و اما اون آقاهه

 

اون آقاهه که رفته بود ایران، استاد دوستمونو میگم. خیلی از ایران خوشش اومده بود و کاملا با تصوراتش متفاوت بود لبخند.

قم نرفته بود متاسفانه. یعنی وقت نشده بود ببرنش. کلا یه هفته بیشتر اونجا نبود. اما از همون تهران و اصفهان خیلی لذت برده بود، مخصوصا از متروی تهران.

دوستمون برده بودش رستوران و این حرفا، بهش گفته بود تو منو همش می بری جاهای خوب و جاهای پولدارا و بالای شهرو نشونم میدی. منو ببر جایی که مردم معمولی هستن، ببر پایین شهرو نشونم بده. به قول دوستمون می گفت فکر می کرد آدمای عادی ایران چلوکباب نمی خورن!

دوست ما هم که کلا نصف کلاساشو بیشتر به خاطر استادش تعطیل نکرده بود، گفته بود من که وقت ندارم همه جا باهات بیام. همین مترو رو می شین، میره پایین شهر. برو هر جا دلت خواست پیاده شو خنده.

اون بنده خدا هم تک و تنها رفته پایین شهر و اتفاقا خیلی هم بهش خوش گذشته و برگشته. تازه رفته سوپری خرید هم کرده. کلی هم تعجب کرده که ما هم پشت محصولات خودمون محتویاتشو به انگلیسی می نویسیم. از دوستمون پرسیده اینا واقعا محصولات خودتونه؟!

خلاصه که همون طور که فکر می کردیم نظرش کلا راجع به ایران عوض شده بود. حتی دوست داشت می تونست یه همکاری با ایران ایجاد کنه اگه بشه. مثل اینکه می خواد تو آلمان شرکت بزنه، بدش نمیاد با یکی تو ایران هم همکاری داشته باشه.

--

کلا تا حالا نشنیدم کسی بره ایران و نظرش عوض نشه لبخند. حتی یادمه یه بار یه خانومی که اینجا بود بعد از 18 سال که از ایران اومده بود، برگشته بود ایران با همسرش که آلمانی بود. همسرش پلیس بود. می گفت انقدر همسر من خوشش اومده بود که حد نداشت. حتی وقتی برگشتیم یه گزارش در مورد ایران نوشت داد به رئیسشون.

همه کلا تصورشون راجع به ایران داغونه. خدا رو شکر که وقتی این آدما میان ایران مردم انقد همکاری می کنن که تصورشون عوض بشه لبخند.

 

/ 13 نظر / 309 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علی ت.

یادمه یکی از دوستان صمیمیم زمانی که راهنمایی بودیم مهاجرت کرد به جنوب آلمان شهر Radolfzell. اونجا وقتی پینگ پنگ بازی می کرد و خیلی وارد بود، آلمانی ها بهش گفته بودن مگر تو ایران هم کلاس و باشگاه و این حرفا هست!!! [خنثی] بعد که بیشتر باهاشون صحبت کرده بود دید تفکرشون اینه که ملت اینجا تو چادر دارن زندگی می کنن!! اصلا یه وضعی!! [اوه]

علی ت.

من یه مدته افتادم تو فکر اینکه هر کسی میخواد بیاد ایران رو ببینه، بهش کمک کنم و همراهی کنم باهاش. هم کار باحالیه، هم با ملل مختلف آشنا میشیم و هم دیدگاهشون نسبت به ایران رو تغییر میدیم. برای اون ها هم خیلی ارزون تر از حالتی در میاد که بخوان تور بگیرن چون تور های ایران برای خارجی ها فوق العاده گرون هست! من وبلاگ خیلی از جهانگرد ها رو که میخونم میبینم تو برنامه سفرشون ایران رو هم گذاشتن، افراد و خانواده های جوان هم هستند اکثرا. تو کامنت هاشون هم اکثرا طرفداری شده از سفر به ایران و کسانی هم که رفتن راضی بودن.

لیلی

چرا بعضی ایرانی ها که به وطن سرمیزنن بدبختی ها رو می بینند؟ چون دارن با اروپا مقایسه می کنند و المانی های ایران رفته ایران فعلی رو با ایران در تصورشون مقایسه می کنند و حس خوبی دارند؟

MAG

سلام.بنده پیشنهادی دارم:این اروپایی ها که اینقدر عاشق ایرانند،برای چند سال کلا" بیایند ایران بمانند،ما ایرانی ها که عاشق اروپاییم ،برویم انجا در این مدت.اینجوری هر دو گروه به خواسته خود می رسند! «والسلام على من اتبع الهدى»

تک مُدی

دو سالی میشه خاموش میخونمتون [زبان] ولی گفتم رسم ادبو زشته به جا نیارم[نیشخند] عالی مینویسین شما کلا هرگونه اطلاعات احتمالی که ادم ممکنه به ذهنش برسه بخواد داشته باشه رو اینجا میشه بخونه. مخصوصا اینکه حقیقتی از خرج و مخارجو مینویسین که اکثر افرادیکه بهر دلیلی قصد خروج از کشور دارن حالا سفره، تحصیله یا هرچی، دلشون میخواد اونجوری خرج کنن این واقعیت رو نوشتن خیلی کمک کننده ست برای من که بوده حداقل مرسی معمولی جان موفق و شاد باشین کنار همسرتون

مصطفي

بيزينس به رشته مربوط نيست، به پول مربوطه

امید

خیلی جالبه طرف تنها رفته پایین شهر. من که تا حالا جرئت نکردم از جمهوری پایین تر برم(به غیر از راه آهن که اونم ایستگاه مترو جلوشه)

فاطمه.شکوه

سلام معمولی عزیزم . چقدر خوبه که باز تونستم بخونمت. راستش از تعریف استادتون نسبت به تهران احساس غرور کردم کاش خودمون هم قدر خودمون رو بدونیم. روی ماه گل پسر رو ببوس

نوشی

چرا حیف شده که قم نرفته ؟ بنظرتون قم چه چیز جذابی واسه توریست داره ؟