برگشتیم

 

"برگشتیم" ای که نوشتم ایهام داشت چشمک، اول اینکه بعد از مدت ها به وبلاگ عزیزمون برگشتیم، دوم اینکه به خونه ی خودمون برگشتیم.

تو این چند روزی که ننوشتم خیییییییلی اتفاقا افتاد که بعضی هاش معمولی بود و بعضی هاشم غیرمعمول، دیگه همه اش که یادم نیست که بخوام بنویسم ولی خب یه چیزاییش که مهم بود یا دوست دارم که توی خاطرم بمونه می نویسم.

یه اتفاق جالبی که افتاد که وقت نشد بنویسم این بود که ماشین حساب همسر باید باتریش عوض می شد. ما هم رفتیم یه ساعت فروشی که باتریشو عوض کنیم ولی کسی توی ساعت فروشی نبود، درش قفل بود، ولی برق و تلویزیونش روشن بود. حدس زدیم که رفته باشه نماز. آخه ساعتای شیش بود. از همسایه اش پرسیدیم، گفت رفته نماز، یه کمی این پا و اون پا کردیم ولی نیومد. دیگه راه افتادیم. شاید پنجاه قدمی رد شده بودیم که دیدیم یه آقایی از پشت گفت آقا سلام علیکم. برگشتیم دیدیم با مائه! همون فروشنده ی اون مغازه هه بود.  نفهمیدم همسایه اش بهش گفته بود یا خودش فهمیده بود که ما باهاش کار داشتیم ولی به هر حال گفت فکر کردم شاید ساعتتون پیش ماست، اومدم دنبالتون که ساعتتون پیش من نمونه.

وقتی رفتیم تو اول که با کلی گرمی از ما استقبال کرد، اول ما رو مجبور کرد بریم تو بعد خودش اومد توی مغازه. قسمت باتری ماشین حساب فکر کنم سه تا پیچ داشت. برای باز کردن هر کدومش یه بسم الله الرحمن الرحیم گفت و باتریشو عوض کرد و تحویل ما داد.

واقعا از مشتری مداری و مهربونی آقاهه تعجب کردم! خییییییییلی کم همچین آدمای دلسوزی هستن که براشون مهمه وقتی امانتی دستشونه، مبادا دادنش دیر بشه، حتی اگه رفتن نماز بخونن! به نظرم خیییییییلی کمن آدمایی که (یا شاید مذهبی هایی که) امانت داری رو به نماز خوندن اولویت بدن.

اینو نوشتم تا بعدا اگه کسی داشت تحقیق می کرد که نسل آدمای واقعا متدین دقیقا از چه زمانی منقرض شد، بدونه که توی این تاریخ، هنوز حداقل یک نمونه از این گونه آدم ها وجود داشته!

همسر این مغازه دارو می شناخت، پدر داماد دختر عمه ی همسر بود نیشخند. البته فکر می کنم آقاهه همسر رو نشناخت و اینکه دنبال ما دوید هم مسلما به خاطر نسبت دورش با همسر نبود!!! همسر تعریف می کرد که پسر این آقا وقتی می خواسته ازدواج کنه، خودش دختر مورد نظرش رو انتخاب می کنه و از پدر و مادرش می خواد برن خواستگاری. وقتی میرن خواستگاری، پدرش - که همین آقای فروشنده باشه-  توی جلسه ی خواستگاری خیلی رک و روراست به خانواده ی دختره میگه آقا پسر ما به درد دختر شما نمی خوره، من پسر خودمو می شناسم.

بازم فکر می کنم خییییییییلی کم پیدا میشن آدمایی که این قدر واقع بین باشن نسبت به پسر خودشون و حاضر باشن توی همچین موقعیتی این قدر رک و روراست واقعیتو بگن.

---

دو روز زودتر از پروازمون رفتیم تهران تا بتونیم با دوستامون قرار بذاریم و ببینیم همو. هم من می خواستم دوستامو ببینم، هم همسر ولی برای من که همه ی قرارا چپیدن توی بعد از ظهر روز دوم!! یعنی عملا روز اولو الکی تهران بودیم، هیچ کار خاصی نکردیم.

البته من اون روزو هم خیلی دوست داشتم، چون هیچ مهمون بازی ای در کار نبود و واقعا استراحت کردیم! روز دوم هم، صبح من و همسر هر دومون با یکی از دوستای مشترکمون قرار گذاشتیم و همو دیدیم. با هم رفتیم پیتزا هم خوردیم و بعدش اونا رفتن به سمت مترو و من رفتم خونه ی دوستم. یکی دو ساعتی با دوستم بودم و بعدش با هم از خونه اومدیم بیرون و تا یه جایی از مسیرو با هم رفتیم، بعدش اون رفت کلاس زبان آلمانیش و من رفتم یه دوست دیگه امو ببینم. اونم دیدم و باز با بی آرتی با هم یه مقداری از مسیرو رفتیم و بعدش دیگه نخود نخود هرکه رود خانه ی خودچشمک!

من که همه ی قرارامون دور از انقلاب بود، ولی همسر یه عالمه کتاب خرید. این دفعه سعی کردیم خوردنی های روحمون با خوردنی های جسممون توی چمدون برابری کنه چشمک.

کتابایی هم خریدیم عبارتند از:

1- اخلاق ناصری

2- جنایت و مکافات

3- داستان دو شهر

4- مکتب در فرآیند تکامل (نظری بر تطور مبانی فکری تشیع در سه قرن نخستین)

5- جامعه شناسی خودکامگی

6- از آگاهان بپرسید (دو جلد)

7- آنگاه هدایت شدم.

8- یه منتخب مفاتیح هم از همسر خواستم بخره که دعاهایی مثل زیارت آل یاسین و دعای عهد و این چیزایی که هر از گاهی می خونم توش باشه.

از قبل هم خواهر همسر گفته بود که می خواد برامون کادو بخره (حالا علتشو نمی دونم) و ازمون خواسته بود که خودمون بگیم چی می خوایم. ما هم دو تا کتاب معرفی کردیم که اونا رو برامون خریده بود. یکیش پنج گنج نظامی بود و اون یکی دو چوب و یک سنگ. کتاب دومی رو که همون ایران که بودیم خوندم و تموم شد و یه چند تا پست هم ازش براتون گذاشتم و دیگه اصلا نیاوردمش آلمان ولی اون پنج گنجو آوردیم.

راستی از همه ی دوستایی که کتاب معرفی کردن بی نهایت سپاسگزارم لبخند.

---

یه خواهرزاده دارم پنج سالشه. مامانش تعریف می کرد یه بار تو آشپزخونه بودم، این بچه اومد سر یخچال ولی من یه جایی از آشپزخونه بودم که منو نمی دید. در یخچالو باز کرد. اومدم بهش گفتم چی میخوای؟ جواب داد: تو هستی دیگه، هیچینیشخند!

---

تو فرودگاه کلی تو صف وایستادیم، همسر پاسپورتشو نشون داد و از آخرین کنترل رد شد، درست بعدش من رفتم، طرف میگه شما باید عوارض پرداخت کنی؟!!! میگم چرا؟ میگه چون شما توی سیستم ثبت نشده که دانشجو هستی. کسایی که محل اقامتشون توی پاسپورت خورده ایران، باید عوارض بدن * ، مگر اینکه دانشجو باشن. این شد که به لطف کمکاری مسئولین غیرمحترم اداره ی گذرنامه که (در بهترین حالت) یادشون رفته و (در بدترین حالت) صرفا جهت چاپیدن مردم و کسب درآمد برای اداره ی غیرمحترم گذرنامه یه تعدادی از اطلاعات رو وارد نکردن، من مجبور شدم شصت و خرده ای تومن بریزم توی جیب گشاد اداره ی گذرنامه!!! البته نا گفته نمونه که یه عده که کل کل می کردن بدون پرداخت عوارض تشریف می بردن خنثی!

* اگه کسی پاسپورتش تو آلمان منقضی بشه و تو آلمان عوض کنه، محل اقامتش توی پاسپورت جدید می خوره آلمان و نیازی نیست عوارض بده.

---

رسیدیم آلمان. یه جایی هست که به صورت تصادفی هر کسو که دلشون بخواد باراشو چک می کنن. ازمون پرسید کجایی هستین؟ گفتیم ایرانی. گفت همه ی باراتون رو بذارین تا چک کنم، حتی توی کیف پول منو هم نگاه کرد!!!!

دلم گرفت، تو آلمان به مقیمای آلمان بیشتر احترام می ذارن، تو ایرانم به مقیمای آلمان بیشتر احترام میذارن!!!

---

مثل همیشه ساعت 11 با استادم قرار داشتم. مثل همیشه مریض بود و قرارمون اسکایپی بود. یه کاری رو باید تا دو هفته بعد تحویل بدم. امیدوارم واقعا بتونم تمومش کنم. نتیجه ی این کار خیلی خیلی مهمه برام. امیدوارم نتیجه ی خوبی داشته باشه.

---

عصری، همسر رفت شهر خودش تا فردا صبح ویزاشو تمدید کنه و بعدش دوباره برگرده. تو این روزای اول بعد از برگشتن از ایران، اصلا دوست ندارم حتی یه ساعت هم همسر ازم دور باشه، بعضی آدما حضورشون،حتی نفس کشیدنشون، برای آدم یه خاطره ی خوبه توی لحظه ی "اکنون" که می تونه باعث بشه آدم تمام دلتنگی هاشو فراموش کنه و تمام تلاششو بکنه که این لحظه ها رو با چشاش عکس بگیره، بعد قاب بگیره و بعد هم به گوشه گوشه ی ذهنش بچسبونه...

---

دوستامون اومدن و برامون حلوای نذری آوردن. هرچی هم اصرار کردم نیومدن تو. گفتن یه وقت دیگه میان که همسر هم برگشته باشه.

 

/ 4 نظر / 2 بازدید
غزال

به به سفربی خطر جنایتو مکافاتو خوندی؟نظرت چیه؟! من خوندم اصلا باهاش حال نکردم

صبا

سلام[گل] رسیدن به خیر هم اینجا که خونه مجازی تون هست و ما همسایه تون شدیم. هم به خونه حقیقی تون. وای چقدر کتاب خریدی. دیگه خوش به حالمون شد از این به بعد، کلی چیزای جدید یاد میگیریم[قلب]

تلنگر

سفر به سلامت خوشحالم که یکی از کتابهای معرفی شده من هم تو کتابهای خریده شده بود(آنگاههدایت شدم). یه کتاب یادم رفته بود معرفی کنم در حد لالیگا ،تیم ملی ،همه کتابهایی رو که خریدی و قبلا خوندی میزاره تو جیب. اسمش هست تذکرة الاولیاء عطار نیشابوری . اوه اوه اوه محشره.

لیلی

من توی فرودگاه کارت اقامت نشون دادم ازم عوارص نخواست.البته یک جور دیگه ضدحال خوردم. چقدر غم انگیز که روز اول همسر شما رو ترک گفته می فهمم وقتی دلت می خواد تنها نباشی و حال و هوای گذشته و شلوغی از تنت در نرفته. برای اون آقای ساعت ساز محترم هم بقای عمر و تکثیر اخلاق آرزومندیم. کاش ازش به خاطر این اخلاقش تشکر می کردین من فکر می کنم آدم گاهی که اخلاق خوب می بینه باید قدردانی کنه تا طرف هم خوشحال بشه(البته کسی که کار خوب رو برای خدا انجام میده دلش محکمتر از این حرفهاست)