چیزایی که امروز یاد گرفتم

 

خب بالاخره یه فرصتی دست داد تا قسمت هایی از کتاب داستان دو شهر رو براتون بنویسم.

هیچی از داستانو بهتون نمی گم، چون هر جاشو بگم، یه تیکه از داستان لو میره! آخه داستان اصلا به هیچ وجه قابل پیش بینی نیست. حتی به نظر من آخر داستان حتی قهرمان داستان هم عوض میشه و اون کسی که شما فک می کنین قهرمان داستان نیست!

واسه همین من داستانو بهتون نمیگم چی بوده. اما کلیت داستان مربوط به زمان انقلاب فرانسه است و اینکه انقلابیون معتقدن که تمام اشراف زاده ها و خانواده هاشون باید کشته بشن، مستقل از اینکه آدمای خوبی بودن یا بدی و داستان حول خطراتی هست که یکی از این اشراف زاده ها رو تهدید می کنه و مردم خواهان کشتنش هستن.

حالا بریم سر قسمت هایی از کتاب:

... یه صحبت دیگه هم بود؛ می گفتند اونو برای این آوردند اینجا که در همون جایی که جریان اتفاق افتاده اعدامش کنند. و حتی می گفتند چون حضرت اشرفو کشته و حضرت اشرف نسبت به رعیت هایش سمت پدری داشته و با اون ها مثل پدر رفتار می کرده بنابراین اونو به عنوان یه کسی که پدرشو کشته باشه اعدام می کنند.

 

... میس پراس در دنباله ی سخن گفت: بله، از همون روز اول، قبل از اینکه تو گهواره برین عزبی رو مثل یه قبا به قامتتون بریدن.

آقای لوری گفت: اگر این طوره، جدا معامله ی درستی با ما نکردند، چون لااقل می بایست نظرم را در مورد طرح قبا می پرسیدند.

 

... سیدنی باز چشم بر آتش دوخت، پس از لحظه ای چند که در سکوت گذشت گفت: می خواستم سوال کنم: آیا دوران کودکی در نظرتان بعید جلوه می کند؟ آن ایامی که بر زانوی مادرتان می نشستید خیلی دور به نظرتان می رسد؟

آقای لوری که بر اثر لحن به رقت گراییده ی کارتن سخت متاثر گشته بود جواب داد: در بیست سال قبل، چرا؛ اما در این مرحله از عمر، نه. چون هر قدر که به مقصد راهپیمایی نزدیک تر می شویم به مبدا حرکت عمر نزدیک تر می شویم، چون روی دایره ای حرکت می کنیم و ظاهرا این هم یکی از همان چیزهایی است که ناراحتی را برطرف می کند و راه را هموارتر می سازد.

 

... من در همین باستیل نیز می توانم دو نوع غرور متضاد را که با هم به مقابله برخاسته بودند ببینم: غرور نجیب زاده همه بی اعتنایی و لاقیدی و غرور دهقان، احساسات سرکوفته و خواهش شدید به انتقام بود. [ این قسمت در مورد پسر دهقانی گفته شده که اشراف زاده ای قصد تجاوز به خواهرشو داشته، اما در نهایت هم پسر دهقان و هم خواهرش می میرن، اما حاضر به تن دادن به خواسته ی اشراف زاده ها نمی شن و این جملات رو پزشکی می گه که در آخرین لحظات جون دادن اون پسر و خواهرش بالا سرشون بوده.]

 

... زندگی، هرچند وقتی به صورت نامناسبی از آن استفاده کنیم ارزش ندارد، معذلک به این تلاش می ارزد. اگر نداشت آن وقت ارزش فدا کردن هم نداشت.

 

... در قصص حکیمانه ی عرب پیشگویان به افسون شدگان می گویند: اگر به اراده ی خداوند تغییر صورت داده و به این قیافه درآمده ای به همین صورت بمان! اما اگر به نیروی سحری زودگذر چنین صورتی یافته ای به قیافه ی سابقت بازگرد.

 

[با توجه به اینکه انقلابیون معتقد بودن که تمام اشراف زاده ها، مستقل از بد بودن یا خوب بودنشون، باید مجازات بشن، اینو شخصی که به سمت گیوتین میره که کشته بشه میگه:]

.... شهری زیبا و مردمی شادمان را می بینم که از درون این ورطه سر بر می آورند و در کشاکش مبارزه و مجاهده در راه نیل به آزادی واقعی و در عرصه ی شکست ها و پیروزی هایشان و از خلال سال ها و سالیان دراز آینده، تباهی این دوران و مفاسد روزگاران گذشته را که این وضع خلف صدق آن است می بینم، و می بینم که به تدریج کفاره ی این وضع را می دهند و از میان می روند.

/ 1 نظر / 7 بازدید
وحيد

من هم اين كتابو ترجمه كردم البته فرقش اينه كه مختصرتره و به درد اونايي مي خوره كه حال ندارن اثر طولاني بخونن! ولي واقعا كتاب عاليه تازه آدم مي فهمه الكي نشده شاهكار ادبي http://book-festival.mihanblog.com/post/139