جواب از من بپرسید

 

سلام ... استاد همسرم خیلی پیگیره که دیگه خونه واسمون بگیره ما درخواست دادیم جهت کاهش هزینه واسمون خوابگاه بگیره

سلام،اگه بتونه براتون "خونه" یا "خوابگاه" بگیره خیلی خوبه، ولی اگه قرار باشه گست هاوس دانشگاه رو بگیره، برای "طولانی مدت" نگیرین که گرونه، مثلا برای دو سه ماه بگیرین و بعد تو اون دو سه ماه بگردین دنبال خونه.

 آخه ظاهرا خونه حومه شهر پیدا کرده بود که با وضعیت من سخته،

اصلا این طوری نیست که فکر می کنین. من نمی دونم شما کدوم شهر می خواین برین ولی اگه شهرتون خیلی شلوغ نباشه، هیچ مشکلی ندارین. توی شهرهای شلوغ شاید مجبور بشین توی قطارها وایستین ولی توی شهرهای خلوت تقریبا همیشه جا برای نشستن پیدا میشه. هل و فشار و این چیزا هم که مثل ایران وجود نداره. وضعیت رد شدن قطار و اتوبوس هم به تمام قسمت های شهر ممکنه. قطارها و اتوبوسا دقیقا سر ساعتشون میان و کاملا می تونین وقتتون رو باهاشون تنظیم کنین. اگه نگران رفت و آمد هستین که هیچ مشکلی نیست. اگر هم نگران بعد از به دنیا اومدن بچه تون هستین، همه جا می تونین با کالسکه برین، کالسکه رو می تونین داخل اتوبوس و قطار هم ببرین، جای مخصوصی هم دارن توی قطار و اتوبوس ها، هم برای گذاشتن کالسکه هم برای نشستن شمایی که بغل کالسکه تون هستین. اگر هم احیانا کسی اونجا نشسته باشه، به محض اینکه شما با کالسکه بیاین بلند میشه. از این نظرها خیالتون راحت باشه.

ایشون هم میخوان واسمون double apartment  بگیره البته ظاهرا در اینحالت دو نفر باید دانشجو باشن که ایشون مجدد لطف کردن و با گرفتن مدارک من برای من هم نامه درخواست PhD دادن تا با اون نامه بشه به من هم در خوابگاه پذیرش داد، البته اعلام کردن با این نامه میتونی اومدی پیگیری دانشجوییت بکنی (نکته اینکه ایشون بارداری اصلا عامل محدودکننده ای در هیچ زمینه ای نمیدونن!!!

به احتمال زیاد شما بتونین خوابگاه بگیرین، چون کسانی که بچه دارن یا باردار هستن اولویت دارن. اون دابل آپارتمان که احتمالا یعنی دو خوابه. البته توی یه پست همین نزدیکی ها!! توضیح دادم که وقتی آلمانی ها میگن دو خوابه، یعنی یه خواب و یه هال!

بارداری شما اصلا محدودیتی براتون نیست و همه جا باهاتون کنار میان ولی خب برای نگه داشتن بچه به احتمال زیاد اذیت می شین. چون مهدکودک ها بچه رو از سه سال به بالا قبول می کنن (اینو همین چند روز پیش شنیدم از کسی که بچه داشت)، یا باید برای بچه تون پرستار بگیرین، یا با خودتون ببرین دانشگاه (ما که یه دانشجوی دکترا داریم بچه شو با خودش میاره)، البته اگر بلافاصله بعد از زایمان هم مثل ایران می تونین مرخصی بگیرین و بعدش نیمه وقت کار کنین و از این حرفا، اوناش سر جاش هست.

 نمیدونم شایدم ما ایرانیا نازنازی هستیم) خلاصه سوال من اینه که فرق Double apartment و Flat family چیه؟

من که دقیق نمی فهمم منظورشون چی بوده ولی حدسم اینه که دابل آپارتمان ارزون تره، اینجا اصولا وقتی خونه ای رو می زنن برای family مناسبه، سه خوابه و یا بیشتره (که به حساب خودمون میشه دو تا اتاق خواب و یه هال). من نمی دونم منظور ایشون هم همون بوده یا نه ولی اگه اینی که گفتم باشه خب مسلما گرون تره.

و هزینه کدوم بیشتره؟ و اونجا هزینه گرمایش و اب و برق و زباله روی اجاره خوابگاهه؟

بستگی به خوابگاهتون داره. مثلا توی شهر ما، خوابگاهای متاهلی، همه چیش با خودتونه. اون هزینه ای که می گن هزینه ی گرم هست (Kaltmiete + Nebenkosten)، هزینه ی برق و اینترنت رو خودتون باید بدین (آب جزو همون Nebenkosten هست).

و حدودا هزینه اش شما میدونین؟

شهر به شهر خیلی خیلی فرق می کنه. مثلا تو شهر ما هزینه ی خوابگاه متاهلی 550 یورو ایناست که با احتساب برق و اینترنت باید روی حدود 610 تا حساب کنین که البته قیمت خیلی مناسبی محسوب میشه (به نسبت محل و متراژ خونه)

الان به نفعمون میشه؟

بستگی به خودتون داره. مثلا فرض کنید خوابگاه متاهلی یه خونه ی 50 متریش براتون در بیاد 600 یورو، این انتخاب شماست که برین خوابگاه بگیرین یا خودتون بیرون یه خونه ی 35 متری پیدا کنین و 450 یورو بدین! ولی در کل برای شما خونه پیدا کردن سخت خواهد بود، به نظر من ارزشش رو داره که همونی که استاد میگیره رو قبول کنین. نمی دونم چقدر آلمانی بلدین ولی ایرانی بودن و آلمانی بلد نبودن خودش باعث میشه صاحبخونه ها بهتون خونه ندن. بچه داشتن رو اطلاعی ندارم ولی حتی اگر بدن هم به نظر من شرایط شما مناسب گشتن برای خونه نیست.

باتوجه به کاهش هزینه رفت آمد غذای سلف و امکانات اولیه چون گفتن تلفن و تلویزیون یه سری چیزها داره؟

این وسط من غذای سلفو نفهمیدم چه ربطی به خونه داشت! ولی غذای سلف از اینکه خونه درست کنین و ببرین گرون تر میشه. حدودا هر وعده غذا توی سلف 3 یورو در میاد. یعنی میشه ماهی حدود 70 یورو فقط برای یه وعده در روز ولی اگه خونه درست کنین خیلی خیلی کمتر میشه.

در مورد کاهش هزینه ی رفت و آمد هم من نفهمیدم منظورتون چیه! هزینه ی رفت و آمد بالاخره سر جاش هست، شما هر جای شهر خونه بگیرین، برای یه سری چیزا باید رفت و آمد کنین. از اونجایی که مثلا تو شهر ما هر بلیط تک سفره ی اتوبوس 2.5 یورو هست، به نفعتونه که بلیت ماهانه بخرین که 60 یورو هست و باهاش بتونین بدون محدودیت تعداد سفر، هر جا می خواین برین. همسرتون هم که دانشجو باشن که به نفعشونه که بلیت ترمی بخرن (سمسترتیکت) که یه مبلغی میدین، بسته به شهرتون از 60 یورو اینا هست تا 200 یورو) و کل ترم رو می تونن تا یه محدوده ای اطراف شهر (مثلا برای ما حدود 50 کیلومتر) رو رایگان با اتوبوس ها و قطارهای محلی برن. همه ی اینا رو گفتم که بگم شما هرجای شهر خونه بگیرین بلیت طولانی مدت داشتن به نفعتونه، مگه اینکه واقعا روزی یه بار هم نخواین از خونه برین بیرون!

اگه خونه رو بهتون گفتن همه ی امکانات، حتی تلویزیون داره، من بیشتر حدسم اینه که خوابگاه نیست و گست هاوس یا یه چیز مشابهی هست که مثلا توی شهر ما برای دو نفره اش 850 یورو در ماه هست. این گست هاوس ها، یه خوابه هستن (با تعریف ما) و درسته که تلفن دارن ولی مجانی که نیست! من خودم دو ماه اول 110 یورو پول تلفن دادم تو گست هاوس! اصلا به هیچ وجه با تلفن گست هاوس زنگ نزنین. ضمنا علاوه بر این هزینه موقع تخلیه ی گست هاوس باید یه هزینه ی تمیز کردن (cleaning fee) هم بپردازین که برای خونه ی دو نفره فکر می کنم حدود 70 80 یورو باشه ولی بازم خیلی تاکید می کنم که این قیمت ها خیلی خیلی وابسته به شهره. اگه شهرتون توی شرق آلمان باشه قیمت ها مثلا شاید دو سوم اینی که من گفتم باشه.

 

/ 2 نظر / 5 بازدید
فهیان

من بابت این پست ازتون تشکر میکنم،خیلی نکات خوبی داشت از همه مهمتر Gasthausممنونم.

مهسا

سلام بر دختر مهربان، اولا تشکر بسیار از جوابهای کامل شما و اینکه سوالات جز به جز جواب دادی و ابهام هر جز رفع شد. با توجه به ایمیل استاد و فرمی که پر کردیم اونجا خوابگاهه نه مهمانسرا بخصوص که خبر بالا بودن هزینه مهمانسراها داریم و قرار شد هزینمون کمتر شه. در مورد وضعیتم هم منظورم بودن در خوابگاه درون شهر و نزدیک دانشکاه از نظر نزدیکی به همسرم که اگه کاری داشته باشم واسم راحتتره. در مورد هزینه رفت و امد هم بیشتر منظورم همسرم بود که اگه در خوابگاه نزدیک دانشگاه باشه هزینه اش کمتر میشه. ما به امید خدا قراره به شهر گیسن در ایالت هسن بریم. در مورد غذا سلف هم منظورم هزینه بود که با توضیحات شما فهمیدم هزینه تهیه غذا در منزل به صرفه تره. فقط یه مورد که تازگی از کسی شنیدم و نگرانم کرده اینکه میگفت تو خوابگاه دستشویی و حمام مشترکه؟؟ مردانه و زنانه؟؟؟؟!!! درسته؟؟ و اینکه توالتها اب نداره، اون وقت واسه ما که نماز میخونیم چی میشه؟؟ واقعا شرمنده اگه لازمه سوالم در پست از من بپرسید مطرح کنم؟؟ اخه واسه نوع سوال اینجا پرسیدم [خجالت] مجدد از وقت و حوصله ای که میذارین بینهایت سپاسگزارم