اجاره در آلمان

 

ببخشید که هی پست هام راجع به آلمان میشه و شاید اصلا به درد خیلی هاتون نخوره! ولی خب اینو یکی از بچه ها خواسته بود گفتم راجع بهش بیشتر توضیح بدم که شاید به درد اون بنده ی خدا بخوره (البته فکر می کنم قبلا توضیح داده باشم، ولی شاید به این کاملی نباشه).

میخوام راجع به اجاره و خونه گرفتن و این چیزا بگم.

اینجا کلا دانشجوها دو مدل می تونن خونه اجاره کنن، یکیش اینه که یه خونه ی مستقل کوچیک می گیرن که اجاره اش خیلی گرونتر میشه نسبت به اون یکی مدل. حالا اون یکی مدل چیه؟ اینه که مثلا یه خونه ی آپارتمانی سه خوابه رو سه نفر اجاره می کنن و هر کس توی یکی از اتاقا زندگی می کنه و مسلما بقیه ی چیزا هم مشترکه دیگه. پول آب، برق، اینترنت و شارژ هم بین این آدما تقسیم میشه.

در حالت کلی، مسلما همه حالت اول رو ترجیح میدن، یعنی داشتن یه خونه ی مستقل رو ولی خب از اون جایی که این مدل خونه گرونه، اکثرا با شرایط دوم زندگی می کنن (مخصوصا اونایی که با هزینه ی شخصی میان آلمان).

من دقیقا نمی تونم بهتون مبلغ بگم که چقدره میشه اجاره خونه، چون واقعا شهر به شهر فرق داره. مثلا شما تو شرق آلمان می تونین با ماهی 450 یورو به راحتی یه خونه ی دو خوابه ی خوب تهیه کنین، در حالی که توی شهرهای جنوبی با این قیمت به سختی می تونین یه خونه ی بیست متری مستقل بگیرین.

از طرف دیگه اگه دو نفر هستین، بدونین که به ازای هر نفر "باید" حداقل 12 متر موجود باشه. وگرنه شهرداری شما رو ثبت نام نمی کنه (اینجا رو بخونین ).

البته این قیمتی که من گفتم برای داخل شهر بود. اینجا خیلی رایجه که مردم میرن شهرک های اطراف زندگی می کنن، یا حتی روستاهای اطراف. روستاهاشون هم اصلا به هیچ وجه مثل ایران نیستن که فکر کنین راهشون خوب نیست، یا امکانات زیادی ندارن. روستاها کاملا مثل شهرها هستن، فقط کوچیک تر هستن و مغازه هایی مثل لباس فروشی رو به اون صورت ندارن، ولی در مورد سوپرمارکت های زنجیره ای و این چیزا اصلا نباید نگران باشین. پس اگه آدم تنبلی نیستین، خونه تون رو یه کمی دور از شهر بگیرین تا هزینه هاتون به شدت کاهش پیدا کنه، یا حداقل با مبلغ یکسان خونه ی دو برابر بزرگتر اجاره کنین!!

در مورد مبله بودن خونه هم باید بگم که سعی کنین خونه ی مبله بگیرین، چون مبله اینجا به معنی داشتن سینک ظرفشویی، لامپ، کابینت، کمد و احیانا تخت و میز تحریر و یه صندلی است. درغیر این صورت، شما باید کابینت هم بخرین، سینک هم بخرین و دردسرهای نصاب آوردن و وصل کردن و هم چنین (موقع تخلیه) نصاب آوردن و کندن رو هم در نظر بگیرین!

---

پی نوشت: من ترجیح میدم اگه کسی واقعا قصد اومدن به آلمان داره، راجع به هرچیش که سوال داره بپرسه. اون چیزایی که من تا الان نوشتم راجع به فرهنگ آلمانی، چیزایی بوده که به نظرم اومده که برای همه جالبه.

/ 3 نظر / 5 بازدید
فهیان

سلام خانوم،خوب هستید؟من از طریق وبلاگ یکی از دوستان آلمان "یادداشتهای پراکنده درباره آلمان" با وبلاگتون آشنا شدم.و ترجیح میدم بشینم وبلاگتون رو از اول بخونم، امانتونستم اولین پستتون رو پیدا کنم،ینی اولین تاریخ اینجا مرداد هست، که اولین پست نیست!خوب دیگه از این به بعد اینجا مزاحم میشم و راه به راه نظر میذارم،یا سوال میپرسم،شرمنده!موفق باشید.

صبا

افرین به تو دختر خوب که حتی تو سفر هم به فکر خواننده های وبلاگت هستی و منتظرشون نمی گذاری[لبخند] ولی اینا چه فکری میکنند که سینک و کابینت رو خونه هاشون نیست!!؟؟

محبوبه

سلام توضیحاتتان خیلی قابل درک و واضح است . خیلی ممنون