چیزایی که امروز یاد گرفتم (تاریخ طبری)

از صبح دارم توی تاریخ طبری دنبال حدیث غدیر و این حرفا می گردم تا بیام یه چیزی اینجا بنویسم. هرچی گشتم نبود. فصل سوم راجع به سال های قبل تر بود (سال های قبل از حجه الوداع)، فصل چهارم هم یه سری سرفصل داشت که مربوط به تاریخ نبود و بیشتر توصیفی بود، بعدش هم راجع به بیماری پیامبر بحث می کرد و فوت پیامبر و سقیفه و اینکه اونجا چه اتفاقی افتاده.

حتی جلد پنجم رو هم نگاه کردم، دیدم انگاری رد شده از غدیر! بالاخره همین الان بعد از یه عالمه جست و جو توی اینترنت، متوجه شدم که تاریخ طبری اصلا حدیث غدیر رو ذکر نکرده که این خودش یه شبهه است که ایجاد شده که چرا این کارو کرده؟ که البته یه سری هم بهش جواب دادن، ولی چون سایته من ارجاع نمی دم، به نظرم معتبر نیست. اگه کتابی خوندم که توضیح داده بود در مورد این شبهه، میام جوابشو می ذارم.

فعلا فقط همین لینکو راجع بهش می تونم بدم که مطمئنم درسته، چون خودم کتابو دارم می خونم و میدونم که درست می گه و صفحات کتابی هم که نشون میده درسته و فهرستی هم که من دیدم همونه (مطمئنم فیلمه دیگه تحریف نکرده!)

http://www.aparat.com/v/PbnIY

این کل چیزی بود که از صبح فهمیدم ولی بازم به نظرم ارزششو داشت.

/ 3 نظر / 27 بازدید
غزال

ببین به نظرم کتاب عایشه بعد از پیامبر رو بخون من خودم نخوندم،اخه خیلی این وادیا واسم جذاب نیست،ولی مامانم خونده خیلی تعریف میکنه.من خودم دنبالش نرفتم ولی میگن الان تو بازار ایران نایابه درضمن نمیدونم اخرین چاپش مال چه سالیه،ولی خودت میدونی دیگه اینجور کتابا هرچه قدیمی تر،مستندتر!

پیرامید

واقعا نمی دونستم اصلا موضوع حج آخر پیامبر رو درست حسابی بهش نپرداخته.... خیلی برام جالب بود...

غزال

شاید بهتره که لیستتو الک کنی به قول الهی قمشه ای مگه چندتا کتاب بدرد بخور هست!!