جواب از من بپرسید

 

سوال اینه:

من و همسرم قصد داریم به آلمان بیایم. من واسه ادامه تحصیل در مقطع دکترا اما شوهرم قصد ادامه تحصیل نداره. ایشون تخصصش آرایشگری هستش. میخاستم بپرسم به نظر شما میتونه تو کار خودش اونجا ادامه بده؟ این شغل جایگاهش چطوره؟ درامدش به درد زندگی میخوره؟

 

جواب:

اول اینکه ببخشید که انقدر دیر جواب میدم.

و اما جوابتون:

راستش من خیلی در مورد کارهای غیرتحصیلی اینجا اطلاعی ندارم ولی یه چیزی که هست من بعید می دونم همسر شما بتونه خودش اینجا آرایشگاهی چیزی بزنه، آخه اون وقت یه سری کارهای اداری برای گرفتن مجوز و این چیزا داره که من نمی دونم برای کسی که خارجیه و تازه اومده به چه شکل خواهد بود.

ولی در حالت کلی اینجا تا جایی که ما دیدیم آرایشگاهاش خیلی با ایران فرق داره. مثل ایران نیست که یه آرایشگاه باشه با یکی یا دو تا صندلی برای مشتری. اکثر آرایشگاها چندین نفر توشون کار می کنن و چندین مشتری رو هم زمان ساپورت می کنن. مثلا حدود پنج شیش نفر رو هم زمان رسیدگی می کنن.

حالا از اونجایی که این آرایشگاها بزرگه من فکر می کنم به اندازه ی کافی پول داشته باشه که این همه کارمند داره. از طرفی بیشتر ترک ها هم تو کار آرایشگاه و رستوران و دونری هستند. و به قول یه بنده خدایی می گفت ترک ها هم مثل ایرانی ها هستن، دوست ندارن برن تو کار علمی که پول زیادی توش نیست و کار زیادی هم از آدم می بره، دوست دارن یه شبه پولدار بشن، واسه همین می زنن تو کارهای آزاد. حالا این کار هم از اون کارهاست که ترک ها زیاد انجامش میدن، پس فکر کنم پولش خوب باشه چشمک.

و یه چیز دیگه هم اینکه اینجا آرایشگاه خیلی گرونه، مثلا نرمالی که باید برای آرایشگاه بپردازین (برای آقایون) توی آرایشگاهای آلمانی 20 یورو اینائه، ولی آرایشگاه ترک ها و عرب ها همیشه ارزون تره و بسته به شهرتون از 5 یورو تا 10 یا 15 یورو می گیرن ازتون. اما اگه خانوم باشین همیشه پول بیشتری باید بدین و تا جایی که من شنیدم حداقل پول برای کوتاهی مو 30 یوروئه (البته این قیمت مال شهر خودمونه).

دیگه خودتون می تونین حدس بزنین که برای کارهای پیچیده تر چقدر پول میگیرن ازتون.

اگه بخوایم به سبک ایران حساب کنیم، من فکر می کنم (البته این فقط حدس خودمه ها) مثل همون ایران باشه. تو ایران که دیدین اگه حساب کنین قیمت موادی که آرایشگر مصرف کرده به نسبت پولی که از مشتری میگیره هیچی نیست و آرایشگری که مشتری به اندازه ی کافی داشته باشه، خوب می تونه پول در بیاره. فکر می کنم اینجا هم همون طوری باشه.

ولی من فکر می کنم اینجا هم مثل ایران اگه کسی بخواد گواهی آرایشگاه زدن بگیره باید امتحان بده، آخه اینجا ما مدل موی عجیب و غریب زیاد می بینیم. مطمئنا همسر شما باید امتحان بدن که لا اقل اسم این مدلای عجیب و غریبو بدونن!

ببخشید که من اطلاعات درست و حسابی ای در این زمینه نداشتم.

/ 2 نظر / 4 بازدید
لیلی

برای کار در آلمان اولین قدم دانستن زبان آلمانی هست. فکر کنم بتونن به عنوان همکار با یک آرایشگاه همکاری کنند

یک هموطن

واقعا ممنونم که اینقدر وقت میذاری و برای هموطن هات ارزش قایلی عزیزم. از راهنمایی ها و اطلاعاتت سپاسگزارم. امیدوارم پروپوزالت هم اوکی بشه و مسیر کارت معلوم بشه. شاد و پیروز باشی.