قاف، قرآن، شیعه، سنی

 

سوره ی قافو تقریبا حفظ کردم!!

واقعا خودمم نمی دونم چی شد که حفظش کردم! یعنی من نمی خواستم حفظ بشم. تو یو.تی.یوب یه آقایی به اسم العفاسی می خوندش (همینم یادم نیست چطوری شد که به این لینک رسیدم)، انقدر قشنگ بود که من چندین بار گوش دادم، شاید روزی ده بار. همین طوری که کارامو انجام می دادم گوش می دادم.

اتفاقا خیلی هم معنیش ترسناکه اگه بهش فکر کنی! در حدی که میگه روز قیامت شیطون میگه من این آدمو گمراه نکردم، خودش گمراه بود (قال قرینه ربنا ما اطغیته ولکن کان فی ضلال بعید)!!

یعنی ببین ما چی هستیم که شیطون از ما برائت می جویه نیشخند.

خلاصه این سوره رو انقدر گوش دادم که بعد از حدود یه هفته دیدم خودم تو خونه راه می رم دارم سوره ی قاف می خونم!!!

اکثر سوره هایی که حفظ می شم همین طورین! مثلا فکر کنم ده بیست آیه ی آخر فرقانم حفظم، همین طور ده پونزده آیه ی اول لقمان، حدود بیس سی آیه از بقره!! از هر جایی یه ذره حفظم.

علت اصلیش هم اینه که من دنبال حفظ کردن قرآن نیستم، گاهی وقتا برام سوال پیش میاد، میرم دنبال جواب اون سواله، بعد اون آیه های دور و برشو می خونم، بعد دلم می خواد با ترتیلشو گوش بدم، میرم سراغ یو. تی. یوب. اونجا هم لینک تو لینک می رم تا می رسم به یه سری چیزایی که ترتیلش خیلی قشنگه، بعد انقدر اونا رو گوش میدم که دیگه تو ذهنم می مونه!!اینم از سبک قرآن حفظ کردن ما چشمک.

---

یه بار یه دوره ی دو روزه بود تو هامبورگ، مدرک مربیگری قرآن می دادن. اون موقع نرفتم، با اینکه یه آقایی که خودش قاری بین المللی بود و قرآن خوندنمو شنیده بود بهم گفت اگه وقتشو داری و هزینه ی رفت و آمدش برات مشکلی نیست برو، هم مدرکشو می گیری، هم می تونی بعدا کلاس قرآن بذاری. الان پشیمونم که نرفتم. دوست دارم دوباره از این دوره ها بذارن برم.

آخه به نظرم آدمایی که اینجا دوست دارن قرآن خوندن یاد بگیرن، خیلی فرق دارن با اونایی که تو ایران این کارو می کنن. مثلا یادمه یه بار مسابقه بود، یه پسر شاید ده دوازده ساله بود، رفته بود داشت می خوند، هر چی "ر" تو قرآن بود مثل "غ" عربی تلفظ می کرد، آخه تو زبون آلمانی این طوریه!

جالب ترش این بود که خیلی از بچه ها فارسی رو خوب بلد نبودن ولی مسابقه ی قرآنو می اومدن (مسابقه رو یکی از مراکز اسلامی ایرانی برگزار کرده بود)، حتی دو تا بچه بودن که مامانشون هم خوب فارسی بلد نبود، می خواستن توی مسابقه هم شرکت کنن.

---

یه چیزی که برام خیلی جالبه اینه که اینجا شیعه و سنی کنار هم نماز جماعت می خونن، هیچ مشکلی هم با هم ندارن، تو ایران شیعه با شیعه هم مشکل داره، چه برسه به شیعه با سنی و سنی با شیعه!

یا مثلا اینجا مراسم افطاری می ذارن، نصف ملت بی حجاب میان، اصلا شاید روزه هم نگرفتن، ولی همه بهشون میگن بفرمایید بفرمایید، هیچ کس اه اه نمی کنه که بغل دستیش بی حجابه!! بهش فحش هم نمی ده، اونو از راه بدر و دور از دین و کافر و ملحد هم نمی دونه! سر سفره هم به همدیگه چیزی تعارف می کنن و در تعاملند ولی نمی دونم چرا ما شیعه ها از این زندگی های مسالمت آمیز با اطرافیانمون نداریمسوال

واقعا گاهی وقتا برام سواله، رفتار ما شیعه های ایرانی (من بقیه ی شیعه ها رو نمی دونم) که انقدر همه رو از خودمون می رونیم به سنت پیامبر می تونه نزدیک تر باشه یا این سنی هایی که آدم اینجا می بینه...

---

فردا میان در وبلاگ ما رو تخته می کنن که چرا از سنی ها خوب نوشتیچشمک

 

/ 1 نظر / 4 بازدید
صبا

خیلی به دینداری ما توجه نکن، دین ما میراث پدرانمون هست!! مثل بت های زمان ابراهیم و موسی و محمد و ... دینی کارکرد اجتماعی داره که مثل عوامل ژنتیکی از نسل های پیشین بهت منتقل نشده باشه و خودت هم در اکتسابش نقش داشته باشی!!