جواب از من بپرسید

سوال اینه:

خانمم میاد فرصت مطالعاتی و منم اگه کارام تا اون موقع درست شده باشه برا مستر شاید یا کار شایدم هیچکدوم نشه. اما خانمم میاد فرصت. و زایمان که گفتم تو دوره ای که اونجاس اتفاق میفته یعنی اگه تا 1-2 ماه دیگه کارامون درست بشه وقتی میایم اونجا 4-3 ماه بعدش بچه دار میشیم. اون موقع که اونجاییم منظورمه که استاده بیخیالش نمیشه و بگه که دیگه تو رو نمیخوام و برگرد یا برا زایمان مثلا فقط 2-3 هفته مرخصی بگیر و باز زود برگرد سر پروژه ی مربوط به فرصت مطالعاتیت؟ نه که انجا بچه مون به دنیا بیاد و بیایم!( ویزا فقط برا ما دونفر) بحث مالیات و کارمند و دانشجو بودن رو از کجا باید بدونیم که مثلا بشه از مزایای هر دو استفاده کرد؟؟ و این کسر مالیات و .. برا دانشجوهای فرصت هم هست یا فقط برا دکترا و ارشد ها ؟ چطوری باید برا فرصت یا حتی دکترا که آدم میاد یه کاری کنه که هم دانشجو باشه هم کارمند؟! و میشه برا فرصت که میاد خانمم از همون اول برا حداقل یکسال بیاد چون انگار باید استاد یه نامه برا وزارت اینجا بزنه که فلان مدت اینجاس. درسته؟

جواب:

اون موقع که اونجاییم منظورمه که استاده بیخیالش نمیشه و بگه که دیگه تو رو نمیخوام و برگرد یا برا زایمان مثلا فقط 2-3 هفته مرخصی بگیر و باز زود برگرد سر پروژه ی مربوط به فرصت مطالعاتیت؟

تا جایی که من می دونم استاد وقتی قراردادو بست دیگه هیچ حرفی نمی زنه و نمی تونه بگه شما به خاطر اینکه بچه دار شدی قراردادو فسخ می کنیم. اما در مورد زایمان اینجا مثل ایران 6 ماه نمی رن مرخصی، گفتم قبلا هم مثلا من تنها کسی که می شناسم که دانشجوی دکترا هست و بچه دار شده، شاید فقط یه ماه اینا کلا تعطیل کرد کارشو. از اون به بعد نیمه وقت از خونه کار می کرد. البته من نمی دونم اون به دلخواه خودش این کارو کرد یا بیشتر از این اجازه نداشت.

بحث مالیات و کارمند و دانشجو بودن رو از کجا باید بدونیم که مثلا بشه از مزایای هر دو استفاده کرد؟

دست شما نیست که قراردادو تعیین کنین. وقتی پذیرش می گیرین از استاد، باید دقیقا بپرسین که چه مدل قراردادی با شما بسته میشه و حقوقش چقدر هست. البته تا جایی که من می دونم کسی که فرصت مطالعاتی میاد اینجا، ویزاش visiting scientist یا visiting schloar می خوره و دانشجویی نیست.

و این کسر مالیات و .. برا دانشجوهای فرصت هم هست یا فقط برا دکترا و ارشد ها ؟

کسر مالیات مال هر کسی هست که مالیات بده. دانشجوی دکترا و ارشد و غیره نداره. دانشجوهای ارشد و دکترا هم لزوما پول نمی گیرن که حالا بخواین بدونین مالیات میدن یا نه.

چطوری باید برا فرصت یا حتی دکترا که آدم میاد یه کاری کنه که هم دانشجو باشه هم کارمند؟!

گفتم دست شما نیست، باید از استادتون بپرسین چه جور پوزیشنی برای شما در نظر گرفته؟ و چقدر حقوق میده؟ تا جایی که می دونم هر قرارداد کاری ای که حقوقش بر حسب TVL ( یا گاهی می نویسن TV-L) محاسبه بشه، کسی که قرارداد بسته باید مالیات بده.

و میشه برا فرصت که میاد خانمم از همون اول برا حداقل یکسال بیاد چون انگار باید استاد یه نامه برا وزارت اینجا بزنه که فلان مدت اینجاس. درسته؟

من در مورد این چیزایی که مربوط به وزارت علوم ایرانه هیچی نمی دونم، ولی من فقط یادمه که یکی از بچه های فرصت مطالعاتی ایران گفت اول 9 ماه می تونیم بیایم حداکثر، ولی وقتی اومدیم اینجا میتونیم تمدید کنیم. من اطلاعاتم در همین حده که این بنده خدا بهم داده، درست و غلطش رو هم نمی دونم. در مورد نامه هم بازم شرمنده من اطلاعی ندارم.

----

پیشنهاد من:

من از شرایط خانوادگی و شرایط مالی شما اطلاعی ندارم، اما من اصلا این مدل اومدن رو توصیه نمی کنم. به نظر من به همسرتون بیش از حد فشار میاد، فشار مشکلات یه تازه وارد، مشکلات پزشکی، مشکلات آلمانی یاد گرفتن و فهمیدن حرف آلمانی ها، مشکلات اجاره ی خونه برای یه خانواده ی سه نفری، مشکل درس و دانشگاه. تو همه ی اینا خود مشکلات یه طرف، استرس داشتنشون یه طرف.

 

/ 0 نظر / 6 بازدید