خاطرات قدیمی

 

چقدر همه چی عوض می شه، حتی آدما...

بچه که بودیم، با برادرامو خواهرام کلی اصرار کردیم به مامان اینا که حوضو که الکی وسط حیاط خونه رو اشغال کرده، خراب کنیم و جاشو موزاییک کنیم که حیاط بزرگ تر بشه.

دو تا باغچه هم داشتیم که اونا رو هم کوچیک کردن. البته من واقعا با این کار موافق نبودم. باغچه ها رو دوست داشتم ولی مامان زیاد راضی نبود که نگهشون داریم. آخه توی باغچه ها چند بار مامان سبزی کاشت، ولی گربه می اومد روشون می خوابید (میشدن رختخواب و متکای گربه)، دیگه نمی شد اونا رو استفاده کرد!

یه مدت هم گل کاشته بودیم توی باغچه مون ولی گل زیاد خوب رشد نمی کرد، نمی دونم چرا!

اون یکی باغچه هم که از اول خودش کوچیک بود، توش فقط یه درخت انار بود. البته در واقع چندین درخت انار بود ولی همه شون بغل هم بغل هم بودن، طوری که شاخه هاشون تو هم فرو رفته بود و قاطی پاطی شده بود.

سال ها قبل، وقتی خواهر بزرگتر هنوز نبوده، یا شاید خیلی کوچیک بوده، یعنی چیزی حدود سال 55 اینا. بابا همیشه توی خونه انار می خورده (کلا بابا خییییلی زیاد انار دوست داره)، گاهی وقتا هم روی تراس می خورده. مامان دعواش می کنه، میگه تمام خونه رو کثیف می کنی! دونه ها و پوستای انارو می ریزی. بابا هم از اون به بعد دم باغچه انار می خوره که پوستاش اگه ریخت اشکالی نداشته باشه.

از این دونه های ریخته شده، درخت سبز میشه. بهش آب میدن و بزرگ میشه. این درخت اون قدر بلند شده بود که از پشت بوم خونه مون بالاتر رفته بود. هیچ کس باور نمی کرد درخت انار، اونم توی حیاط یه خونه، اینقدر بلند بشه! ولی خب شده بود. آخه ماشین بابا توی حیاط پارک می شد. بابا هر وقت می خواست ماشینشو برداره این شاخه ها می خورد به سرش. برای همین همیشه درختو هرس می کرد، انقدر که کوتاه ترین شاخه ی درخت هم بالاتر از سر بابا باشه! و اون درخت بالا و بالاتر رفت!

پاییز که می شد درختو می تکوندیم. یه جعبه می بردیم واسه مامان بزرگ، یه جعبه برای خودمون. نایلون نایلون و کیسه کیسه هم به هر کس که به ذهنمون می رسید می دادیم.

گاهی وقتا هم مهمونا خوششون می اومد از انارامون، دم رفتن یه تکون به شاخه می دادن، یکی دو تا می افتاد، همونا رو ورمیداشتن که بچه هاشون تو راه بخورن!

درخت تقریبا روی تمام حیاط سایه انداخته بود. تابستونا که برگاش زیاد بود، برگاش نمی ذاشتن باد بیاد تو خونه. پاییزا هم کلللللللی برگ می ریخت که مامان مجبور بود جارو کنه.

این طوری شد که مامان به یه بنده خدایی گفت بیاد یه سری از شاخه هاشو بزنه. دقیق یادم نیست اون شاخه ها خشک شده بودن، یا میوه نمی دادن، یا میوه هاشون مشکلی داشت. به هر حال تصمیم بر این شد.

اومدن و چند تا از اون درختا رو از بیخ کندن. بنده خدایی که اومده بود می گفت می خواین از ریشه بکنم!!! نمی دونست که این درخت ریشه اش بیشتر از بیست ساله که توی زمینه. خیلی خاطره تو خاطره می شه ولی برای اینکه تصور درستی از ریشه ی درخت داشته باشین، بهتون بگم که توی حیاط خونه مون قبلا چاه بود. یه بار که ما مسافرت بودیم، یه کمی از حیاط خونه واریز می کنه، ولی ریشه های درخت انار مانع از این میشه که کل کف حیاط بره پایین!!

وقتی شاخه ها رو از پایین زدن، یکی از آشناهامون گفت من میام براتون درخت انارو پیوند می زنم. انار معمولا پیوند نمی گیره، ولی خب گفت می خواد امتحان کنه. یکی دو تا شاخه رو پیوند زد برامون. ولی مامانم می گفت درختمون دیگه قهر کرد. هیچ کدوم از پیوندا نگرفتن. یعنی یه مدتی سبز شدن ها، ولی به بار ننشستن.

برای همین چند وقت بعد اونا رو هم کندن و باغچه کلا با خاک یکسان شد. به جاش همه رو موزاییک کردن...

اولش خوشحال بودیم، می تونستیم از پنجره بیرونو ببینیم! پنجره ای که بیشتر از بیست سال نتونسته بودیم ازش چیزی ببینیم! فقط درخت دیده بودیم همیشه. ولی چی می تونستیم ببینیم؟ دیوار آجری پشتی همسایه ی کناری رو که آجراش خیلی زشت بود، و حتی روشون رو گچ هم نگرفته بودن، چون به جز خونه ی ما از جای دیگه ای دیده نمی شد. تازه همین آجرا هم بعضی جاهاشون سوراخ شده بودن. به خاطر اینکه وقتی باد می اومده، شاخه های درخت رو تکون می داده و این شاخه ها گاهی لا به لای آجرای خونه ی همسایه گیر می کردن و به مرور زمان آجرا رو فرسوده کرده بودن.

تازه فهمیدیم این همه صدای جیک جیک که تابستونا توی خونه مون بود از کجا بود! می دونستیم لای آجران ولی هیچ وقت فکر نکرده بودیم چرا این آجرا سوراخن!! چرا لای آجرا این قدر فاصله هست. ولی وقتی درخت نبود تازه آثار بودنشو می تونستیم ببینیم.

تابستون شد، هوا گرم شد، ولی دیگه حیاطمون سایه نداشت. یه دقیقه می رفتیم تو حیاط سرمون داغ می شد! دیگه درخت نداشتیم که آب پاشیش کنیم، بوی درخت نم خورده و خاک بلند بشه. صدای جیک جیکی نبود. سکوت حیاط، نبودن درختو فریاد می زد.

خونه مون کلا عوض شده بود، دیگه اون خونه ی سابق نبود. از اون موقع خونه مون همون شکلیه، بدون درخت، بدون حوض.

الان ولی بیشتر از هر وقت دیگه ای دلم برای روزای داشتن اون درخت تنگ شده.

دوست دارم یه خونه داشته باشیم با حیاط، با دو تا باغچه، تو یکیش سبزی بکارم و گربه بیاد روشون بخوابه، جلوی اون یکی انار بخورم تا دونه هاش بریزه و سبز بشه، بعد هرسش کنم بره تاااااااااا آسمون...

 

 

 

/ 8 نظر / 2 بازدید
پیرامید

ما هم یه درخت مو داشتیم که ناجوانمردانه قطعش کردیم!! خونه مون ساس اومده بود، بعد ما فکر کردیم جک و جونور از این درخت مو میاد! برداشتیم درخت رو قطع کردیم بعدش تازه فهمیدیم ساس بوده!

لیلی

چقدر در حق این درخت ها بد فکر می کنیم. اونها هم که بی زبون قربانی تصمیمات ما می شن

hamechialie

یاد ایامی........... که در باغچه درخت آلو داشتیم.خیلی هم دوسش داشتیم.اما........ همسایمون گفت رطوبت این درخت دیوارمون رو خراب کرده. پدرم هم چون معتقد بود الجار ثم الدار،راه تکرار برخطر ببست یعنی آن درخت خوشگل را باتبر تکه تکه بشکست[نیشخند]

salar

ما تو باغچمون دو تا درخت هلو داشتیم یکیش مال من بود یکیش برا برارم اونی که مال من شده بود خیلی خوب بار میداد وانصافا هم خوشمزه بود ولی اون یکی از اونایی بود که هلوش قد آلو [لبخند]بعد بیخبر برادرم از سر حسودی کف صابون ریخته بود زیر درخت من اونم خشک شد[ابرو]اون یکی درختم چند سالی موند ولی موقع ساخت و ساز با اره بریدمش[عجله]

hamechialie

نخیرم من تجربه درختکاری دارم اونم خیلی [قهر] چون هم پدرم باغ میوه دارن هم پدر همسرم. هر سال بهار مراسم نهال کارون داریم تو باغ پدرم. به اندازه سنم یا بیشتر فکر کنم نهال کاشتم[چشمک] این خاطره چون با خاطره شما هماهنگی داشتم نقل کردم [تایید]

صبا

چه نوستالژیک بود[لبخند]

الناز

سلام می خواستم بابت پاسخگویی شما تشکر کنم

جحا

سلام من هم یه باغچه بیست متری دارم دیروز دو تا گل رو از داخلش کندم و بردم داخل فضای سبز جلو خونمون کاشتم. دیروز چهار تا درخت هم داخل حیاط خونه دوستم کاشتیم . یعنی من کمکش کردم. به وبلاگ من سر بزن از این خاطرات توشه . http://joha1.persianblog.ir/