برای تازه واردای آلمان

از دیروز که این دوستامون اومدن، یاد کارایی افتادم که در بدو ورود به اینجا باید انجام می دادیم. حالا گفتم اینجا بذارم شاید یه روز به کار یکی اومد.

اول اینکه بر خلاف اون تصوری که خیلی ایرانی ها از اینجا دارن، اینجا خیلی هم بهشت نیست و وقتی خارجی هستین هزار تا مشکل داری، هزار مدل هم سرت کلاه میذارن و مشکل برات درست می کنن. برای همین آدم باید خیلی مواظب باشه، مخصوصا اون اولش، مخصوصا اگه آلمانی بلد نیست یا خوب بلد نیست.

یادمه ما که تازه رفته بودیم دانشگاه توی ایران، کلی جلسات معارفه داشتیم، با استادا، با مسئولین دانشگاه و حتی یادمه ما رو گروه بندی کردن و بردن کل دانشگاه رو بهمون نشون دادن که چی کجاست.

اینجا از این خبرا نیست. باید همه چی رو خودت پیدا کنی. البته شاید اینا هم برای لیسانساشون چیزی داشته باشن، اگه دارن من نمی دونم.

خلاصه آدم از راه که میاد نمی دونه باید چیکار کنه. حالا من میگم باید چیکار کنه.

کارایی که آدم باید انجام بده ایناست:

1- ثبت نام توی دانشکده

2- ثبت نام توی دانشگاه

3- ثبت نام توی شهرداری

4- باز کردن حساب

5- گرفتن بیمه

6- درخواست ویزای طولانی مدت

هر کدوم اینا خودش کلی کار اداری و برو و بیا داره.

1 که راحت انجام میشه، چون دانشکده است و خودمونی و همه جوابتونو راحت میدن، چون به هر حال دانشجوی خودشونین.

2 رو که میخواین انجام بدین میگن باید بیمه تو بیاری نشون بدی.

میرین 5، 5 بهتون میگه باید شماره حساب داشته باشین.

میرین 4، 4 بهتون میگه باید توی شهرداری ثبت نام کرده باشین. میرین 3، 3 بهتون میگه یه برگه نشون بده که تو دانشجو هستی و شما گیر می افتین!!نیشخند. چون هنوز ثبت نام دانشگاه نشدین.

این روند رو فک کنم همه ی اونایی که اومدن آلمان پشت سر گذاشته باشن و به همین مشکل برخوردن.

حالا اینجا شما برای اینکه از این دور باطل بیاین بیرون، همون ثبت نام دانشکده رو ارائه بدین، انشاءالله که قبول می کنن (آخه بعضی جاها قبول نمی کنن و باید برین توی قسمت ثبت نام دانشگاه و بگین یه برگه ای چیزی بهتون بده که شما بتونین کاراتونو انجام بدین).

پس به این ترتیب، ترتیب واقعی ای که باید انجام بدین این طوری میشه:

1- ثبت نام توی دانشکده

2- ثبت نام توی شهرداری

3- باز کردن حساب

4- گرفتن بیمه

5- ثبت نام توی دانشگاه

پروسه ی اولی رو که گفتم کاری نداره. برای دومی باید برین یه جایی به اسم Burgeramt که همون شهرداری خودمونه. آدرستون رو میدین و ثبت نام می شین.

برای باز کردن حساب:

ابتدا در به در دنبال یه بانک می گردین که برای ایرانی ها حساب باز کنه!! امیدوارم بعد از تحولات اخیر، فرجی بشه و دیگه انقد گیر ندن به ایرانی ها و براشون راحت حساب باز کنن.

خلاصه بانکو پیدا می کنین و اونا براتون یه قرار میذارن، مثلا میگن برای سه شنبه بهت وقت ملاقات می دین. شما اون روز میرین. مدارکتون رو هم می برین (بهتون میگن چیا لازم دارین)، بعد حساب باز می کنن. میگن در عرض یکی دو هفته کارتت میاد.

بعد از چند روز پسورد کارتتون میاد در خونه. بعد از چند روز دیگه اش خود کارت میاد.

برای گرفتن بیمه:

مدارکتونو میبرین و خیلی راحت بیمه می گیرین، البته به دانشجوهای دکترا یه سری گیر میدن و میگن که نمی تونین بیمه ی دولتی بگیرین ولی خب یه بیمه ای هست به اسم AOK که من دیدم دانشجوهای دکترا رو هم بیمه میکنه، همونایی که جاهای دیگه بهشون گیر دادن و بیمه شون نکردن، چطوریشو من نمی دونم.

 

بعد از همه ی این کارا هم که میرین ثبت نامتونو تکمیل می کنین و تموم. بعدش می تونین برین سمستر تیکت بگیرین که به ازاش ترمی یه مبلغی پول میدین و با بلیتتون میتونین تا فاصله ی خیلی خوبی از شهرو با حمل و نقل عمومی (اتوبوس، قطارهای محلی و ترم) رایگان برین (البته توی بعضی از شهرها فقط کل داخل شهرو می تونین رایگان برین).

بعد که همه چی انجام شد میرین اداره ی اقامت و میگین که میخواین ویزاتونو تمدید کنین. اون وقت باز یه سری فرم پر می کنین و مدارک لازمش رو می برین (بیمه و برگه ی ثبت نام توی شهرداری و پاسپورت و عکس و ....). براتون یه قرار ملاقات تعیین می کنن. اون روز میرین، ویزاتونو تمدید می کنن، بعد میشینین تا کارت اقامتتون بیاد.

نکته ی کنکوری:

ویزا اون چیزیه که وقتی ایران هستین بهتون دادن و مدت اعتبارش کمه (سه ماهه است)، وقتی میرسین آلمان، در واقع درخواست اقامت میدین. یعنی اون کارتی که میاد و مثلا اعتبارش یه ساله است، اسمش کارت اقامته، نه کارت ویزا. اینو از این جهت گفتم که ما میریم بعضی جاها طرف میگه باید اقامت داشته باشی تا بشه این کارو کرد، بعد ما هی میگیم ویزا داریم، طرف میگه پس نمیشه. آخرش بعد از کلی بحث کارتو میگیره نگاه می کنه میگه خب تو که اقامت داری!! نیشخند و این طوری آبروی ما به عنوان قشر تحصیل کرده ی مملکتمون میرهخنثی.

/ 6 نظر / 6 بازدید
پریسا ادیسه

[نیشخند] من به این دورهای باطل، البته نه از نوع ِ دانشجوییش زیاد برخوردم. . . هاهاها. . . بعد خودشون می‌بینن واااا!!! چرا بن‌بست شد؟ بعد هی سعی می‌کنن کمکت کنن و آرش خودم با ایرانی بازی حلّش می‌کنم. ..

لیلی

اون فرم هایی که توی شهرداری برای تمدید ویزا باید پر کرد خیلی خنده داره. سوال هاش رو آدم می خونه می خواد یک کپی بگیره بیاره به همه نشون بده که عجب گروه هایی توی دنیا هست و ما خبر نداریم

عالییییییییییییی بود.ممنون

شیوا

سلام پسر خاله من برای فوق لیسانی اومد آلمان ازطرف دانشگاه بردنشون هم دانشگاه رو معرفی کردن هم شهر رو نشونشون دادن. فکر کنم مونیخ باشه

ملیکا

سلام من ملیکا هستم از این وبلاگ و خاطراتی که توش نوشتید خیلی خوشم اومد راستش در آینده قصد سفر به المان رو دارم برای همین آشنا شدن با فرهنگ المان و اینکه ما خارجی ها وقتی وارد میشیم چه کاری انجام بدیم خیلی برام مهم بود من وبلاگ های زیادی رفتم ولی اینجا خیلی راحت خیلی از فرهنگارو توضیح داده.یعنی دادید:) خیلی اینکه به فکر دیگران بودید ممنونم من واقعا به همچین جایی نیاز داشتم . فکر میکنم بازم به این وبلاگ سر بزنم پس فعلا بای

مهرداد

سلام واقعا ممنون ایشالا هیچ وقت دندون درد نگیری اگه میتونستی در مورد پناهندگی هم بگی عالی بود