امشب

 

عصری قرار بود من کیک درست کنم که بریم مهمونی، ولی آخرش من پشیمون شدم و گفتم حوصله ندارم. بنابراین قرار شد بریم یه چیزی بخریم و بریم مهمونی. همسر یه کمی زودتر رفت که بلیت بخره برای خودش، من گفتم ده دقیقه یه ربع دیگه میام که تا موقع تو بلیتتو خریده باشی.

همسر که رفته بود بیرون متوجه شده بود که امروز روز کار و کارگر بوده و همه جا تعطیل رسمیه. بنابراین وقتی من رفتم، دیگه نرفتیم فروشگاهی که می خواستم بریم از فروشگاهی که توی همون ایستگاه قطار بود یه چیزی خریدیم و رفتیم خونه ی دوستامون.

وقتی رفتیم فهمیدیم که مهمونی قراره شام باشه! ما اولین مهمون ها بودیم. یه میز چیده بودن و بیرون هم داشتن جوجه کباب می کردن.

خیلی رو راست بگم من اصلا مهمونی امشبو دوست نداشتم. یه جوری به نظرم همه چیش زیادی تجملاتی بود. دو مدل جوجه سرخ کرده بودن، یعنی جوجه هایی که توی دو تا سس متفاوت خوابونده شده بودن، یکی شیرین، یکی معمولی. کتلت هم درست کرده بودن. نوشیدنی و سالاد هم بود. حتی نون هم درست کرده بودن که با یه سس مخصوص (که اونم درست کرده بودن) باید می خوردیش. بعد از شام هم یه مدل قارچ کباب شده آوردن که داخلش با پنیر پر شده بود.

آش هم که بچه ها آورده بودن.

البته من از خیلی چیزاش نخوردم، مثل سالاد و قارچ کباب شده و این جور چیزا.

بعد از شام هم قرار شد بحث کنیم راجع به اینکه جلسات کتابخونی رو چطوری ادامه بدیم؟ آخه طبق ایمیل های بچه ها قرار شد فقط راجع به یه موضوعی بحث کنیم و به صورت کتابخونی نباشه، بلکه هر کس نظر خودشو بگه.

حالا قرار چی شده؟ قرار این شده که آیه های قرآنو بخونیم و راجع بهشون بحث کنیم و هر کس برداشتشو بگه! من با اینکه تو بحثاشون شرکت می کنم ولی کاملا با این کار مخالفم. به نظر من اصلا خنده داره که منی که نه عربی بلدم،نه تاریخ، نه شان نزول آیه رو می دونم راجع به معنی یه آیه نظر بدم. ولی اونا اصرار داشتن که قرآن ساده هست و عربیش مبینه و همه می فهمن. و جالب اینکه من هرچی میگم این معنیش این نیست که یه ترک زبون و فارس زبون و انگلیسی زبون هم بدون دونستن عربی می تونه بفهمه معنیشو، ولی خب اونا بازم گفتن نه، میشه فهمید.

و جالب ترین قسمتی که برای من واضح تر و روشن تر شد، این اخلاق خیلی از ما ایرانی هاست که اصلا روحیه ی کار گروهی نداریم. اصلا حاضر نیستیم کارهای دیگرانو قبول کنیم. مثلا من می گفتم بیاین تفسیرا رو بخونیم، کسی قبول نداشت. یعنی تصورشون اینه که تفسیرا همه غرض ورزانه است و اگه ما می خوایم معنی چیزی رو بفهمیم باید بریم خودمون از اول بخونیم. یعنی حتما باید بریم از فرهنگ لغت عربی 1200 سال پیش معنی رو بخونیم، نه از کتاب تفسیری که رفته معنی های کلمه رو در آورده و استدلال کرده که اگه این کلمه چند تا معنی داره، فلان معنیش توی این آیه منظور بوده. یعنی دوست دارن خودشون به این برسن که این کلمه این معنی رو میده (یا حداقل برداشت من از حرف های بچه ها این بود).

حالا در نهایت نظر بر این شد که حداقل اگه تفسیرها رو نمی خونیم، خودمون از خودمون نظر ندیم!یه نگاه به معنی کلمه ها بکنیم تو فرهنگ لغت. بعد راجع به آیه بحث کنیم. آخر آخرش یکی از بچه ها نظر داد که خیلی وارد جزئیات نشیم و نمی خواد معنی کلماتو ریشه یابی کنیم، همون معنیشو بخونیم و راجع بهش بحث کنیم.

حالا بالاخره معلوم نیست می خوایم چی کار کنیم. من فکر می کنم این جلسات بیشتر از اینکه برای من بار علمی در مورد قرآن داشته باشه، بار علمی در مورد جامعه شناسی ما ایرانی ها داشته باشه چشمک. آخه مثلا من تو این بحثا اینم فهمیدم که اصولا ما ایرانی ها علاقه ای به کتاب خوندن نداریم، تحت هیچ شرایطی نیشخند و حتی در مقابل اون مقاومت هم می کنیم! یعنی حتی اگه چیزی بالذات نیاز داشته باشه بریم مطالعه کنیم، میگیم نمی خواد بابا، بیا اینجا بشین خودم بهت میگمنیشخند!

حالا جلسه ی بعدی معلوم نیست اصلا کجا باشه و کی باشه، فقط قراره باشه!!

فعلا که من خیلی خوشبین نیستم با این جلسات، اما مخالفتی هم ندارم چشمک. تا ببینیم به کجا می رسه.


/ 6 نظر / 2 بازدید
فقط من!

سلام اینکه میخواین خودتون مستقیم سراغ قرآن برید جالبه ولی اینکه به تفاسیر اعتمادی نیست ، و اینطور القا شده که هرکس با هر تحصیلات و سطح سوادی میتونه برداشت درستی از قرآن داشته باشه خیلی اشتباهه!! یه چیز دیگه هم به نکان جامعه شناسیت اضافه کن: ایرانیا خیلی تو همه زمینه ها خودشون رو صاحب نظر میدونن :دی

فهیان

برام جالب بود،با خوندن یک قسمتهاییش حتی تعجب کردم. خودم همیشه ترجیح میدم هم کتاب مد نظر رو بخونم هم برداشت دیگران رو بشنوم و هم تفسیرهای متخصصین، و این وسط فقط دنبال اینم که یاد بگیرم چطور میشه از زوایای مختلف به یک موضوع نگاه کرد.

صبا

جامعه شناسیت قوی میشه عزیزم. ببین الان چه نظریه ی صحیحی دادی. [چشمک]

لیلی

خوندن قرآن و تفسیر به رای همون کاری است که یک عده از وهابی ها میکنن. تازه اونها زبونشون هم عربی هست

لیلی

ببخشید که نظر قبلی ام اینقدر تند و تیز بود. نمی دونم این چه اخلاقیه که ما داریم که حرف و نظر دیگران رو قبول نمی کنیم وبرای هر کاری اصرار داریم از صفر همه رو خودمون انجام بدیم؟

لیلی

من چند تا سوره های قرآن رو با تفسیرش از المیزان خوندم. نمیگم من خیلی چیزی بلدم یا بلد نیستم ولی نظر کسی که 20 سال راجع به موضوعی تحقیق کرده و کتاب نوشته به نظر خودم ترجیح میدم. تفسیر سوره یوسف از المیزان خیلی زیبا بود