چیزایی که امروز یاد گرفتم

 

از کتاب عایشه بعد از پیامبر:

تو این قسمت از کتاب راوی خاطرات خودش رو میگه که در زمان خلافت ابوبکر به عنوان یکی از فرماندهان قشون اعزام شده بوده برای جنگ روم.

نقل می کنه که پادشاه روم یه سری مزدور داشته که بهشون پول می داده تا بجنگن، اما اونا در مقابل مسلمونها ضعیف بودن، گرچه در کل جنگجوهای خوبی بودن.

حالا این تیکه ی کتاب به نظرم جالب بود (البته من در مورد صحت و سقمش اطلاعی ندارم):

سربازان مزدور پادشاه روم فقط برای مزدی که از پادشاه می گرفتند می جنگیدند در صورتی که ما برای این می جنگیدیم که به بهشت برویم. حتی آن دسته از سربازان اسلام که سلحشوری وسیله ی اعاشه ی آنها بود* میدانستند اگر کشته شوند به بهشت می رفتند و لذا از مرگ بیم نداشتند. در هر نقطه که سربازان اسلام فاتح می شدند برات آزادی پیروان مذاهب توحیدی صادر می گردید و از آن پس هیچ کس به مسیحیان و کلیمیان کاری نداشت و آنها را مجبور نمی کرد که دین اسلام را بپذیرند.

هر کس می خواست مسلمان شود به طیب خاطر مسلمان می شد و آنهایی که نمی خواستند مسلمان شوند آزادانه به تکالیف مذهبی خود عمل می کردند و فقط هر سال مالیاتی که مبلغ آن کم بود به مسلمین می پرداختند.

----

این افراد رو قبلا توی کتاب مفصل تر راجع بهشون توضیح داده. قبل از ظهور اسلام یه عده شغلشون راهزنی بود. اما بعدش دیگه هیچ کس راهزنی نمی کرد و همه مسلمون شده بودن و با هم خوب بودن و این افراد بیکار شده بودن. این افراد به جنگ ها می رفتن تا با استفاده از غنیمت هایی که نصیبشون می شد روزگارشونو بگذرونن.

 

/ 2 نظر / 6 بازدید
هرکول پوارو

به اونجاش رسیدی که عده ای رو نقطوع النسل میکنن؟