جواب از من بپرسید

میشه بگین مینیمم و ماکزیمم فاند دکترا ماهانه چقدره و چطور میشه ماکزیممش رو گرفت؟

مقدار فاند شما بستگی به نوع فاندتون داره:

1- بعضی فاندها از نوع بورسیه هستن (به انگلیسی scholarship و به آلمانی stipendium):

2- بعضی های دیگه این طوری هستن که خود دکترای شما شغل به  حساب میاد که در این صورت شما مالیات پرداخت می کنین.

توی این دکتراهایی که شغل به حساب میان، باز حالت های مختلفی داره. یه چیزی هست به اسم TVL که سیستم مالیات دهی و کار شما رو مشخص می کنه. اگه مثلا دکترای شما TVL50% باشه، شما یه کار نیمه وقت دارین (half-position) که اگه مجرد باشین بعد از مالیات حدود 1100 یورو براتون می مونه و اگه متاهل باشین، حدود 1400 تا اینا براتون می مونه.

دقت داشته باشین که وقتی دکترای شما شغل باشه، هزینه ی بیمه رو براتون پرداخت کردن، در حالی که وقتی بورس میگیرین از دانشگاه، از روی فاندی که بهتون می دون خودتون باید پول بیمه تون رو پرداخت کنین.

اگه TVL 66% باشه یا TVL 75% باز مبلغ بیشتری نسبت به TVL 50 دریافت می کنین، چقدرشو دقیق نمی دونم.

اینکه فاند دکترا چقدر باشه به هیچ وجه بستگی به شما نداره و شما نمی تونین در موردش کاری بکنین. از اول باید از استادتون بپرسین که طبق قرارداد شما، شما "دانشجو"ی دانشگاه هستین یا "کارمند" دانشگاه که در حالت دوم شما مبلغ بیشتری دریافت می کنین (همینایی که بالا توضیح دادم).

 

 

 

کل مخارج دو نفر با اجاره خونه 1خواب ( به گفته شما 2 خواب که بشه 1 خواب ما) . خوراک ، پوشاک و رفت و آمد و.. ماهانه تو برلین یا مونیخ یا ... چقدر میشه؟

بستگی به سبک زندگیتون داره، من قبلا راجع به هزینه ها دقیق و کامل توضیح دادم. "به نظر من" (یعنی با سبک زندگی من و همسرم) دو نفر با ماهی 1300 یورو می تونن زندگی کنن ولی من آدم دیدم اینجا که با ماهی 900 یورو یه نفره می گفت کم میارم!! این کاملا شخصیه. مثلا شما اگه بقیه ی پست های روزمره ی وبلاگو بخونین متوجه میشین که ما تفریحاتمون خونه ی دوستامون رفتن یا مهمون داشتنه، نه بار و کلاب رفتن و این جور جاهایی که خرج زیاد دارن.

 

میشه چیزی هم پس انداز کرد؟

اگه بورس یه نفر رو برای دو نفر استفاده کنین، خیر امکان پس انداز کردن ندارین.

بخصوص برا رفت و آمد به ایران؟!

در این حد میشه ولی به فکر این نباشین که مثلا بعد از سه سال برگردین ایران و کلی پول با خودتون آورده باشین، به هیچ وجه این طوری نیست.

و بورس دااد چیه و مقدارش چقدره و ماهانه چقدر و به ارشد میدن یا دکترا؟

بورس دااد یه بورسه که من چیزای مختلفی در موردش شنیدم. یه عده میگن بیشتر به کسایی داده میشه که موضوع تزشون یه چیز بین فرهنگی باشه بین ایران و آلمان. مثلا کسی که یه چیزی از زبان فارسی رو با آلمانی مقایسه می کنه، یا روی فرهنگ یه قسمت ایران کار می کنه. یعنی کاراشون باید هم به ایران و هم به آلمان مربوط باشه. من دو نفر میشناسم که رشته هاشون این طوریه و بورس دااد رو گرفتن ولی باز یکی از خود همونا میگه بورس دااد رو بیشتر به فنی ها میدن! من واقعا نمی دونم این بوروس بالاخره به کی میدن.

تا حالا هم نشنیدم کسی ارشد باشه و این بورسو گرفته باشه ولی ممکنه برای ارشد هم باشه، متاسفانه اطلاع دقیقی ندارم.

مبلغ بورس هم ماهی 1000 یورو هست، به علاوه ی سالی یه بار هزینه ی سفر به کشورتون (که فکر می کنم 900 یورو براش میدن). اگه متاهل باشین مبلغش بیشتر میشه ولی اطلاع دقیقی ندارم که چقدر میشه.

آیا میشه با بچه هم درس خوند؟

بستگی به خودتون داره. اینجا وقتی کسی بچه داشته باشه (دانشجوی دکترا) می تونه یه مدتی رو نیمه وقت و اونم از خونه کار کنه ولی اطلاعات دقیق تری راجع بهش ندارم. بعضی ها هم با بچه شون میان سر کار.

دیگه اینکه یکی  دو نفر از بچه ها گفت وقتی تو بشی دانشجو دکترا و حقوق بگیری چون متاهل هستی حدود 200 یورو بیشتر بت میدن و اگه بچه دار بشی هم 200 تا باز بیشتر میدن و 400 تا هم برا بچه میدن! اما چند نفر هم اینو رد کردن. تو فروم ها هم چیز دقیقی نبود. شما اطلاع دارین ؟

بستگی به فاندتون داره. اگه از نوع "بورس" باشه، ممکنه اضافه بشه به خاطر تاهل و بچه دار شدن و ممکنه نشه، باید از دانشگاهتون سوال کنین، بعضی بورس ها قابلیت اضافه شدن ندارن به هیچ وجه. ولی اگه فاندتون از نوع حقوق باشه و شما کارمند باشین، به ازای تاهل از مالیاتی که میدین کم میشه و همون طور که بالا گفتم مثلا به ازای TVL 50، اگه یه نفر باشی 1100 یورو میگری حدودا، اگه متاهل باشی حدود 1400 یورو.

بچه دار هم اگه بشی فکر می کنم ماهی 200 یورو میدن (من اینو تو سایت دانشگاهمون خوندم و نمی دونم برای همه است یا باز بستگی به بورس داره، ولی فکر می کنم برای همه است) ولی اینو بدونین که بیمه ی یه بچه از یه بزرگسال بیشتره و بهتره که باز اینو هم بدونین که یه نفر با بیمه ی دانشجویی می تونه یه نفر دیگه رو تحت پوشش قرار بده، یعنی مثلا اگه آقا دانشجو باشه می تونه خانومش رو هم تحت پوشش قرار بده، بدون اینکه حتی یه یورو به مبلغی که برای بیمه می پردازه اضافه بشه، ولی اگه بچه داشته باشین دیگه باید پول بیمه بدین برای نفر سوم. در مورد بیمه ی بچه در شرایطی که بورس شما کارمندی باشه اطلاعی ندارم.

ارشد و دکترای فنی چند سال طول میکشه. امکان داره من دکترام 3 ساله تموم شه؟

ارشد رو میشه دوساله تموم کرد، هرچند خیلی ها پنج ترمه اش می کنن ولی دکترا رو من تا حالا ندیدم کسی سه ساله تموم کنه. حدود 4 سال اینا طول می کشه معمولا.

ضمنا شما توی صحبتاتون فقط حرف از فشار درس زدین، در حالی که اینجا چون خارجی هستین فشارهای دیگه ای هم هست که بهتره بهشون فکر کنین قبل از اومدن، یعنی اگه تصورتون اینه که اگه بورستون برای دو نفر کافی باشه، پس دیگه همه چی اکی ه باید بگم این طوری نیست!

اینجا خونه پیدا کردن برای ما ایرانی ها مشکله، باید به فکر این باشین که با یه بچه ی کوچیک بخواین هی از این ور به اون ور برین و خونه ببینین و آیا بالاخره بهتون بدن یا ندن! یا مثلا تمدید ویزا خیلی وقتا خودش دردسرساز میشه. البته نمی خوام بترسونمتون ها، تمام این مشکلا بالاخره حل میشه و مطمئنا آدم هم خونه پیدا می کنه و هم ویزاشو تمدید می کنه، فقط می خوام بگم آمادگیشو داشته باشین.

موقع زایمان و تو دوره بارداری چون نه زبون اون کشور رو خوب میدونیم نه از قوانین و برنامه هاشون اطلاع داریم ندونم کجا برم و پیش چه دکتری که خوب باشه و همه تستهای لازم دوره بارداری رو انجام بدم و کل مراقبهتا رو  و.. و نتیجتا بچه سالمی به دنیا بیارم!! ؟؟ و نمیدونم هزینه هاش چقدره؟

این که زبون آلمانی ها رو بلد نباشین تو کل زندگی براتون مشکلات داره، چه برسه به زایمان و این حرفا! ولی در حالت کلی بستگی باشه تو چه شهری باشین، تو شهر ما آموزش های بارداری رو به انگلیسی هم میدن، ولی تو خیلی از شهرها بعید می دونم ولی چون تجربه ندارم نمی تونم با اطمینان بگم.

دکترا هم اینجا مثل ایران خوب و بد دارن، بهتره پرس و جو کنین و دکتری پیدا کنین که هم خوب باشه و هم انگلیسی بلد باشه.

در مورد سایر چیزای مربوط به بارداری من اطلاعی ندارم ولی در کل توی شهر ما که پرسنل بیمارستانا خیلی مهربونن و راهنماییت می کنن، به نظر من از نظر مراقبت هاش نباید نگران باشی، به خوبی ازت مراقبت می کنن ولی در مورد زبونشون نمی دونم چی بگم! هزینه هاشو هم من دقیق اطلاع ندارم ولی فکر می کنم اگه همه چی عادی باشه تحت پوشش بیمه است.

 

اگه خدای نکرده مث اغلب دخترای امروزی که دکتراموقع بارداری بهشون استراحت مطلق میدن که مبادا جنین از بین بره و سایر مشکلات، منم استراحت مطلقی بودم اونجا اصلا دکترا اینو میگن یا چون خودشون اینطوری نیستن اصلا اینا رو درنظر نمیگیرن.

اگه لازم باشه قطعا دکتر بهتون میگه ولی من بعید می دونم آلمانی ها همچین چیزی داشته باشن! این طوری که من شنیدم اینا بچه شون به دنیا میاد فرداش میرن می دوئن و ورزش می کنن ولی اصلا نگران نباشین اگه لازم باشه استراحت کنین دکتر حتما حتما بهتون میگه.

و اگه استراحتی لازم باشه اونوقت دانشگام چی میشه؟ قبول میکنن که نرم یا لااقل کارام رو تو خونه انجام بدم و سبکتر  و نکنه فاندم قطع میشه!!؟ اونقت من و شوهرم چیکار کنیم؟!

دانشگاه کاملا باهاتون کنار میاد و به خاطر بچه داری فاندتون قطع نمیشه.

---

پی نوشت: برای اینکه پست خیلی طولانی نشه و منم خسته نشم( چشمک)، بقیه شو تو یه پست جدا جواب میدم.


/ 2 نظر / 12 بازدید
لیلی

دختر تو عجب حوصله ای داری که به سوالات با جزئیات و دقت جواب میدی. فکر می کنم همیشه همه چیز مطابق الگوی ذهنی آدم پیش نمیره و کلی اتفاقات و ماجراهای دیگه رخ میده که آدم هر چی هم تحقیق کنه باز هم باید براش آمادگی داشته باشه. در مورد استراحت مطلق بارداری فکر نمی کنم اصلا همچین چیزی اینجا وجود داشته باشه. من چون دوستم تازه بچه اش به دنیا اومده ازش برای این چیزها پرس و جو کردم.

matin

سلام ببخشین اینو میگم اما آخه همش برام سواله. چون من و همسرم هم میخوایم بیایم آلمان! اگه میگین اونجا هزار تا مشکل برا آدم هست و .. پس چرا شماها رفتین اونجا؟ چرا برنمیگردین ایران و همینجا با مشکلات کمتر و لااقل کنار خونواده و با استرس کمتر درس بخونین و زندگی کنین؟؟ هر وقت بعضیها این حرفا رو میزنن ما میترسیم و نگران میشیم که نکنه بریم و مث.. پشیمون شیم! نکنه بریم و به هیچی نرسیم و با فلاکت بخوایم زندگی کنیم یا برگردیم!! اگه آلمان اینطوره بگین که ما جای دیگه رو در نظر بگیریم؟ ما خیلی گیج و مضظرب میشیم!! یعنی درس خوندن اونجا خیلی سخت تر از ایرانه با بعضی استادهای زبون نفهم که کارشون اذیت دانشجوهاس ! ما اینجا هم که هستیم انقدر ولخرجی نمیکنیم و هی مهمونی بریم و ... نمیدونم شماها اونجا چه مشکلاتی دارین و نسبت به اینجا چطوریه خواهشا هرکی نظری و توصیه ای داره به ما بکنه. بخصوص امثال ما که متاهل هستن یا بچه دارن یا بالاخره میان اونجا بچه دار میشن... [نگران] ممنون میشم هر کس هر راهنمایی داره بهمون بکنه.........