تجربه

 

از بچگی آدم دلش می خواد بزرگ بشه، به یه سنی که میرسه فکر میکنه دیگه بزرگ شده، ولی از یه سنی به بعد تازه می فهمه چقدر کوچیکه و راه زندگی چقدر طولانی. تازه می فهمه که هرچی میره تازه اول راهه، تازه کم کم حرف های بزرگترا یادش میاد و می فهمه که نسبت به اونا چقدر بچه است.

این روزا خیلی بیشتر یاد این تکیه کلام مامانم می افتم که همیشه میگه تجربه بالاتر از علمه.

یا یاد مامان بزرگم می افتم که به بابام می گفت، تو هرچی بزرگ باشی، بازم بچه ی منی (اینوی وقتی میگفت بهش که بابای من بیشتر از 50 سالش بود!)

وقتی با همون استاد مدعو صحبت می کنم می بینم اگه به جای استاد جوون خودم که فقط 7 8 سال از خودم بزرگتره، اون استاد مدعو استادم بود، فکر میکنم تمام کارایی که من الان توی دو سال انجام دادم، در عرض شیش ماه انجام می شد.

الان به این فکر می کنم، واقعا گناه دارن اون کسایی که بعدا ها، وقتی من تازه استاد شدم، قراره با من پروژه انجام بدن، وقتی آدم هیچ تجربه ای نداشته باشه، هرچی هم دانش داشته باشه کافی نیست، تجربه یه چیز دیگه است.

الان می فهمم چرا برادر کوچیکتر برای همسر اینقدر اصرار داشت روی اینکه راجع به استادت مطمئن شو، بعد پذیرش بگیر، همین جوری با یه استادی پروژه ورندار، بعد توش می مونی، بعضی استادا خیلی گیر میدن و دانشجو رو اذیت می کنن، حواستو جمع کن.

الان می فهمم چرا از یه سنی به بعد، آدما بیشتر به حرف پدر و مادرشون گوش میدن، بیشتر باهاشون مشورت می کنن، بیشتر ازشون کمک می خوان.

شاید این چند روز به اندازه ی چند سال بزرگ شدم...

 

/ 1 نظر / 2 بازدید
آفرین

کالا درست می فرمایید. تجربه فراتر از هر چیزیه!