چگونه باشیم، چگونه نباشیم؟

 

دیروز که با همسر می اومدیم خونه، جلوی در چهار تا بچه وایستاده بودن، درست دم در خونه ی ما. فهمیدن ما مال اون خونه ایم، ولی تکون نخوردن از جاشون. همسر داشت می رفت کلید بندازه تو در، برگشته به من میگه (چون فارسی می گفت و مطمئن بودیم اون بچه ها فارسی بلد نبودن، با صدای معمولی می گفت، نه یواشکی) الان به نظر این بچه ها ما خیلی بزرگیما!

واقعا یادم قدیما افتادم، یاد اینکه وقتی بچه بودیم، تو خیلی موقعیتا به محض اینکه یه آدم بزرگ می اومد چقدر می ترسیدیم! اصلا واقعا فکر می کردیم آدم بزرگا یه دنیای دیگه دارن.

حالا از دیروز که این بچه ها رو دیدم و مخصوصا از وقتی که با استادم به خیلی مشکلا خوردم، هر روز تو ذهنم یه لیستو پایین و بالا می کنم بهش چیزی اضافه می کنم. این لیست میخواد بگه چه جوری نباشیم؟

این لیست فعلا این شکلیه، ولی احتمالا بعدا تکمیل میشه:

1- از بالا به هیچ کس نگاه نکنیم، حتی اگه اونی که بهش نگاه می کنیم یه بچه باشه که حداقل سی سال از ما تجربه ی کمتری داره!

2- اگه کسی زیردست مائه، از حال و احوالش بپرسیم. اگه شرایط خاصی داره (مثل ماها که اینجا خارجی هستیم)، از مشکلات زندگیش بپرسیم، حتی اگه نمی تونیم کمکش کنیم، در جریان مشکلاتش باشیم، بدونیم که علاوه بر کارایی که ما بهش میسپریم، چه وظایف دیگه ای رو دوش این آدمه؟ جای دیگه کار می کنه؟ بچه داره؟ از کسی مراقبت می کنه؟

3- ازش بخوایم تو هر زمینه ای که فکر می کنه ما می تونیم کاری براش بکنیم، از ما بخواد. فکر نکنه مثلا چون ما بالاترش هستیم (مثلا استادشیم)، دیگه هیچ وقت نباید ازمون بخواد دو تا برگه رو براش پرینت بگیریم.

4- اگه وظیفه ای بهش محول می کنیم، خودمونو جای اون آدم بذاریم و ببینیم آیا سواد این فرد در حد وظیفه ای که بهش می دیم هست؟ آیا از عهده اش برمیاد؟ آیا براش زیاد نیست؟

5- اگه دفتر خاطراتی داریم که مال سال های گذشته است، یه نگاه بهش بندازیم و ببینیم زمانی که ما تو سن اون فرد بودیم، چه دیدگاهای کلی ای داشتیم؟ این بهمون کمک می کنه بتونیم تخمین بزنیم سطح فکر یه فرد با اون سنو.

6- با تمام زیردستامون رفتار یکسانی داشته باشیم. یه جوری نباشه که مثلا دانشجوهای دکترامونو مثل خودمون بدونیم، ولی به دانشجوهای ارشدمون نگاه هم نکنیم.

7- اگر می تونیم خارج از وقت کاری، زمانی رو به بودن با زیردستامون اختصاص بدیم و اینو به خاطر داشته باشیم، اونا فقط "قانونا" زیردست ما هستن، نه "احساسا".

8- یه طوری رفتار کنیم با زیردستامون که شبی که فرداش قراره ما رو ببینن، با استرس نخوابن.

9- یه طوری رفتار کنیم با زیردستامون که وقتی ما رو می بینن، نترسن.

10- وقتی کسی بهمون ایمیل می زنه، علاوه بر اینکه با مهربونی جوابشو میدیم، ازش تشکر کنیم که سوالشو از ما پرسیده.

/ 6 نظر / 6 بازدید
هوشنگ

سلام دختر معمولی باتشکر از اطلاعاتی که تو بعضی از پستات هست یه خواهش ... یه مدت یه بار عکسهایی از محله دانشگاه و محل زندگی ودر کل شهری که زندگی می کنی و اطلاعاتی در باره شغل و در آمد شغل و..... بنویس بازم تشکر

آویشن

سلام من وقت مشکلات این روزای شما رو با استادتون می بینم دقیقا حالتون رو درک می کنم روزای ارشد و خاطرات استاد راهنمام برام زنده میشه جالبه فکر می کردم این خصوصیات استادای ایرانیه دختر معمولی جان سخت نگیر باور کن که میگذره میدونم سخته ولی هر چه قدر بی خیال باشی راحت تری

صبا

سلام عزیزم. چقدر درکت میکنم این روزا. چقدر اون موقع که با استاد راهنمام مشکل داشتم از این لیست ها می اومد تو ذهنم. اون یکی استاد من دقیقا همین خصوصیات مثبت رو داره و (البته بیشتر و بهتر) واین مساله رو واسه من سخت تر می کرد چون من بطور ناخودآگاه مقایسه می کردم. ولی دائما یکسان نماند حال دوران غم مخور.[ماچ]

لیلا2

سلام..این پست ارزشمنده .. شاید خیلی از ما ها خیلی وقتا از این نتایج گرفتیم و حتی برای هم گفتیم...امیدورام این نکات رو که بهشون میرسیم هیـــچ وقـــت فراموش نکنیم و در موقعیت هاش واقعا بهشون عمل کنیم و از یاد نبریم..چون ظاهرا آدم اون وقتا خیلی عذر و بهانه میتونه بتراشه و خودشو توجیه کنه برای فراموش کردنشون...[گل]

محمد

لیست خیلی قشنگیه. مهمترین چیزش اینه که شعور توش حرف اولو میزنه. به نظر من اگه همه آدما شعور رو تو زندگیشون لحاظ کنن مشکلات همه بسیار کمتر میشه!

والری

چقد شما همه چیو خوب و ساده بیان میکنین...:) چه خوب میشه که بالا دستی های ما حداقل به یکیش عمل کنن... کاش ما بتونیم بهش عمل کنیم ممنون