چالش کتابخوانی

 

این چالشو خیلی وقتی پیش دیدم که راه افتاده بود تو وبلاگا (هم زمان با چالش سطل آب یخ که بعدترها متاسفانه جاشو به چالش سطل اسید داد!!) ولی خب تازه الان موجش به ما رسیده و پیرامید عزیز ما رو به این چالش دعوت کرده.!

من شخصا اصلا با اسم چالش موافق نیستم برا این موضوع. آخه چالش ترجمه ی چلنج (challenge) هست. یعنی یه مسئله ای که خیلی سوال برانگیزه و آدما دوست دارن زودتر حلش کنن و به نتیجه برسن. اما کتاب خوندن که این طوری نیست. ما از خدامونه آدما کتاب بخونن.

حالا به هر حال اگه قرار باشه من یه کتاب بهتون معرفی کنم، قطعا کلیدرو معرفی می کنم لبخند. بعد از این کتاب، من کتاب داستان دو شهر و بیگانه رو هم خوندم. اما هیچ کدوم به اندازه ی کلیدر به دلم ننشست. الانم دارم کتاب جای خالی سلوچ رو از همون نویسنده ی کلیدر، یعنی محمود دولت آبادی می خونم. این داستانو هم دوست دارم، اما چون هنوز تموم نشده نمی تونم بگم بهتر از کلیدره یا نه. پس فعلا به معرفی همون کتاب کلیدر بسنده می کنم.

"به نظر من"، هدف کلی کتاب و نویسنده، قهرمان پروری و بولد کردن یه شخص خاص نیست، بلکه هدف نشون دادن برهه ای از زندگی مردم یه سرزمین خاصه. و این دقیقا همون ویژگی ای هست که من خیلی دوست دارم.

کتاب توصیفات خیلی خیلی دقیقی در مورد زندگی مردم، محل زندگیشون، نحوه ی زندگیشون، رفتار اشخاص، حتی قدر و منزلت افراد پیش همدیگه داره و این باعث میشه آدم بتونه دقیقا تصویر کنه چیزایی که نویسنده میگه. یعنی میتونین کل جامعه ای که توی کتاب گفته شده رو با تمام جزئیاتش تو ذهنتون بسازین. طوری که خیلی وقتا وقتی رفتاری از کسی سر میزنه تو داستان، براتون اصلا عجیب نیست و شخصیت ها به قدری قشنگ پرداخته شدن که به راحتی براتون قابل درکه که چرا فلان شخص فلان برخورد رو می کنه.

نقطه ی اوج داستان از نظر من، اونجایی هست که گل محمد تبدیل به یک شخص خیلی خوب و مرجع میشه برای مردم، طوری که حتی مردم اختلافات خانوادگیشونو هم میبرن پیش گل محمد تا براشون حل کنه.

اینو وقتی که داستانو بخونین متوجه میشین. آخه گل محمد یه کسایی رو هم به ناحق کشته نگران. و من دقیقا همینو دوست داشتم. اینکه نویسنده به قدری زیبا داستانو (بعد از کشتن اون افراد) ادامه میده و شخصیت پردازی می کنه برای گل محمد که شما با قهرمان داستان همراه میشین و آخرای داستان که گل محمد تو مخمصه می افته، شما هم براش ناراحت و نگران میشین و باهاش همدردی می کنین لبخند.

اگه بخوام کلیت داستان رو براتون بگم، راستش نمیشه گفت! آخه داستان انقد طولانیه و فراز و نشیب داره که آدم نمیدونه کجاش مهم ترین قسمته یا کجاش جالب ترین قسمته برای گفتن.

اما در کل، کتاب زندگی ایلیاتی کردهای محلی به نام کلیدر (منطقه ای در سبزوار) به تصویر می کشه. گل محمد هم یکی از پسرهای فردی هست به نام کَلمیشی. قسمت اصلی قضیه از اون جایی شروع میشه که دو نفر مامور دولت میان، از کلمیشی ها مالیات می خوان، اما کلمیشی ها حاضر نیستن مالیات بدن چون به نظرشون دولت داره پول زور از اونا می گیره (آخه طبق چیزی که اونا دارن کلمیشی ها بیشتر از چهارصدتا گوسفند دارن، درحالی که گوسفندای کلمیشی ها بیمار شدن و خیلی هاشون از بین رفتن)، این وسط یکی از مامورا حاضره که رشوه بگیرن و یه جوری بشه که نه سیخ بسوزه نه کباب، اما کلمیشی ها به اینم راضی نمیشن و اتفاقایی می افته که ...

دیگه بقیه شو خودتون بخونین تا بفهمین چی میشه آخرشچشمک.

--

ضمنا، صبا خانوم، بی زحمت زحمت معرفی یه کتابو بکش نیشخند. ما خیلی کتابخون نمیشناسیم این دور و بر چشمک.


/ 8 نظر / 7 بازدید
حمید

کشتی ما رو با کلیدر... من هم دوستان حاضر رو دعوت میکنم به خوندن " عقاید یک دلقک (هاینریش بل) " ...

بازاریاب

مگه میشه عقاید یک دلقک رو نصفه ول کرد آخه دختر معمولی؟!!!!

لیلی

خوشحالم که منو دعوت نکردی[نیشخند][نیشخند] چون واقعا پاسخی نداشتم بدم جز کتاب های بچه داری و تغذیه ی کودک

صبا

دست شما درد نکنه که ما رو جزو گروه کتاب خونا در نظر گرفتین. برم فکر کنم ببینم چی معرفی کنم که اکثریت بپسندند. [گل] این جور موقع ها که میشه آدم می فهمه هیچی نخونده [نگران]

صبا

معرفی کردم، اونم هوار تا [نیشخند]

ziiiii

سلام دوستان کتاب کلیدر رو دو روزه شروع کردم به خوندن الان صفحه 147 هستم واقعا بی نظیره.حرف دختر معمولی رو گوش کنید و این کتاب رو بخونید.

امید

whatlilireadstoday.persianblog.ir به وبلاگ بالا سر بزنین

امید

تو goodreads عضو نیستین؟؟؟؟ اگه نیستین بشین. فوق العادست