جواب از من بپرسید

راستش من الان ترم 6 مهندسی مکانیک از دانشگاه دولتی روزانه هستم ولی متاسفانه معدلم 13 هست و می خوام دوباره واسه مقطع کارشناسی پذیرش بگیرم.

جسارت نباشه، ولی من جای شما بودم، ادامه می دادم و برای ارشد پذیرش می گرفتم. پذیرش گرفتن برای کارشناسی به اون راحتی که شما فکر می کنین نیست. البته بسته به رشته و دانشگاه هم فرق داره. اینجا هم مثل ایران انتخاب رشته وجود داره، ولی شما فقط چند تا دانشگاه می تونین انتخاب کنین. دقیق یادم نیست چندتا، ولی مثلا پنج یا شیش تا بود. حالا مثلا فرض کنید برای قبول شدن توی رشته ی ایکس توی دانشگاه وای، شما حتما باید معدلتون 1 باشه، یا حداکثر 1.3 باشه، وگرنه پذیرفته نمی شین.

اگه براتون مهم نیست که کدوم دانشگاه و کدوم رشته، خب قضیه اش کلا فرق می کنه، ولی اگه اصرار دارین یه سری دانشگاهای خاص رو اپلای کنین، بهتره اول راجع بهشون قشنگ تحقیق کنین و ببینین که آیا مطمئن هستین به خودتون که می تونین معدل کالجتون رو به حد اونا برسونین یا نه.

ضمنا، مطمئنا خودتون می دونین دیگه، شما نمی تونین مستقیم بیاین کارشناسی شروع کنین، باید برین کالج.

یه نکته ی دیگه هم موقع قبول شدن لیسانس اینه که هر سال هر دانشگاه به هر کشوری یه سری سهمیه ی خاص میده. مثلا دانشگاه ایکس امسال برای رشته ی وای، سه نفر سهمیه ی ایرانی داره، اگه شما شانس بیارین و شرکت کننده ی ایرانی زیاد نباشه، شانستون زیاده، ولی اگه شرکت کننده ی ایرانی زیاد باشه، خب شانستون کم میشه. از اون بدتر وقتیه که مثلا شما می خواین برای فلان دانشگاه برای فلان رشته اپلای کنین و اونا اصلا اون سال ایرانی نمی گیرن!!! اون وقت مجبورین یه سال صبر کنین! که تازه سال بعدش هم معلوم نیست که ایرانی بگیرن یا نه، یا اگه میگیرن چند نفر می گیرن.

البته ببخشید که شما سوالی در این زمینه نپرسیدین و من حرف زدم راجع بهش، ولی گفتم شاید ندونین این اطلاعاتو یا شاید بعدا کسای دیگه ای که می خونن اینا رو براشون مفید باشه.

 

اما یکم دو دل هستم . تو بعضی سایتا میگن با ایرانی ها برخورد خوبی نمی شه و بهشون کار نمیدن .

"برخورد خوبی نمیشه" شاید خیلی عبارت درستی نباشه. آخه الان ممکنه تصورتون این باشه که تو خیابون بهتون فحش می دن! یا جواب سلامتونو نمی دن، اصلا این طوری نیست. ولی اینکه شما رو به عنوان یه مورد حساس بیشتر بررسی کنن اصلا عجیب نیست.

در مورد اینکه "بهشون کار نمیدن" هم من موافق نیستم. این طوری نیست که به "ایرانی ها" کار ندن؛ بلکه، در شرایط برابر قطعا یه آلمانی رو ترجیح میدن و این حق طبیعی اوناست. حداقل دلیلش هم این هست که طرف آلمانیش از شما خیلی بهتره! ولی اگه شما رزومه تون خیلی بهتر از یه آلمانی باشه و آلمانی هم بلد باشین در یه حد معقولی، چرا شما رو نگیرن؟ میگیرن. ولی تاکید می کنم برای کار پیدا کردن، آلمانی رو حتما خوب یاد بگیرین، حداقل تا B2 بخونین.

من می خوام بعد درس دنبال کار باشم تا از طریق اون اقامت بگیرم ... ولی اگه به ایرانی ها کار ندن دیگه اقامتی در کار نیست و 4 سال الکی وقتم رو تلف کردم ...

فکر می کنم جواب این سوالا رو بالا دادم دیگه.

راستی آلمان 2 تا خاله و 1 عمو دارم.

صرف داشتن فامیل توی آلمان "هیچ" کمکی به شما نمی کنه. یعنی اگه فکر می کنین شرکت به خاطر اینکه شما فامیل دارین تو آلمان شما رو استخدام می کنه یا صرفا به این دلیل به شما ویزا میدن، اصلا این طوری نیست. من به ندرت کسایی رو اینجا می بینم که هیچ فک و فامیلی تو آلمان نداشته باشن. همه یکیو دارن. پس این شرایط خاصی نیست. ولی اگه فامیلاتون کمک کنن و براتون کار پیدا کنن، یعنی واسطه ی کار پیدا کردن شما باشن، اون وقت به دردتون خوردن.

از نطر مالی هم تا 4 5 سال خانواده می تونن ماهی 1000 بورو رو تامین کنن . میشه یکم راهنماییم کنید ... می ترسم الکی واسه خودم از اونجا رویا ساخته باشم و بعد که تومدم اونجا همش خراب شه.

برای اومدن به آلمان باید همه ی جنبه هاشو برای خودتون در نظر بگیرین. به نظر من "همه "ی ایرانی هایی که از ایران میان، از جمله خود ما، برای خودشون یه رویا از آلمان درست کردن که آلمان اون نیست. در این اصلا شکی نکنید و این رو شما بعد از دو سه سال زندگی تو آلمان می فهمین. پس اگه اومدین آلمان و تو دو سه ماه اول دیدین اینجا که همه چی خوبه، پس همون قصر آرزوهای منه، با خودتون نگین این دختره به من چرت و پرت گفته بود، صبور باشید نیشخند.

البته منظور من این نیست که آلمان جای بدیه ها!ولی هرچی باشه شما همیشه اینجا خارجی هستین و همیشه یه سری اتفاقا برای خارجی ها می افته که اجتناب ناپذیره. مثلا همین چند روز پیش دویچه وله یه خبر زده بود که طرف یه ترک تبار بود که تو آلمان متولد شده بود، رفته بود یه کلاب، بهش اجازه ی ورود نداده بودن. اونم رفته بود شکایت کرده بود و اون کلاب 1000 یورو جریمه پرداخت کرده بود بهش.

حالا ببینین درسته که قانون از این فرد حمایت کرده، ولی آدم که نمی تونه برای هر جایی که میره یه بار بره شکایت کنه! تازه ماها که متولد آلمان نیستیم.

البته میگم از این اتفاقا هم همیشه نمی افته، یعنی تا حالا برای ما هیچ وقت با این شدت اتفاق نیفتاده! ولی شده رفتیم جایی، طرف با اینکه انگلیسی بلد بوده، فقط با ما آلمانی حرف زده و مدام هم تکرار کرده، اینجا آلمانه شما باید آلمانی یاد بگیرین!

البته امیدوارم برای شما همه چیز به خوبی پیش بره و هیچ وقت به این مشکلات برنخورین لبخند.


 

/ 1 نظر / 6 بازدید
محمد

سلام واقعا نمیدونم چجوری باید ازت تشکر کنم ... vielen dankkkkkkkkkkkkkk [لبخند] درباره اینکه چرا واسه کارشناسی گفتم چون تو خیلی سایتا زده معدل بالای 15 می خواد و من که توی دانشگاه صنعتی هستم و خیلی خیلی سخت گیری میکنن تا الان نتونستم معدل خوبی داشته باشم و الان که ترم 6 هستم معدلم 13 هستم و تا پایان کارشناسی همین حدود می مونه جالب اینجاس دوستام که دانشگاه ازاد هستن تو همین رشته مکانیک معدل های بالای 17 دارن [ناراحت] در صورتی که اگه بیان دانشگاه ما مشروط میشن هر ترم ... الان هم که با یه موسسه مهاجرت صحبت کردم گفت معدل 13 قبول نمی کنن ...[گریه] برای همین می خواستم دوباره از اول شروع کنم [عینک] اما این چیزایی که شما راجع به پذیرش کارشناسی گفتی رو واقعا نمی دونستم ، میشه واسه هر 5-6 تا دانشگاه درخواست پذیرش فرستاد ؟؟[سوال] به نظر شما اگه با یه موسسه خوب مهاجرتی قرارداد ببندم شانسم بالاتر نمیره ؟ اخه اونا می دونن کدوم دانشگاه یا کالج شانس دارم . من که هیچ اطلاعاتی درباره دانشگاها و کالج اونجا ندارم یه چیز دیگه با توجه به اینکه من کارشناسی مکانیک رو اینجا می گیرم فکر کنم بتونم از پس کالج براحتی بر بیام و با پشتک