امروز

 

امروز هم مثل چند روز قبل یه روز کاملا ابری و تاریک و یه کمی سرده. این قدر هوا تاریکه که ما کل روزو تو خونه برق روشن می کنیم. نمی دونم چرا ولی حس می کنم ایران وقتی هوا ابری می شد، این قدر تاریک نمی شد!!

----

زنگ زدم خونه مون. طبق همون چیزایی که قبلا گفتم ساعت 2 به بعد عصر حساب میشه تو خونه مون! الان عصرشون بود ولی هنوز چایی درست نکرده بودن. مامان گوشی ورداشت، اونم با صدای تازه از خواب بیدار شده خمیازه.

از اخبار واصله اینکه مامان و بابام قراره ان شاءالله برن مکه (از قبل می دونستم که نوبتشون شده ولی الان دیگه کم و بیش برای زمانش تصمیم گرفتن) ولی بابا زیاد موافق نیست. تا حالا فقط یه بار رفته مکه، اونم حج تمتع بوده. انقدر به نظرش اون دفعه شلوغ بوده و اذیت شده و بهش سخت گذشته که دیگه اصلا حاضر نیست بره!! حالا الان ازش می پرسم می خوای بری مکه، میگه من که نمی خوام برم ولی می خوان ببرنم مکه انگاری نیشخند.

خیلی حال بابا خوب بود. خیلی خوشحال می شم روزایی که زنگ می زنم خونه مون، بابام با انرژی و خوشحال صحبت می کنه بغل. کلا خیلی جالبه، سر حال بودن و خوشحال بودن بابام همیشه تو صداش کاملا مشخصه.

---

عصری قراره بریم دو نفرو که تا حالا به عمرمون ندیدیم ببینیم! این بندگان خدا می خواستن بیان آلمان، اونم دقیقا شهر ما! من و همسر هم تا جایی که می تونستم بهشون کمک کردیم.

امروز با یکیشون قرار گذاشتیم که عصری بریم ببینیمش. ازش پرسیدم ایرانی دیگه ای میشناسی؟ با کسی آشنا شدی؟ گفت آره، با یکی آشنا شدم، اتفاقا اونم شما رو می شناخت. گفتم کی؟ اسمشو که گفت فهمیدم اون یکی رو هم من به عمرم ندیدم نیشخند. میگه آره، شما مثل بابا لنگ دراز می مونین واسه ما نیشخند. گفتم پس عصری همو ببینیم که از بابا لنگ درازی درآیم. گفتم به اون یکی بنده ی خدا هم بگه که دیگه با یه تیر دو نشون بزنیم. البته گفت اون امروز نوبت دکتر داشته، شاید نیاد ولی خب خودش میاد حتما. حالا عصری قرار گذاشتیم ساعتای شیش اینا با همسر بریم این دو نفر جدیدو ببینیم و شاید یه کمی بیشتر راه و چاهو نشونشون بدیم.

واقعا دلم می سوزه برای این ایرانی هایی که تازه میان و هیچ کسو نمی شناسن، هیچ کس هم حاضر نیست بهشون کمک کنه!! نمی دونم چرا بعضی از ایرانی های اینجا این قدر سختشونه به همدیگه کمک کنن. مثلا همین بنده خدا، بماند که شکایت داشت از اینکه توی یه گروه حدود 200 نفری توی رخنامه سوال پرسیده بود و هیچ کس جوابشو نداده بود، اصلا می گفت ایرانی ها از هم فرار می کنن و درست هم می گفت ولی جالبش اینه که چقدر این رفتار ما ایرانی ها اینجا تابلوئه که طرف هنوز دو هفته نیست اومده کاملا متوجه شده! یا مثلا چند روز پیش هی این بنده خدا سوال می پرسید و من هی کوتاه جوابشو می دادم، آخه واقعا کار داشتم و بهش هم گفت من تا پنج شنبه خیلی سرم شلوغه، چون تحویل کار دارم برای استادم. ولی باز می دیدم هی میاد سوال می کنه، میگه فقط یه سوال کوتاه، این سوال آخرمه، زیاد وقتتونو نمی گیرم.

خب به نظرم این نشون میده که این بنده خدا کس دیگه ای رو نداره که سوال بپرسه ازش دیگه! اگه داشت که نمی اومد از منی که کار دارم بپرسه!! این در حالیه که انقدر ایرانی اینجا زیاده که محاله ما بریم تو خیابون اصلی شهر، تا آخرش بریم و برگردیم و هیچ صدای فارسی حرف زدنی نشنویم!!

مطمئنم یه روزی برای این خوب بودنامون پشیمون میشیم. مطمئنم یه روزی به خودمون میگیم کاش بیشتر به دیگران کمک کرده بودم.

"حتی اذا جاء احدهم الموت قال رب ارجعون * لعلی اعمل صالحا فیما ترکت کلا انها کلمه هو قائلها و من ورائهم برزخ الی یوم یبعثون*"

تا آن گاه که مرگ یکی از آنها فرا رسد، می گوید: پروردگارا مرا برگردان، باشد که در آنچه ترک نمودم، عمل صالحی به انجام برسانم. هرگز، این سخنی است که او می گوید و از ورای آنها برزخی است تا روزی که مبعوث گردند.

---

فردا شب مهمونی دعوتیم. باید امروز عصر یا فردا صبح خرید هم بکنیم برای دوستامون که فردا دعوتمون کردن، آخه تازه خونه شونو عوض کردن و می خوایم براشون یه کادو بگیریم.


/ 2 نظر / 2 بازدید
لیلی

واقعا چرا بعضی ها از کمک کردن توی غربت به یکی دیگه دریغ می کنند. واقعا تصورش هم سخته که یکی می خواد بیاد توی شهری که غریبه و شاید زبان خیلی بلد نیست و مهم تر از همه این که کلی کار برای بدو ورودش داره اون وقت یک نفر که فرصتش پیش اومده تا کار یک بنده خدایی رو راه بندازه ازش دریغ کنه. شاید می ترسن که برای خودشون رقیب پیدا بشه. رقابت سر چی هست نمی دونم. ولی چه خوب که این همه ایرانی دارین چون حداقل می تونی یک نفر رو نزدیک به سلیقه ات پیدا کنی

فهیان

قصه تلخی این رفتارهای ما،من که هر چی فکر میکنم یک دلیل اساسی براش پیدا نمیکنم.فقط امیدورارم،حداقل این پدیده وبلاگ نویسی کمک کنه تا حداقل یک کم این موضوع کم رنگ بشه یا به قول دوستی در بلند مدت فرهنگ سازی بشه.