اشتراسبورگ

 

اشتراسبورگ اسم یه شهر مرزی فرانسه هست که ما پارسال می خواستیم با دوچرخه بریم اما به دلایلی کنسل شد.

امسال بعد از کش و قوس های فراوان برای تعطیلات آخر آپریلمون تصمیم گرفتیم یه روزشو بریم اونجا. اول قرار بود بریم برلین ولی وقتی چک کردیم دیدیم به دلیل تعطیلات بلیت هاش خیلی گرون شدن. ما هم از برلین رفتن منصرف شدیم.

اشتراسبورگ رو هم چون نمی دونستیم هوا چقدر سرده و رفتن با قطار یه خورده دردسر داشت با ماشین دوستامون رفتیم. یعنی دو تا خانواده بودیم که صد البته ما اون خانواده ای که ماشین داره نبودیم نیشخند.

دیروز صبح همسر یه خورده زودتر بیدار شد و شروع کرد به جمع کردن بار و بنه ی سفر. البته چیز زیادی نمی خواستیم با خودمون ببریم، فقط یه خورده چایی و چند تا دونه میوه و یه کمی چیپس و پفک و یه بسته ی کوچیک کیک. همونا رو صبح همسر جمع کرد، منم صبحونه رو آماده کردم و نشستیم خوردیم. بعدش تا همسر وسایلو می ذاشت تو کوله پشتیش من رفتم که از بانک پول بگیرم.

تو راه بانک نمی دونم چی شد یهویی برگشتم پشت سرمو نگاه کردم دیدم انگاری ماشین دوستامونه که داره پایین خونه ی ما نگه میداره. به همسر زنگ زدم و گفتم اگه کارات تموم شد زودتر بیا پایین. مثل اینکه دوستامون زودتر اومدن. اونم گفت باشه.

منم بدو بدو رفتم پول گرفتم از بانک و برگشتم. وقتی برگشتم همسراینا داشتن وسایلو می ذاشتن تو ماشین. منم کاپشنمو در آوردم و دادم گذاشتن عقب ماشین و دیگه رفتیم نشستیم که راه بیفتیم.

وقتی رسیدیم هوا یه کم نسیم داشت و سرد بود ولی بازم خیلی هوای مطبوع و دلنشینی بود.

همسر، شب قبل آدرس، اسم، هزینه و ساعت کاری تمام جاهای دیدنی شهرو درآورده بود. طبق اون لیست یکی از مهم ترین جاهایی که باید می رفتیم می دیدیم کلیسای جامع شهر بود. ولی ما نقشه نداشتیم و نمی دونستم چطوری میشه رفت اون آدرسی که همسر میگه. از یه آقایی پرسیدیم، با یه انگلسی خیلی خفنی بهمون جواب داد و نشونمون داد چطوری بریم.

کلیسای جامع خیلی نزدیک بود. آقاهه گفت 7 دقیقه ای می رسین! ما هم فکر کنم همون 7 دقیقه شد تا رسیدیم. کلیسا از بیرون خیلی قشنگ بود ولی اجازه نمی دادن بریم توش. آخه اون موقع ساعت دعا بود و باید صبر می کردیم تا دعا تموم بشه.  از توی لیست همسر چک کردیم دیدیم بیاد نیم ساعتی همین دور و بر باشیم تا بتونیم بریم تو.

از بیرون کلیسا، از چند نمای مختلف ازش عکس گرفتیم و خودمون هم چند تا عکس دو تایی و چهارتایی گرفتیم. همیشه تو این عکس های چهارتایی باید چندین بار عکس بگیریم، آخه دوربینو می ذاریم روی حالت زمان دار تا ده ثانیه ای عکس بگیره. نمی دیم به کسی ازمون عسک بگیره. تو آلمان که تجربه ثابت کرده وقتی به کسی میگی ازم عکس بگیر، اصلا براش مهم نیست که اون بنایی که جلوش وایستادی هم تو عکس باشه، براش مهمه که از نوک انگشتای پات تا بالای سرت تو عکس باشه خنثی.

نزدیک کلیسا چند تا جای سنگ هایی به ردیف چیده شده بودن که همه روی اونا می نشستن. ما هم همونجا نشستیم و بساط چایی و کیکمونو پهن کردیم نیشخند. بعد از خوردن بلند شدیم بریم دنبال نقشه بگردیم!

تو راه که داشتیم می رفتیم توریست اینفورمیشن پیدا کنیم دیدیم یه مراسمی هست که بیرون کلیسا داره برگذار میشه و داشتن قسمت های مربوط به عروج حضرت عیسی رو به زبون های مختلف می خونن، انگلیسی، آلمانی، اسپانیایی و فرانسویشو ما گوش دادیم و بعد دیگه بی خیال شدیم گفتیم بریم دیگه. شاید اینا بخوان به چندین زبون بخونن.

همون موقع دیدیم که در کلیسا باز شده و میشه رفت توش. ما هم سریع رفتیم تو. توش زیاد جالب نبود و یه بوی خاصی می داد، به نظر من یه جور بوی نم بود (که البته من خیلی دوست دارم چشمک ولی شاید اگه کسی بخواد طولانی مدت اون تو بمونه و دعا کنه بوی خوبی نباشه، شایدم بوی نم نبودها! این فقط حس من بود).

یه ساعت نجومی هم داشت که چند تا عکس ازش گرفتیم ولی طرز کارشو نفهمیدیم. توی روزای عادی یه فیلم 22 دقیقه ای داشتن که نشون میداد چطوری کار می کنه ولی یکشنبه ها نداشتن.

از اونجا اومدیم بیرون تا یه توریست اینفورمیشن پیدا کنیم. بالاخره توریست اینفورمیشنو پیدا کردیم و ازش یه نقشه خریدیم. همونجا من از آقاهه هم پرسیدم که کجا جاهای دیدنیشه. بهم روی نقشه نشون داد و گفت از مسیر رود برین، جاهای قشنگیه که حتما باید ببینین.

نقشه رو که گرفتم با بقیه نشستیم برای خودمون تعیین کردیم که کجاها بریم و چطوری بریم. یه جاهایی بود که روی نقشه به صورت جاهایی که حتما باید ببینین مشخص شده بودن. ما هم تصمیم گرفتیم حتما اونا رو بریم.

تو مسیر رود راه افتادیم و واقعا هم جاهای خیلی خیلی قشنگی بود (عکساشو تو یه پست جدا میذارم). کلا بیشتر چیزاییش که واقعا باید حتما می دیدی منظره های خیلی قشنگش بود.

خلاصه، کلی عکس تو مناظر طبیعیش گرفتیم. بعد دنبال یه جایی گشتیم که غذا بخوریم! یه دونه دونری همون اول دیدیم که موقع ناهار برگشتیم، دیدیم بسته است! دیگه جای دیگه ای بلد نبودیم. کلی دوباره گشتیم تا یه دونری دیگه پیدا کردیم. غذاش خیلی خوب بود، همه اش گوشت بود، برخلاف آلمان که توی دونرهاشون پر از کاهو و پیاز و گوجه و این جور چیزاست.

غذا که خوردیم دوباره جون گرفتیم که برمی گردش نیشخند.

رفتیم پارلمان اروپا رو دیدیم. متاسفانه نمیشد رفت توش. تعطیل بود. یه کمی هم اونجا عکس گرفتیم و برگشتیم تو شهر و یکی دو تا از ساختمونایی که مکان های دیدنی بودنو دیدیم.

آخرین جایی که رفتیم مسجد اشتراسبورگ بود که بزرگترین مسجد فرانسه بود. رفتیم اونجا که نماز بخونیم. ما همین جوری هاج و واج دور و برمونو نگاه می کردیم که سرویسو پیدا کنیم که یه آقایی اومد شروع کرد به فرانسوی به ما توضیح دادن که کجا باید بریم! ما هم که نمی فهمیدیم چی میگه. فقط فهمیدیم که میگه خانوما اون ور، آقایون این ور.

بازم نتونستیم پیدا کنیم! آخه فقط یه تابلوی معلولین روی دیوار بود. ما اصلا نمی دونستیم دستشویی کجاست. آقایون که رفتن همونجایی که آقاهه گفته بود. منو دوستم دوباره اومدیم بیرون ببینیم در دیگه ای هست یا نه. گفتیم شاید آقاهه منظورش یه در دیگه ای بوده که به این سمت اشاره کرده.

دوباره یه آقای دیگه رو دیدیم که شروع کرد به راهنمایی کردنمون و بهمون فهموند که باید بریم تو، بعد بریم سمت راست. بالاخره پیدا کردیم وضوخونه شونو. چقدررررر هم باکلاس و تمیز بود.

حالا وضو گرفته بودیم می خواستیم نماز بخونیم، باز این خودش معضلی بود. ساختمون هیچ طبقه ی بالایی نداشت. کلا یه طبقه بود. توی اون طبقه هم یه خانوم و یه آقا پشت میز نشسته بودن و راجع به اجتهاد سخن رانی می کردن و یه عده هم داشتن گوش می دادن!! همه آقا بودن به جز دو نفر که یه طرف به دیوار تکیه داده بودن و خانوم بودن.

یه خانومی داشت کفشاشو در می آورد که وارد بشه. من ازش پرسیدم ببخشید کجا میشه نماز خوند؟ گفت با من بیاین. رفتیم تو، همونجا بغل دیوار نشست، گفت همین جا بخونین!

ما هم رفتیم گوشه، یه جایی که تو دید نباشیم نمازمونو خوندیم و اومدیم بیرون.

فکر می کنم اون خانومی که داشت پشت میکروفون صحبت می کرد، مجتهده بود، آخه یه قسمت از حرفایی که آقاهه می زد این بود که می گفت الان یه خانم مجتهده نزد ما هست.

با خودم فکر کردم اونا کجان، ما کجا. اصلا مجتهده بودنش به کنار. همینکه یه خانم صحبت کنه و پنجاه تا مرد بشینن جلوش و سراپا گوش باشن که این آدم چی میگه، خودش صحنه ایه که ما تو مملکتمون هرگز نمی بینیم خنثی.

از مسجد اومدیم بیرون و چند تا عکس هم از مسجد گرفتیم. واقعا مسجد قشنگ و تمیزی بود. من که خیلی دوست داشتم.

از مسجد که اومدیم بیرون متوجه شدیم ما هیچ سوغاتی ای برای خودمون نخریدیم. یه جا تو راه یه سری نقاشی قشنگ از شهر دیده بودیم که گفتیم الان اگه بخریم خراب میشه نقاشی ها، چون هی باید همه جا با خودمون ببریم و نقاشی ها هم قاب نداشت (البته نقاشی ها در واقع کپی نقاشی بودن! نه اینکه اصل نقاشی رو طرف بفروشه).

خلاصه، مجبور بودیم برگردیم مرکز شهر تا سوغاتی بخریم. همین کارو هم کردیم و بعد از خریدن سوغاتی هامون دیگه راه افتادیم که برگردیم.

وقتی رسیدیم خونه ساعتای 9:15 اینا بود. یعنی یه سفر 12 ساعته لبخند که خییییییییلی هم خوش گذشت.

اشتراسبورگ شهر خیلی خیلی باصفایی بود، چندین رود داشت که همه اش شاخه شاخه می شد و این باعث شده بود تمام شهر هم سرسبز باشه و هم هواش خیلی خوب باشه. همه اش نسیم ملایمی داشت هواش.

از این گذشته خیلی شهر زنده ای بود، هم توریست زیاد داشت، هم - به نظر من البته- بچه زیاد داشت و همه جا آدم بچه ها رو میدید که بازی می کنن، دنبال هم میدوئن. کلا انگاری همه چی تو این شهر شاد بود لبخند. آخه یکشنبه های آلمان، پرنده تو خیابون پر نمی زنه! ولی اینا همه جای شهرشون شلوغ بود.

امسال روز زن خیلی برای من خاطره ی به یاد موندنی ای شد، دوست دارم هر سال همین جوری باشه خاطره هاشلبخند.

 

/ 1 نظر / 24 بازدید
لیلی

شهر قشنگی است من عکس هایش را دیده بودم و جزء آرزوهام که برم و ببینم. شما که تا این پائین اومدین یک سری هم به شهر ما می زدین