انتخاب سخت

 

خونه ی فعلیمونو زودترین موقع می تونیم اول اکتبر خالی کنیم. برای همین باید برای این مدت یه مستاجر جدید پیدا کنیم و یه قراردادی بین خودمون ببندیم. اینجا این کارو میشه کرد. یعنی بر خلاف ایران که شما که خونه رو اجاره می کنی دیگه حق نداری به کسی اجاره بدی، اینجا تا یه مرحله میشه اجاره داد.

یعنی صاصبخونه خونه رو به یه نفر میده و مستاجر می تونه خونه رو دوباره به یه نفر دیگه بده اما مستاجر دوم دیگه اجازه نداره خونه رو به کسی بده. البته این کار هم معمولا با اطلاع صاحبخونه انجام میشه.

خلاصه، ما هم الان باید همین کارو بکنیم. از صبح سه نفر اومدن خونه رو دیدن و سه نفر دیگه هم قراره بیان.

بعد از اینکه این شیش نفر باهامون تماس گرفتن، دیگه آگهی رو از روی سایت برداشتیم که دیگه کسی زنگ نزنه، چون با خودمون گفتیم بالاخره به یکی از همین شیش نفر میدیم دیگه.

از این سه نفری که صبح اومدن، همشون آدمای خوبی به نظر می اومدن. از بین اینا، دو نفرشون کاملا اکی هستن که خونه رو بهشون بدیم و هردوشون هم مدتی نسبا زیادیه آلمان هستن و کاملا به سیستمای آلمان آشنا هستن و راحت تر می تونیم باهاشون قرارداد ببندیم.

اولین نفری که اومد یه مسلمون بود به اسم زبیر، سنش کمه و کلاس زبان آلمانی میره. اون آلمانی حرف می زد و من انگلیسی و هردمون هم حرفای همو کاملا می فهمیدیم لبخند. به نظر من که خیلی پسر آروم و خوبی اومد، مخصوصا که خودش توی ایمیل اولش (بدون اینکه ما ازش بخوایم) توضیح داده بود که من الکلی نیستم و سیگار هم نمی کشم.

یه خوبی ما مسلمونا همینه چشمک، اینکه الکل نمی خوریم، مست نمی کنیم، پارتی نمی گیریم، دوستامونو مثل خارجی ها دعوت نمی کنیم و مهمونی های شلوغ نداریم.

یه مثال از پارتی های آلمانی ها براتون بزنم بیشتر قضیه براتون واضح میشه. همسر قبلا یه مدت توی شهر قبلیش تو یه خوابگاهی بود که تو یه راهرو هر اتاقش مال یه نفر بود، اما آشپزخونه مشترک بود برای همه و هر روز (به جز آخر هفته ها) یه نفر می اومد سر صبح (وقتی که ما اصلا نمی دیدیمش از بس زود بود، شاید ساعت 5 اینا، یعنی موقع نماز) آشپزخونه و سرویس ها و راهرو رو تمیز می کرد و می رفت.

این آلمانی ها یه چیزی دارن که تو انگلیسی بهش میگن kitchen party، یعنی مهمونا رو تو آشپزخونه دعوت می کنن. مهمونا میان تو آشپزخونه، ایستاده ساندویچ، نوشیدنی، الکل یا هر چیز دیگه ای که می خوان می خورن. این مهمونی ها هم اکثرا جمعه شب یا شنبه شب گرفته میشه. یکشنبه شب کسی مهمونی نمی گیره، چون همه فردا صبح می خوان برن سر کار.

نتیجه ی این مهمونی ها همیشه این بود که یکشنبه انقدر شیشه ی الکل خرد شده توی راهرو و آشپزخونه بود که نمی شد آدم راحت راه بره و باید مواظب می بودی. کلی هم بوی الکل کل آشپزخونه رو می گرفت!

حالا دقیقا به دلیل همین مدل مهمونی ها و مست کردن ها، آدم به نفعشه که خونه رو به این مدل آدما نده. البته اینم بگم که هیچ وقت این اتفاقا تو خونه ی بچه ها نمی افته، یعنی من نشنیدم بچه ها تو خونه  یا اتاقشون مهمونی این مدلی بگیرن و بزنن در و دیوار خونه رو داغون کنن، ولی خب آدم وقتی به یه غیرالکلی خونه شو اجاره میده خیالش خیلی راحت تره.

الانم دو نفر دیگه با هم اومدن خونه رو دیدن برای یه نفر دیگه که اینجا زندگی نمی کنه!

هر کدوم از این آدما رو که نگاه میکنیم می گم این بنده خدا هم آدم خوبی به نظر میاد، بالقوه می تونه مستاجرمون باشه نیشخند. من واقعا دلم براشون می سوزه، ببین طفلکی ها چقدر در به در خونه پیدا کردن شدن که برای یه خونه ی 4 ماهه هم بعد از دو روز شیش نفر اعلام می کنن که می خوان بیان خونه رو ببینن! طفلکی ها به پیدا کردن یه خونه ی چهار ماهه هم راضین.

حالا باز بعضی هاشون همین دور و بر دارن زندگی می کنن در حال حاضر، یکیشون که توی یه شهری زندگی می کنه که حدود 6 7 کیلومتر از شهر ما فاصله داره و تازه همونجا هم تو خونه ی دوستش زندگی می کنه!

 

/ 0 نظر / 2 بازدید