چرا اسم وبلاگم اینه؟

 

با توجه به کامنتای لیلا2 (نیشخند) (نمیدونم آدم وقتی میگه لیلا2 خانومشو کجاش باید بیاره؟!! لیلا خانوم 2، لیلا2خانوم؟چشمک!!)، به نظرم اومد بهتره راجع به اسم وبلاگم توضیح بدم.

تو عنوان وبلاگم از کلمه ی "زن" استفاده نکردم. به نظر من این کلمه تو فارسی بار معنایی منفی داره متاسفانه! به نظرم وقتی این کلمه رو میگی مثل اینه که گفته باشی آشپزخونه!! واقعا به نظر خیلی ها اینا معادلن آخه! واسه همین من کلا از این کلمه خوشم نمیاد.

البته میشد از کلماتی مثل "بانو"، "خانوم" یا امثالهم استفاده کرد، ولی من اونا رو هم دوست نداشتم. یعنی به نظرم اونا یه جوری کلمات "خودتحویلگیر"ن چشمک!! یعنی مثل اینه که به جای اینکه بگم "من"، بگم "من خانوم"! البته این اصلا به هیچ وجه توهین به کسایی که از این کلمات استفاده کردن نیستا. من اگه بخوام این کلماتو برای "خودم" به کار ببرم این حسو دارم. ولی آدما میتونن حس متفاوتی داشته باشن نسبت به یک کلمه. واسه همینم هست که آدم از کلمات متفاوتی استفاده می کنن برای حرف زدنشون. واسه همینم هست که آدما تکیه کلامای مختلفی دارن. چون برداشت ما از کلمه ها متفاوته.

در مورد معمولی بودنم هم خیلی تاکید دارم و دقیقا واسه همین گذاشتمش تو عنوان وبلاگ. دلیل اصلی این تاکیدم هم اینه که وقتی آدم یه جایی غیر از ایران زندگی می کنه، مردم اصلا یه جور دیگه نگاش می کنن! فک می کنن الان باید خیلی عجیب غریب زندگی کنه! یا فک می کنن اینا همش زندگیشون خوشی و دیسکو و مهمونی و پارتی های فلان مدله!

حتی وقتی میری ایران هم ازت توقعای عجیبی دارن. مثلا بعضی ها فک می کنن دیگه پول باید برات کلا علف خرس باشه!! باید همین جوری دست بکنی تو جیبت و هی خرج کنی! همه رو به همه چی مهمون کنی! نه که بگم "انتظار دارن که براشون این کارو بکنیم" ها! نه! ولی فک می کنن مثلا تو الان اگه بخوای میتونی بگی همه امشب فلان رستوران مهمون من، اصلانم برات پولی نباشه پول غذای یه عالمه آدم!!

یا بعضی ها فک می کنن الان باید کلا متفاوت لباس بپوشی، متفاوت حرف بزنی، متفاوت رفتار کنی، خیلی باکلاس باشی. نمیدونم چطوری بگم، ولی کلا توقعای خیلی عجیب و غریبی ازت دارن.

واسه همین من روی این معمولی بودن تاکید می کنم که کسی که میخونه الکی و بیهوده، صرفا به علت کلاس گذاشتن های الکی یه عده خارج نشین، فک نکنه که الان چقددددددددر خوش به حال ایناس که خارج زندگی می کنن! کاش منم مثل اینا بودم یا این موقعیتو داشتم یا از این جور چیزا.

رو معمولی بودنم تاکید دارم چون دوست ندارم کسی فک کنه زندگی ما همش گل و بلبله، همش راحتیه، همه چی برامون مهیاست. البته من از سختی ها و مشکلات زندگیمون هیچی نمی نویسم اینجا که شما زیاد بدونین ازش. اما همین قدر که تو عنوان وبلاگ نوشتم زندگیمون معمولیه، بدونین یعنی پر از فراز و نشیبه، پر از مشکلات جور واجور و غیرمترقبه است.

اما من زیاد از مشکلاتمون اینجا نمی نویسم، چون نمی خوام وبلاگم انرژی منفی باشه، و مهم تر از اون اینکه ترجیح میدم اگه چیزی از بدی و مشکلات هست که ذهن من می تونه فراموشش کنه، من به زور اونو ثبت نکنم جایی لبخند. چون نمی خوام ده سال دیگه که اینجا رو خوندم، یه سری اتفاقات بد و منفی ای رو بخونم که اگه نمی نوشتم، هرگز تو خاطرم نمونده بود.

اون چیزایی هم که اینجا از مشکلاتمون براتون نوشتم، بدونین یک صدم استرس هایی که ما کشیدیم و سختی هایی که دیدیم نبوده. چون زندگی ما یه زندگی معمولی یه خانواده ی ایرانی نیست؛ بلکه، زندگی ما "یه زندگی معمولی یه زوج ایرانی تو یه کشور خارجی"ه و واسه همین ما مشکلاتی داریم که شما تو ایران ندارین. ضمن اینکه از اونجایی که اکثر خواننده ها مال ایرانن، من نمی تونم خیلی وقتا وارد جزئیات بشم و بگم مثلا چقدر کار اداریمون گیر  کرده و ما به چه اداره هایی رفتیم. چون شما اصلا حس دقیقی از اداره اقامت و شهرداری و کارای مربوط به ویزا ندارین.

خلاصه که من دارم تمام تلاشمو می کنم که بگم باور کنین اونایی که خارج زندگی می کنن هم یه زندگی کاملا عادی دارن، با تمام خوبی هاش و با تمام بدی هاش، باور کنین این آدما از فضا نیومدن چشمک. همین لبخند.

 

/ 11 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
صبا

برای من که خیلی خوب تونستی این معمولی بودن زندگی رو جا بندازی[گل] البته من معتقدم همه آدم ها یه جورایی منحصربه فرد هستند (یکی تو بدی یکی تو خوبی) و شما هم به صورت کاملا مثبتی منحصربه فرد هستی. و این مساله هیچ تناقضی با زندگی معمولی داشتن نداره.[گل]

غریب آشنا

گاهی برای فراموش کردن مشکلات باید اونها رو نوشت! البته خیلی بدهاشو که ادمو اذیت میکنه! وقتی نوشتیش شاخش میشکنه! برا همین بعد از اون میتونی راحت باهاش کنار بیای و ازش رد بشی[گل]

غریب آشنا

البته ناگفته نماند همین معمولی جلوه دادن هم کلی بار معنایی درش نهفته ست![نیشخند][گل]

پیمان

عرض سلام و ادب و احترام خدمت سرکار خانم معمولی. اول عرض پوزش به خاطر اینکه این چند روزه فراغتی حاصل شده و من هی راه به راه پیام می ذارم و پرحرفی می کنم. دوم یه عرضی داشتم البته به شوخی. در راستای مشکل شما راجع به نحوه خطاب خانم لیلا2، من هم همین مشکل رو دارم. هر وقت می خوام اینجا پیام بذارم نمی دونم خانم رو باید کجای اسم شما قرار بدم، بنویسم خانم دختر معمولی، دختر خانم معمولی، دختر معمولی خانم یا خانم معمولی! بالاخره اسامی مستعار دوبخشی این دردسرها رو هم داره. سوم هم عرضی دارم راجع به خود وبلاگ شما. من وبلاگتون رو از وبلاگ پیرامید خانم عزیز پیدا کردم و اولین چیزی که من رو به اینجا علاقمند کرد پاسخهای کامل و صادقانه ای بود که به متقاضیان تحصیل و اقامت در خارج کشور خصوصا آلمان می دادید. وبلاگ بسیاری از دوستان مقیم خارج رو وقتی باز می کنید اولین چیزی که به چشم می خوره این مطلبه که "لطفا راجع به اقامت و تحصیل و این جور چیزا سوال نپرسید و به سایتهای مربوطه مراجعه کنید". البته وبلاگ شخصیشون هست و مسلما حق دارند...بقیه در بالا...

پیمان

... ولی شما در وبلاگتون با ادب و با صمیمیت به سوالات بسیاری در این زمینه پاسخ دادید که مسلما گره گشای خیلی از دوستان شده. حتی کسانی مثل من هم که قصد تحصیل یا اقامت در خارج کشور رو ندارند به جهت اطلاعات عمومی و آشنا شدن با قوانین و فرهنگ کشور آلمان می تونن این پستها رو مطالعه کنن و می تونه کلی هم براشون جذاب باشه. واقعا از صمیم قلب و به دور از هرگونه تملق و تعارف وظیفه خودم می دونم از شما تشکر کنم. این چیزیه که مدتها تو گلوم گیر کرده بود و پست مناسبی پیدا نمی کردم که بیانش کنم. شاید یکی بگه آخه تو سر پیازی یا ته پیاز، راستم می گه، ولی واقعا ما به عنوان انسان وظیفه داریم که از خوبیهای هم تشکر کنیم، وظیفه داریم که خوبیهای همدیگر رو بزرگ بشماریم و تکریم کنیم، چرا که تشکر و قدرشناسی راز دوام خوبیهاست و راز پذیرش شکر الهی. امیدوارم همچنان به این کار پسندیده و به دور از چشمداشت ادامه بدید و خیر و برکتش در زندگی خودتون هم جریان داشته باشه. إن شاء الله در انتقال صادقانه پیامم موفق بوده باشم. پاینده و برقرار باشید.

پیمان

خواهش می کنم. به قول جناب حافظ: زبان ناطقه در وصف شوق ما لال است چه جای کلک بریده زبان بیهده گوست امیدوارم توفیقات شما و همسر بزرگوارتون روزافزون باشه و همیشه سربلند و سعادتمند باشید.

لیلا2

آقای پیمان خیلی خوب و زیبا تشکر کردن و خیلی درست و خوب دلـــایل تشکر و جذابیت وبلاگ رو عنوان کردن !خداوند ایشان را هم خیر بدهد بابت انتقال شیوای این حرف ها که همسو با نظر اینجانب و احیانا جمعی از مخاطبین میباشد چه خوب که از زبان ایشان و به این خوبی بیان شد پس ما هم در تایید این کامنت ها را لایک مینماییم باشد که پذیرفته شود دختر معمولی جان [چشمک]

لیلا2

راستی شما همون لیلا 2 بگی کافیه [لبخند] و راستی شاید من کلا راجع به این معمولی بودن و اینها بازم کامنت بذارم و باهات حرف برنم هاااا حالا فک نکنی یه پست گذاشتی راجع بهش دغدغه ی منم تموم شد[نیشخند] به هر حال اســـم وبلاگت همین معمولی بودن هست و میشه همیشه راجع بهش حرف زد [زبان] البته من که همون اول این معمولی بودنی که منظورت هست و متوجه شدم و گیری با معمولی بودن شما ندارم [لبخند]

پیمان

خانم دختر معمولی، با اجازتون می خواستم از اظهار لطف سرکار خانم لیلا 2 تشکر و سپاسگزاری کنم. خیلی خوشحالم که آنچه در مورد شما و وبلاگ قشنگتون نوشتم در دل دوستان دیگه هم بوده و به نحوی از زبان اونها هم بیان شده. با تشکر فراوان.

حمید

خیلی خوب بود این [لبخند]