چیزایی که امروز یاد گرفتم

یادتونه توی این پست گفته بودم که کلی توی کتاب تاریخ طبری دنبال حدیث غدیر گشتم و نبود؟

بعدا که بیشتر گشتم متوجه شدم که طبری یه کتاب دیگه داره به اسم الولایه که توش راجع به فضایل حضرت علی گفته. البته اصل این کتاب الان موجود نیست. چیزایی که از کتاب موجود هست، در واقع چیزایی هست که بعدا توی کتابای دیگه نقل قول شده از این کتاب.

یه چیز جالبی که فهمیدم اینه که حالا باز اونایی که حدیث غدیرو یه جور دیگه تفسیر می کنن و میگن معنی کلمه ی مولا یه چیزی بوده به هر حال، یه عده هستن که معتقدن زمان حجه الوداع کلا حضرت علی توی یمن بوده و اصلا همراه پیامبر نبوده و حدیث غدیر بالکل ساختگیه!!!!!

اول که فهمیدم طبری یه کتاب دیگه داشته خوشحال شدم، گفتم برم بخونمش، بعد که فهمیدم کتابش الان موجود نیست اصلا یه جوری شدمناراحت. آدم دلش می سوزه، بعضی وقتا یه چیزی اینقدر ارزشمنده که از دست دادنش خیلی آدمو ناراحت می کنه.

الان فکر کن اگه این کتاب بود، چه بسا خیلی چیزا الان روشن شده بود و اصلا بحثی توش نبود. البته این نکته هم جالبه که خیلی ها طبری رو سنی می دونن و خیلی ها شیعه. به قول ویکی پدیای فارسی "یکی از دلایل انتساب به هردو فرقه « میانه روی وانصاف » وی دربیان تاریخی موارداست".

واقعا خیلی خوبه یه نفر این قدر بی غرض اتفاقات تاریخی رو بیان کرده که اصلا معلوم نیست طرف شیعه است یا سنی. هر چی نقل قول تو زمانش بوده گفته توی کتاباش. حالا اینکه کدوماشون راست می گفتن کدوماشون دروغ رو امروزی ها باید برن پیدا کنن.

یه نکته ی دیگه اش هم اینه که این کتاب از این جهت خیلی مهمه برای پی بردن به تاریخ واقعی اسلام که نویسنده اش خیلی به زمان پیامبر نزدیک بوده. طرف سال 310 هجری شمسی فوت کرده. کتابای الان که با 1400 سال تاخیر نوشته میشن، خدا میدونه چقدر فاصله دارن با اون چیزی که بوده...


 

 

/ 1 نظر / 5 بازدید
زنجبيل

حضرت علي ع به امر پيامبر به يمن ميرن اما باز به دستور پيامبر ص در زمان حج به پيامبر ص ملحق ميشن و از بين راه يمن بر ميگردن