چیزایی که امروز یاد گرفتم

 

در ادامه ی کتاب اخلاق ناصری، راجع به اینکه چطور وقتی نقطه ی دقیق یه فضیلت رو بلد نیستیم، باید رفتار کنیم توضیح داده.

به نظرم اومد بد نیست اینا رو به شما هم بگم. چون میتونه تصور فضیلت و رذیلت رو شفاف تر کنه. لبخند.

مثل میگه: "سخا با آنکه وسط است میان اسراف و بخل، زیادت درو به احتیاط نزدیکتر از نقصان".

در مورد عدالت هم میگه: "تفضّل، عدالت است و زیادت، و متفضل عادلی است محتاط در عدالت و سیرت او آن بود که در نافع خود را کمتر دهد و دیگران را بیشتر، و در ضار خود را بیشتر دهد و دیگران را کمتر ... و معلوم شد که تفضّل از عدات شریفتر است از آن جهت که مبالغت است در عدالت، نه از آن جهت که خارجست از عدالت".

--

قسمت اول که معلوم بود دیگه. سخاوتمندی صفت خوبیه و میانه ی اسراف و بخله. درسته که آدم نباید به اسراف کشیده بشه و نباید هم به بخل کشیده بشه، اما اگه می خواین جانب احتیاطو نگه دارین، بهتره به اسراف نزدیک تر باشین.

در مورد قسمت دوم هم که بازم فکر می کنم واضحه. میگه یه صفتی هست به اسم تفضل که آدم اگه اونو داشته باشه از عدالت هم بهتره. یعنی کسی که موقع برقراری عدالت، برای اینکه مطمئن باشه حق طرفو ادا کرده، به خودش یه خورده کمتر میده و به طرف مقابلش یه مقدار بیشتر و وقتی ضرری رو باید تقسیم کنه ضرر بیشتر رو متوجه خودش می کنه و برای طرفش ضرر کمتری در نظر می گیره.

اما جمله ی آخرش به نظرم خیلی جمله ی قشنگیه، شما اگه این کارو بکنین، از عدالت خارج نشدین، یعنی وارد فضیلت دیگه ای نمیشین، این خودش یه مرتبه ای از فضیلت عدالت حساب میشه لبخند.

/ 4 نظر / 5 بازدید
Fardin

سلام راستش من خیلی دنبال این مسایل زیبایی که شما لطف میکنید و مینویسید نیستم و خیلی ساده با خدای خودم رتابطه دارم مثل دوتا دوست که خیلی خیلی دوستش (خدای بزرگ)رو دوست داره و بی مقدمه و با زبان ساده گپ میزنیم. اما اگر شما اجازه بدید و دوستان خواننده مطالب شما هم اذیت نشن گاهی اوقات چند مورد مایل خاص پزشکی و یا مطالب دیگری رو زیر نظرهام اضاف کنم که تنوعی باشه و شاید تونستیم ما هم در کنار محبتهای شما به دوستان خیری برسونیم و ثوابی به دست بیاریم. موفق باشید

Fardin

ازمضرات نوشابه خوردن بعد از خوردن نوشابه چه اتفاقی در بدن رخ میدهد؟ ۱۰دقیقه بعد: ۱۰ قاشق چای خوری شكر وارد بدنتان میشود، میدانید چرا با وجود خوردن این حجم شكر دچار استفراغ نمی‌شوید؟ چون اسید فسفریك،طعم آن را كمی میگیرد و شیرینی اش را خنثی میكند. ۲۰ دقیقه بعد: قند خونتان بالا میرود و منجر به ترشح ناگهانی و یكجای انسولین می شود، كبدتان شروع میكند به تبدیل قند به چربی تا قند خون بیشتر از این بالا نرود. ۴۰ دقیقه بعد: حالا دیگه جذب كافئین كامل شده، مردمكهای چشم گشاد می شود، فشار خونتان بالا میرود و در پاسخ به این حالت، كبدتان قند را به داخل جریان خون رها می‌كند. گیرنده های آدنوزین مغز حالا بلوك می شوند تا از احساس خواب آلودگی جلوگیری كنند . ۴۵ دقیقه بعد: ترشح دوپامین افزایش پیدا میكند و مراكز خاصی در مغز حالت سرخوشی ایجاد میكنند، تحریك میشوند. این همان مكانیسمی است كه در مصرف هروئین منجر به ایجاد سرخوشی می‌شود. ۶۰ دقیقه بعد: اسید فسفریك موجود در نوشابه، داخل روده كوچك، به كلسیم،منیزیم و روی میچسبد. متابولیسم بدن افزایش پیدا میكند. این یعنی نابودی کلسیم. انتخاب با شماست. ممنون از فرشته مهربون

:)

سلام خدمت خانم معمولی و سایر دوستان اول اینکه خیلی خوشحال شدم از دیدن این مطالب.[لبخند] ان شاء الله همه ما به سمت فضائل حرکت کنیم تا زندگی رو نه تنها برای خودمون بلکه برای بقیه هم ساده تر و قشنگتر کنیم. از آقا فردین هم بابت این بحث علمیشون تشکر میکنم. کلا علم پزشکی علمیه که انسان رو بیشتر به خدا نزدیک میکنه، و این هم به خاطر حیرت انگیز بودن بدن انسان هست. (ولی من که رشتم مهندسیه [ناراحت] ) منتظریم...

:)

اما بعد سلام و تشکر میخوام دو تا نکته رو خدمت دوستان عرض کنم: 1- به نظر من، برای کسب بیشترین بازده (از این نکات) باید تو هر کاری خدا رو ملکه ذهنمون کنیم و فقط خدا رو در نظر بگیریم (-"خب اینایی که گفتی بدیهی بودن که [خنثی] ") اینی که گفتم شاید بدیهی باشه اما اعمال و اجراش خیلی خیلی سخته و نیاز به تمرین مستمر داره. علتش هم اینه که استعداد انسان محدود هستش و اکتساب این فضائل به تنهایی (اتکا به نفس)، هم بالطبع کاملا محدود خواهد بود و عامل اصلی ما در این پیشرفت کمک خداست وگرنه خودمون به تنهایی... نمیتونیم. 2- خیلی عالیه انسان از علم و عقل به خدا برسه اما توجه کنیم که این ها هم محدودند. مرحوم انیشتن میگن:"من انیشتن با این همه اکتشافات در مباحث پیچیده فیزیکی توانسته ام تنها از 3% از نیروی مغز خودم استفاده کنم! پس این عقل که هنوز دوران طفولیت خود را نیز نگذرانده هرگز قادر به اثبات خیلی چیز ها نیست." [متفکر] خیلی ممنون که خوندید... افوض امری الی الله ان الله بصیر بالعباد [فرشته] (الکی مثلا من ادم خوبیم...[لبخند])