جواب از من بپرسید

اینکه کار و درس با هم جمع میشه یا نه، واقعا سوال سختیه. بستگی به نظرات و محدودیت های شما داره. در حالت کلی اگه بخواین هم کار کنین و هم درس بخونین حتما مدت زمان تحصیلتون بیشتر میشه. ضمن اینکه شما تا 400 یورو در ماه (برای کسی که در مقطع ارشد تحصیل می کنه) و تا سقف 700 یورو در ماه (برای کسی در مقطع دکترا تحصیل می کنه) می تونین در بیارن و مالیات ندین. اگر بیشتر از اون در بیارین باید مالیات پرداخت کنین و معمولا مالیات یه طوریه که مثلا اگه شما 20 ساعت در هفته کار کنین یا 25 ساعت هیچ فرقی نمی کنه، چون عملا کل پولی که توی اون 5 ساعت در آوردین صرف مالیات میشه و دوباره مبلغی که براتون باقی می مونه مثل همون بدون مالیات هست.

به نظر من اگه می خواین روی کار اینجا حساب کنین، به هیچ وجه روی بیشتر از همین مبالغی که گفتیم حساب نکنین، حتی به نظر من روی 300 و 600 یورو حساب کنین (بسته به مقطعتون)، چون واقعا کم پیدا میشه جایی که دقیقا تا سقف ممکن رو به شما پرداخت کنه.

یادتون هم باشه که کارایی که اینجا دانشجوها می کنن، ظرف شستن توی رستوران ها و امثالهم هست. البته اگه آلمانی بلد باشین ممکنه کارهای بهتری هم بتونین بکنین، مثلا کار توی قسمت کتابخونه ی دانشگاه و امثالهم که البته واقعا احتمالش کم هست، چون به هر حال خیلی ها هستن که آلمانی هستن ولی می خوان خرج تحصیلشون رو در بیارن و مطمئنا آلمانی اونا از شما بهتر هست و خود به خود اولویت دار میشن. بنابراین اگه آلمانی بلد نیستین باید به فکر کارایی باشین که سر و کاری با ارباب رجوع ندارن که مطمئنا خیلی کم هستن.

--

در مورد مهد کودک و این حرفا من زیاد اطلاع ندارم ولی از یه بنده خدایی که بچه داشت شنیدم که می گفت هزینه ی نگه داشتن بچه توی مهد کودک ماهی 1000 یورو یا بیشتره. در مورد بیمه هم می دونم که هزینه ی بیمه ی بچه ی زیر یه سن خاصی (که نمی دونم دقیقا چند سال هست) بیشتر از بیمه ی یه بزرگساله. البته در مقابل دولت هم ماهی یه مبلغی به ازای بچه میده، حدود 200 یورو، البته این هزینه رو میدونم که به ازای دانشجو این قدره، یعنی یه دانشجو بچه دار بشه. نمی دونم کارمند هم که بچه دار بشه همین مبلغه یا بیشتره.

---

از نظر هزینه ها هم بازم بستگی به سبک خرج کردنتون داره که کم بیارین یا نه، مثلا من آدم میشناسم ماهی 900 یورو داشت ولی کم می آورد، در حالی که من و همسرم دو تایی شاید ماهی 1000 یورو هم خرج نکنیم، در حالی که شهرمون شهر گرونی هست ( البته یه پست جدا راجع به هزینه ها گذاشتم قبلا، می تونین به اونجا مراجعه کنین).

---

آشپزی هم وقتتون رو میگیره، این شما هستین که باید زمان بندی درس خوندنتون رو طوری تغییر بدین که بتونین به همه چیز برسین. فکر می کنم بد نیست یه کمی از پست های روزمره ی منو بخونین تا درک بهتری از شخصیت من داشته باشین. برای آدمی مثل من سخت نیست که دو تا کارو با هم انجام بده ولی بعضی ها اصلا نمی تونن این طوری زندگی کنن یا این طوری درس بخونن.


/ 5 نظر / 11 بازدید
صبا

در مورد برخوردشون با حجاب هم بنویسید و همینطور در مورد نماز خوندن وقتایی که دانشگاه هستین یا خارج از خونه و همینطور در مورد غذای حلال و کلا در مورد چیزایی از دین که جنبه اجتماعی داره مثل دست دادن و ... مرسی

لیلی

در مورد مهد من از یکی از دوستانم ماهی 200 یورو رو شنیدم. ولی خب به قول شما اینها شنیده هاست و به طور واقعی با این مقوله مواجه نشدیم. در مورد بیمه هم فکر کنم بیمه های خانواده که مثلا یکی از افراد خانواده عضو میشه و همه افراد از همسر و فرزند رو می تونه زیر چتر خودش بگیره قیمت جدا برای بچه نخواهند. برای اون پول بچه هم تا اونجایی که من شنیدم ElternGeld و KinderGeld فقط به آلمانی ها و احتمالا شهروندان اتحادیه اروپا و دارندگان ویزای کار پرداخت میشه. این رو مطمئنم که با ویزای دانشجویی(حداقل در ایالت ما) این پول ها پرداخت نمیشه

فهیان

سلام خانوم از لطفتون و پاسخهاتون ممنونم.یک تشکر ویژه هم دارم چون اصلا این پست در جواب سوال من بود[لبخند]،امیدوارم موفق باشید وهمینطور که شما به بقیه کمک میکنید بازتابشو تو زندگیتون ببینید.بعد از یک [ماچ]آبدار،میگم که قول میدم اگه بازم سوالی داشتم فرو گذارنکنم!

فرشته ابلیس

سلام دختر معمولی جان ببخشید من پست مربوط به از من بپرسید رو ندیدم، با اینکه دارم کل وبلاگتو می خونم:-( با اجازت سوالمو اینجا می پرسم شما قبل از رفتن به المان چه کارهایی رو به مدت چند ماه قبل انجام دادین؟ یعنی از چند ماه قبل رفتین المانی؟ با اینکه نوشتی انگلیسی حرف می زنین اونجا! ولی اونجا کلاس زبان المانی رفتین؟ از بورسیه salam که مربوط به ایرانی ها و عراقی هاست چیزی می دونی؟ به نظرت تو بهتره واسه دکترای رشته خودم (فناوری اطلاعات سلامت) پذیرش بگیرم تو المان یا اینکه واسه پزشکی از اول بخونم؟ اخه 25 سالمه الان و ارشد دارم. 3 تا مقاله ای اس ای دارم. به جز مقالات داخلی البته. المانی بلد نیسم اصلا. فک می کنی شانسم چقد باشه واسه بورس و اینا؟ و اینکه وقتی می خوام درخواست بورس بدم، مقالاتی که تو ایران چاپ کردم هم ذکر کنم یا فقط ای اس ای ها رو بنویسم؟ می شه بگی چطوری استادای مربوطه رو پیدا کردی و تونستی قانعشون کنی که پذیرشت کنن اونم با فاند؟