت و جواب کامنت صبا میگم.خیلی حیفه اگه نرین.ی ورزش ساده مثلا بدنسازی با ی برنامه مناسب و هدف گذاری درست.برنامه رو استادتون میده.هدفتون هم که پرورش اندام نیست،مثلا ریلکسیشن و آرامش برای زندگی روزانه ست.باشگاههای اون جای دنیا(که شما هستین)بیست و چهار ساعته ست معمولا.خیلی حیفه.دیر میشه ها رفقا.خانم معمولی،همسر خانم معمولی،خوانندگان این وبلاگ،دیر میشه ها.حیفه ها.

مریم

یکی از موضوعاتی که چند وقتی توجه منو در اینجا به خودش جلب کرده همین تعریف ما ایرانی ها از فرد چند بعدی هست. دقیقا من خودم تو ایران جزو آدم های چند بعدی محسوب میشدم. یعنی ادمی بودم که مثلا هم اهل درس هستم هم تفریح و مسافرت و مهمونی. اما از وقتی اومدم اینجا و هم گروهی هامو می بینم واقعا احساس کردم که من چقدر تک بعدی بزرگ شدم. مثلا اینجا بچه ها هم به لحاظ علمی خیلی قوی هستند و مطالعه میکنند و هم در بعد های ورزشی و هنری به صورت مداوم فعالیت میکنند و هم بسیار اهل مسافرت و تفریح هستند. که خب البته فک میکنم سیستمی که ما در اون بزرگ شدیم این تفاوت رو در ما بوجود آورده. من واقعا دارم تلاش میکنم که روی خودم کار کنم و از وقتی که برای زندگی در این دنیا دارم بهتر استفاده کنم.