پوکو

 

امروز رفتیم poco، البته شهر ما پوکو نداره، ولی نزدیک شهرمون یه دونه پوکو هست که راحت میشه رفت، با قطار چند ایستگاهه که کمتر از ده دقیقه طول می کشه برسیم.

پوکو کلا ساعت کاریش از ده صبحه واسه همین واسه ما تنبلا خوبه چشمک.

البته ما صبح مثل همیشه ده دقیقه به هشت بیدار شدیم، من صبحونه و چایی خوردم و همسر گفت من فقط چایی می خورم. بعد هم نشستیم یه کمی پای لپ تاپ و چک کردن سایتای به درد بخور برای خریدای خونه، و در نهایت ساعت 9.5 10 دیگه کم کم آماده شدیم بریم پوکو.

همسر اینترنتی چک کرد فاصله ی بین ایستگاه قطار و پوکو رو معلوم شد که پیاده بیست دقیقه ای راهه؛ واسه همین تصمیم گرفتیم با دوچرخه بریم تا ایستگاه قطار، از اونجا با قطار بریم تا ایستگاه مورد نظر و بقیه ی راهو تا خود پوکو دوباره با دوچرخه بریم.

همه چی خوب پیش رفت، فقط یه جا تو قسمت آخر راهو اشتباهی رفتیم و راه خودمونو دور کردیم، ولی خب به جاش منظره های قشنگی داشت که لذت بردیم لبخند.

گشتن تو پوکو خییییییییلی وقت می خواست. ما چون پولمون خیلی زیاد نبود، یعنی کلا دنبال چیزای ارزون می گشتیم، خیلی جاهاشو رد می کردیم و اصلا نگاه هم نمی انداختیم بهشون، ولی اگه آدم پول داشته باشه و بخواد به همه چی نگاه خریداری بکنه، واقعا باید وقت بذاره برای گشتن تو این فروشگاها.

پوکو یه فروشگاهه مثل IKEA که قیمتاش تقریبا مثل IKEA ه، اما به نظر من چیزایی که توی پوکو هست خیلی هاش شکیل تر و قشنگ تره.

IKEA کلا به داشتن چیزایی که باز و بسته میشن معروفه، یعنی اصولا وقتی میگن چیزی IKEAیی هست، یعنی با پیچ و مهره بسته شده. مثلا بر خلاف ایران که آدم میز ناهارخوری رو همون شکلی که هست میخره، وقتی از IKEA یه میز ناهارخوری می خری، به صورت چند تا پایه و یه تخته که توی یه کارتن بسته بندی شده میخری و خودت باید ببری خونه، به هم وصلشون کنی.

راهنما، پیچ و مهره های لازم و حتی در صورت لزوم چسب هم میذارن توی بسته (البته اصولا هرچی میذارن تو بسته دقیقا به اندازه ای هست که لازم دارین، یعنی مثلا یه بسته ی خیلی خیلی کوچیک چسب چوب که مطمئنا تا آخر بستن وسیله ای که خریدین تموم میشه).

این کاریکاتور به خوبی منظور منو از چیزی که گفتم نشون میده چشمک.

شاید به دلیل همین باز و بسته شدن وسایل ایکیاست که همیشه شکل های وسایل ایکیا خیلی ساده است. البته این نظر منه و شاید علتش چیز دیگه ای باشه ولی به نظر من چون آدمای معمولی نمی تونن یه چیز خیلی ظریف رو به هم خوب پیچ و مهره کنن، طراحی این جور وسایل باید ساده باشه. اگه قرار باشه چیز ظریفی به طرف تحویل بدن، شرکت باید خودش یه بار واسه همیشه هرچی رو که لازمه به هرچی که لازمه و با دقت لازم پیچ و مهره کنه و بچسبونه.

کلا من پوکو رو خیلی دوست داشتم، دو سه بار قبلا ایکیا رفتم و وسایلشو دیدم، اما هیچ وقت اونقدر چشمو نگرفته وسایلش ولی این دفعه که رفتیم پوکو خیلی لذت بردم از دیدن چیزایی که داشت.

البته خیلی از چیزای پوکو هم مثل ایکیا باز و بسته میشن ولی کلا به نظر من چیزای قشنگ تر و ظریف تری می شد تو پوکو پیدا کرد.

همون اول که وارد پوکو شدیم یه جا وایستادیم و یه برگه ی تبلیغاتی که روی میز بود ورداشتیم و پشتش تمام چیزایی که لازم داشتیمو نوشتیم که قیمتاشونو چک کنیم.

بعد شروع کردیم به گشتن تا قیمت چیزایی که نوشته بودیم دستمون بیاد. بعضی چیزا خیلی گرون بودن، ولی بعضی چیزا رو هم با قیمت خیلی مناسبی می شد پیدا کرد، مثلا یه کمد لباس با سه تا در و سه تا کشو رو فقط 80 یورو میداد که به نظر من خیلی هم قشنگ بود.

تو قسمت فرش ها هم من کلا دو تا فرشو پسندیدم، البته صرفا از نظر زیبایی و کیفیت، نه از نظر خریدن چشمک، آخه فرش جزو اون وسایل تجملاتیه که شاید کلا نخریمش، کلا فرش مال پولداراس نیشخند. داشتم می گفتم، دو تا فرش پسندیدم که وقتی نگاه کردم دیدم هردوتاش نوشته بود kashmar teppich (فرش کاشمر) و من اونجا مطمئن شدم که هنوز ایرانی ام نیشخند.

یه نکته ی جالب راجع به این آلمانی ها اینه که یه کلمه دارن "teppich" که کلا به همه چی همینو میگن! موکت و فرش و کناره و همه چی رو براش همین کلمه رو استفاده می کنن و این کار ما ایرانی ها رو مشکل می کنه! آدم تو اینترنت دنبال فرش می گرده، کلی موکت برات نشون میده!

تو قسمت مبل ها هم چیز خاصی نپسندیدیم، یعنی ما پسندیدیم ولی جیبمون نپسندیدچشمک.

تو قسمت میز آشپزخونه و صندلی هم یه چیزایی پیدا کردیم که قیمتاش یه خورده بالا بود، ولی خب میشه روش فکر کرد! یه سری میز و صندلی بود که من خیلی پسندیدم، 120 یورو بود، یه میز با چهار تا صندلی (البته فکر نکنین ما قراره اینقدر پول بدیم برای میز و صندلی آشپزخونه ها! اینا فقط آرمان های منه خیال باطل).

تشک هم که ارزون ترینش دیگه 100 یورو به بالا بود. من برای تشک خیلی نگرانم، چون چیزیه که آدم تا امتحان نکنه نمی فهمه به دردش می خوره یا نه. همسر هم بعضی وقتا که میریم هتل یا یه خونه ی جدید، با تشکاش مشکل داره و کمرش به شکل غیرقابل تحملی درد می گیره. تشک هم چون حمل و نقلش سخته آدم راحت نمی تونه پس بده، امیدوارم اولین چیزی که می خریم مناسب باشه.

ساعت سه گردشمون تموم شد و اومدیم بیرون از فروشگاه. همسر گفت از اونجا بریم ایکیا! ولی من دیگه واقعا نا نداشتم، گشنه هم بودم. گفتم برگردیم خونه. طفلکی همسر هم که گردنش از مو باریک تر نیشخند.

برگشتیم خونه و همسر برامون چهار تا تخم مرغ نیمرو کرد، دو تا گوجه هم گذاشت کنارشون که یه کمی بپزن (بعضی ها به این مدل غذا میگن املت، ولی ما نمی گیم!). تلاش کردم عکس غذامونو بذارم ولی پرشین بلاگ نمی ذاره!

بعد از ناهار یه کمی خوابیدیم. بعدش دوباره راهی مرکز شهر و مرکز خریداش شدیم! البته بازم هیچی نخریدیم، فقط با دقت نگاه کردیم نیشخند. فقط برگشتنی رفتیم خوردنی خریدیم واسه یخچالمون که داشت تقریبا خالی میشد!

----

در حین نوشتن این پست بودم که یه سر به ایمیل زدم و دیدم یه آقای میزی (یعنی یه کسی که میز و صندلی هاشو داره می فروشه چشمک) و ما یه هفته پیش بهش ایمیل زدیم جواب داده و گفته هنوز میز و صندلی هاشو نفروخته و ما می تونیم بریم ببینیم. از اونجایی که قیمتش خیلی مناسبه، امیدوارم به دردمون بخوره و بخریم.

----

همسر با گوشیش عکس ناهارو گرفته بود. بهش گفتم واسم ایمیل کنه که بذارم اینجا. نگاه کردم می بینم عنوان ایمیلش "املت"ه!

/ 1 نظر / 2 بازدید
لیلی

یک سری فروشگاه ها فقط برای تماشا و عکس گرفتن خوبه نه برای خرید اون هم برای دانشجوها. کلا گشتن در اونها یک نوع تفریحه با حسرته!!