کتاب

الان داشتم یه کتاب میخوندم به اسم "علم چیست، فلسفه چیست؟". البته فکر کنم کتابی که من میخوندم خلاصه بود، آخه همه اش 28 صفحه بود.

به نظرم به خوندنش می ارزید. خیلی مختصر و مفید توضیح داده بالاخره علم چیه، فلسفه چیه. یه جمله در توصیف فلسفه گفته بود که به نظرم واقعا کافی بود برای توصیف فلسفه، نوشته بود "فلسفه علمِ علم است". همون طوری که می گیم فیزیک علم ماده است، فلسفه هم هدفش شناخت علمه. حالا این که علم چیه و این چیزا رو باز توی خود کتاب توضیح داده بود. کلا دوست داشتم کتابشو، ساده، روون، مختصر و مفید.

دوست دارم یه وبلاگ پیدا کنم مال یه آدمی خیلی شبیه خودم، یه آدمی با افکار و عقاید خودم، بعد طرف یه عالمه کتاب معرفی کرده باشه من برم بخونمنیشخند.

این جوری هرچی می گردم کتاب خوب پیدا نمی کنم، یعنی هرچی رو که بقیه معرفی کردن یه چند صفحه ازش می خونم خوشم نمیاد، ول می کنم.

/ 3 نظر / 5 بازدید
سعید

باسمه تعالی سلام آنچه که نقل فرمودید ظاهراً تا اونجایی که حقیر اطلاع دارم، تعریف فلسفه علم و فلسفه‌های مضاف باشه که خودشون رو متصدی علم شناسی میدونن. ولی فلسفه (بدون قید و بطور مطلق)، علمی است که در واقع از احکام وجود از آن جهت که وجود داره بحث می‌کنه و اون چیزهایی که به وجود از جهات دیگه بار میشه (مثل از جهت اینکه وجودهای خاصی جسم باشند یا لفظ باشند یا ...) اصالتاً مورد بحث فلسفه نیست. اگه در این مورد علاقمند باشید کتاب‌های فلسفه علم نسبتاً خوبی هستند. تو این زمینه هم کتاب چیستی علم چالمرز و هم کتاب فلسفه علم در قرن بیستم که به فارسی ترجمه شدن کتاب‌های بدی نیستند. التماس دعا

سعید

باسمه تعالی سلام علیکم آنچه تحت عنوان فلسفه (مطلق) یا فلسفه اسلامی یا فلسفه مابعد الطبیعه یا فلسفه قدیم یا فلسفه یونانی یا ارسطویی (ریشه همه اینها فلسفه ارسطوییه و تا اونجایی که حقیر اطلاع دارم به لحاظ خاستگاه نسبتی با اسلام نداره بلکه از بعد از نهضت ترجمه [بعد از هارون الرشید عباسی] بین مسلمین رواج پیدا کرده و یه مقدار کتأثر از فضای مسلمین شده) همونطوری که عرض کردم با اون چیزی که فرمودید (علم شناسی) فرق داره و مبناش بررسی خود وجود و احکامش هست. اما فلسفه علم و سایر فلسفه‌های مضاف باز هم منشأ غربی داره (مثل فلسفه ارسطویی) و تو فضای ما هم نوپا است. کتاب گیلیس و کتاب چالمرز، هر دوش فکر کنم از انتشارات سمت باشه و قبلاً راحت گیر میومد. نسخه انگلیسیش رو داشتم که اگه لازم بود میگردم پیدا می‌کنم و نسخه فارسیش رو هم اگه پیدا نگردید دقیقاً میپرسم که کدوم انتشارات چاپ کرده. التماس دعا

غزال

اگه ادم نوستالژیکی هستی کتاب ریشه ها اثر الکس هیلی به دردت میخوره