این دفعه شما به من یاد بدین...

 

من یه سوال برام پیش اومده که مدتهاست باهاش درگیرم و هیچ جوابی هم براش پیدا نکردم.

خیلی جاها دیدم میگن که "چادرم، یادگار مادرم زهراست" یا جملات مشابه.

من واقعا برام سوال شده، آیا کسی تا حالا ثابت کرده که این چادر چهار و نیم متری یا پنج متری ای که الان توی ایران می پوشن، زمان پیامبر هم بوده و زن های اونا هم از همینا می پوشیدن (مخصوصا از رنگ سیاهش)؟! سوال

بی زحمت اگه کسی مرجعی داره که اینو نشون میده، یا توی کتاب تاریخی ای که در مورد پوشش مردم اون زمان بوده خونده، به منم بگه. واقعا خیلی دوست دارم بدونم اون زمان مردم چی می پوشیدن.

 

/ 4 نظر / 3 بازدید
شیدا

برای منم سواله جوابش رو پیدا کردی به منم بگو!

شعیب

سلام ای پیغمبر با زنان و دختران خود و زنان مومنان بگو که خویشتن را به چادر فرو پوشند که این کار برای اینکه آنها شناخته شوند تا از تعریض و جسارت آزار نکشند بر آنان بسیار بهتر است و خدا آمرزنده و بسیار مهربان است (سوره مبارکه احزاب آیه شریفه33)

صبا

طبق همین آیه ای که در موردش بحث شد و بررسی تاریخ زمان پیامبر، زنان در زمان نزول این آیه همانند مردان عرب (که الان هم قابل مشاهده است) دستمالی را به سرشون می بستند(برای جلوگیری از گردو خاک بیابان و آفتاب) و پوششون هم مشابه لباس بلندی بوده که مردها می پوشیدن. یعنی قبل از اسلام هم سر زنان عرب پوشیده بوده، فقط می مونده گردن و سینه ها که این آیه از این جهت نازل شده، پوشش طی زمان تغییر کرده ولی زنان عرب عبا می پوشند و نه چادری مشابه چادر ایرانی. خیلی وقت پیش ها من یه جا خونده بودم(رفرنسش یادم نیست) این نوع چادر امروزی پوشش زنان ایرانی قبل از اسلام بوده رنگ مشکی چادر هم توی تاریخ هست که مربوط به توطئه انگلیس بوده که برای جلوگیری از ورشکستگی کارخونه هاشون رنگ مشکی و چادر مشکی را در ایران باب کردند. از نظر اسلام پوشیدن رنگ سیاه کراهت داره. و توی فیلم های مذهبی هم می بینین که معمولا سپاه کفر سیاه به تن می کردن. اینکه تو عزاها هم لباس مشکی پوشیده میشه مربوط به همون سنتی هست که انگلیسی ها رواج دادند!!

صبا

مسلما توی جامعه ای که چادر را حجاب برتر و اول برای زن می دانند اگر سرچ کنی نتایجی مانند این سایت می بینی که تفاسیر همه سیاه بودن و ... را تایید کرده اند: http://www.parsine.com/fa/pages/?cid=45128 اینجا هم مختصری در مورد مشکی شدن چادرها توضیح داده: http://khatoonmaga.blogfa.com/post-20.aspx البته حجاب در ادیان پیش از اسلام هم بوده، و پوشاندن مو در دین یهود هم وجود دارد: http://www.iranjewish.com/FAQ/FAQ26_Hejab.htm